2019 Royal Southern Summer Series – Antigua Sailing Week May Regatta
Preliminary Results Race 1

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

Black Group IRC IRC 1 18/May/2019 01:55 PM    
Black Group IRC IRC 2 18/May/2019 02:00 PM    
Black Group IRC IRC 3 18/May/2019 02:05 PM    
Black Group ToT Double Handed - RSrn Club Handicap 18/May/2019 02:10 PM    
Black Group ToT Club Class - RSrn Club Handicap 18/May/2019 02:10 PM    

White Group One Design J 70 18/May/2019 12:50 PM    
White Group ToT Mixed Sportsboats - RSrn Club Handicap 18/May/2019 12:50 PM    



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Black Group Racing
IRC Division
IRC 1
1   NED 9111 Red Herring J 111 Jan van Berne 1.092 18/May/19 - 14:59:02 0:01:04:02 0:01:09:55 1 3
2   GBR 8888 N Cobra King 40 Michael Blair / Stevie Beckett 1.113 18/May/19 - 15:01:11 0:01:06:11 0:01:13:40 2 6
3   GBR 5811 R Jagerbomb J 111 Paul Griffiths 1.096 18/May/19 - 15:03:30 0:01:08:30 0:01:15:05 3 8
4   GBR 8912R Jahmali J 122e Michael Wallis 1.081 18/May/19 - 15:05:05 0:01:10:05 0:01:15:46 4 9
5   GBR 917R Andrasta Iceni 39 Henry Bateson 1.174 18/May/19 - 15:01:57 0:01:06:57 0:01:19:12 5 10
6   GER 7725 Pappes J 111 Michael Mueller 1.097 18/May/19 - 15:09:42 0:01:14:42 0:01:21:57 6 13
7   GBR 562 R Night Owl 2 MAT 12 Julie Fawcett DNC 1.123       12  
8   GBR 111N McFly J 111 Tony Mack DNC 1.095       12  
9   GBR 86R FARGO Swan 42 Bertie Bicket DNC 1.159       12  
10   GBR 8611R Kestrel J 111 Simon Bamford DNC 1.097       12  
11   GBR 79 R Skermisher Ker 36 Jonathan Blanshard DNC 1.090       12  
 
IRC 2
1 76   FRA 76 Pegasus DekMarx Farr 30 evo Malcolm Wootton 1.071 18/May/19 - 15:04:32 0:01:04:32 0:01:09:07 1 2
2   GBR 112X Xanaboo J 112e Bruce Huber 1.046 18/May/19 - 15:07:05 0:01:07:05 0:01:10:10 2 4
3   GBR 251 Mittens’ Revenge FarEast 28R Alex Mathers 1.053 18/May/19 - 15:10:28 0:01:10:28 0:01:14:12 3 7
4   GBR 965 R Spider Pig Cork 1720 (mod) Rob & Lucinda Mclean 1.000 18/May/19 - 15:20:23 0:01:20:23 0:01:20:23 4 11
5   GBR 1250N Elaine Again JPK 1010 Mike Bridges 1.010 18/May/19 - 15:20:07 0:01:20:07 0:01:20:55 5 12
6   GBR 4988 R Sabriel Jr J 88 Dirk & Dianne van Beek DNC 1.035       8  
7   GBR 4448 L Raging Bull J/88 Tim Tolcher DNC 1.027       8  
 
IRC 3
1   FRA 8214 Protis Quarter Ton Catrina Southworth 0.906 18/May/19 - 15:19:53 0:01:14:53 0:01:07:51 1 1
2   GBR 2522 Scallion Beneteau 25 Martin and Cara Moody/Golden 0.937 18/May/19 - 15:22:03 0:01:17:03 0:01:12:12 2 5
3 North Sails  GBR 6508 T Gr8 Banter Mustang 30 Mk2 Ian Handley & Tim James 0.906 18/May/19 - 15:43:51 0:01:38:51 0:01:29:33 3 14
4   GBR 581 R Antix X-302 John Allen 0.924 18/May/19 - 15:43:19 0:01:38:19 0:01:30:51 4 15
5   GBR 1479R Flashheart Qtr Ton Yacht Jeffrey Dakin 0.890 18/May/19 - 15:48:38 0:01:43:38 0:01:32:14 5 16
6   GBR 4710L Panache Elan E3 kevin taylor 0.974 18/May/19 - 15:51:16 0:01:46:16 0:01:43:30 6 17
7   GBR 1595 R Just Is J 95 Graham Chase 0.965 18/May/19 - 16:08:57 0:02:03:57 0:01:59:37 7 18
8   GBR 363 R Whooper Laurent Giles One Off Classic Giovanni Belgrano DNC 0.921       10  
9   GBR 754R Xtract X-302 Dudley Stock DNC 0.920       10  
 
ToT Division
Double Handed - RSrn Club Handicap
1   GBR 3402X Vellamo Grand Soleil 34 Mark Greenaway   18/May/19 - 15:43:47 0:01:33:47 0:01:34:49 1 2
 
Club Class - RSrn Club Handicap
1   GBR 7404 Spiritwalker Beneteau First 40.7 Steve Masters 1.0530 18/May/19 - 15:30:00 0:01:20:00 0:01:28:00 1 1
2   GBR 3564 L RED FIVE XP38 David Hitchcock 1.0840 18/May/19 - 15:42:21 0:01:32:21 0:01:40:06 2 3
3   GBR 4698T Xarifa X342 Teresa Whelan 1.0250 18/May/19 - 15:52:03 0:01:42:03 0:01:41:45 3 4
4   GBR 4410 (one more) Mint Julep Dufour 382 GL David Cule 1.0460 18/May/19 - 15:55:06 0:01:45:06 0:01:49:56 4 5
5 Elvestrom Sailmakers  GBR 4995 R Moonshine Dehler 38 Steve & Tricia Lake 1.0870 18/May/19 - 15:51:09 0:01:41:09 0:01:49:57 5 6
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
White Group Racing
One Design Division
J 70
1   GBR 290 Jenga8 J 70 Andrew Barraclough       1
2   GBR 1169 Jeepster J 70 Graham Clapp       2
3 North Sails  GBR 748 Polaris J 70 Alexander James       3
4   GBR 718 3 Sambucas J 70 Michael Eames       4
5   GBR 1210 Jalapeno J 70 Brian Denney       5
 
ToT Division
Mixed Sportsboats - RSrn Club Handicap
1   GBR 3044 Gold Digger SB20 Simon Bottoms DNC 0.9500       2  
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2020