2019 international Sunfish Class Association (ISCA) Youth and Master World Championship
Final Results Race 1

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

World Championship One Design Sunfish - Youth 23/Sep/2019 09:00 AM    
World Championship One Design Sunfish - Master 23/Sep/2019 09:00 AM    



Bow   Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Yacht Club Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
World Championship Racing
One Design Division
Sunfish - Youth
1 56   56 Youth Sunfish Simon Gomez Ortiz Club Nautico Acuarela       1
2   23 Youth Sunfish Fernanda Higueras Federación Peruana de Vela       2
3 20   20 Youth Sunfish Fernanda San Roman Federación Peruana de Vela       3
4 53   53 Youth Sunfish Diego Castro ASOVELA       5
5 30   30 Youth Sunfish Miguel Perea Solis Federación Peruana de Vela SCP       5
6   22 Youth Sunfish Esteban Montalbetti Federación Peruana de Vela       6
7 55   55 Youth Sunfish Joaquin Alvarez Club de vela San Mateo       7
8   33 Youth Sunfish Bas van der Gulik CSSA       8
9   44 Youth Sunfish Matías Rosenberg AsoVela       9
10   34 Youth Sunfish Darius Berenos CSSA       10
11   35 Youth Sunfish Bruno Brouwers CSSA       11
12   67 Youth Sunfish Rudo De vries Bonaire Sailing School Association       12
13   28 Youth Sunfish Gina Schreiner Bonaire Sailing School Association       14
14   68 Youth Sunfish Rowan Beenakkers Bonaire Sailing School Association SCP       14
15 19   19 Youth Sunfish Alexander Gregory Tromp Bonaire Sailing School Association       15
16 02   02 Youth Sunfish Kaydian Dowling Bonaire Sailing School Association       16
17 50   50 Youth Sunfish Robin Kieft Bonaire Sailing School Association       17
18   62 Youth Sunfish Jeaneau Thode Bonaire Sailing School Association       18
19 03   03 Youth Sunfish Ricardo Seguel Lacámara Cofradía Nautica del Pacifico BFD       21  
20 01   01 Youth Sunfish Vania Tamayo Federacion Peruana de Vela BFD       21  
 
Sunfish - Master
1   25 Master (Masters) Sunfish Alex Zimmermann Club de regatas Lima       1
2   58 Master (Masters) Sunfish Sipke Stapert Bonaire Sailing School Association       3
3   12 Master (Masters) Sunfish Jason Pigot Redmond, Oregon SCP       3
4 21   21 Master (Masters) Sunfish Artur Zembowicz Bourne Cove Yacht Club       4
5 16   16 Master (Masters) Sunfish Ramon -Yellow- Martis Bonaire Sailing School Association       5
6   32 Master (Masters) Sunfish Hans van der Gulik CSSA       6
7 40   40 Master (Masters) Sunfish Ronald Van Asselt SRCN       7
8 61   61 Master (Masters) Sunfish Gerard Vos WSV Giesbeek       8
9   70 Master (Apprentice Master) Sunfish Ezra Buys Bonaire Sailing School Association       9
10   60 Master (Masters) Sunfish Kabes Soliano Bonaire Sailing School Association       10
11 15   15 Master (Grand Master) Sunfish Job Laboyrie Sunfish Club Aruba       11
12 14   14 Master (Great Grand Master) Sunfish Poopy Marçon Club Nautique de Schoelcher       12
13 37   37 Master (Grand Master) Sunfish Theo Poiesz Sunfish Club Aruba       13
14 17   17 Master (Grand Master) Sunfish Robbert Dieperink WV De Eerste Aanleg       14
15   65 Master (Apprentice Master) Sunfish Wolter Benschop Bonaire Sailing School Association       15
16 27   27 Master (Great Grand Master) Sunfish Jacob Donkersloot PRSA       16
17   64 Master (Grand Master) Sunfish Fred Ros Bonaire Sailing School Association       17
18 38   38 Master (Great Grand Master) Sunfish Hijmard Klaarwater Sunfish Club Aruba       18
19   29 Master (Grand Master) Sunfish Alex Roose Jan Sofat       19
20 36   36 Master (Grand Master) Sunfish Arie De Klerk Sunfish Club Aruba       20
21   66 Master (Grand Master) Sunfish Ton Nuijten Bonaire Sailing School Association BFD       23  
22 49   49 Master (Masters) Sunfish Elisabeth Vos Bonaire Sailing School Association DNC       23  
 

2019 international Sunfish Class Association (ISCA) Youth and Master World Championship
Sub-Class Scoring - Final Results Race 1

Bow   Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Yacht Club Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
World Championship Racing
One Design Division
Sunfish - Master (Apprentice Master)
1   70 Master Sunfish Ezra Buys Bonaire Sailing School Association       9
2   65 Master Sunfish Wolter Benschop Bonaire Sailing School Association       15
 
 
Sunfish - Master (Grand Master)
1 15   15 Master Sunfish Job Laboyrie Sunfish Club Aruba       11
2 37   37 Master Sunfish Theo Poiesz Sunfish Club Aruba       13
3 17   17 Master Sunfish Robbert Dieperink WV De Eerste Aanleg       14
4   64 Master Sunfish Fred Ros Bonaire Sailing School Association       17
5   29 Master Sunfish Alex Roose Jan Sofat       19
6 36   36 Master Sunfish Arie De Klerk Sunfish Club Aruba       20
7   66 Master Sunfish Ton Nuijten Bonaire Sailing School Association BFD       23
 
 
Sunfish - Master (Great Grand Master)
1 14   14 Master Sunfish Poopy Marçon Club Nautique de Schoelcher       12
2 27   27 Master Sunfish Jacob Donkersloot PRSA       16
3 38   38 Master Sunfish Hijmard Klaarwater Sunfish Club Aruba       18
 
 
Sunfish - Master (Masters)
1   25 Master Sunfish Alex Zimmermann Club de regatas Lima       1
2   58 Master Sunfish Sipke Stapert Bonaire Sailing School Association       3
3   12 Master Sunfish Jason Pigot Redmond, Oregon SCP       3
4 21   21 Master Sunfish Artur Zembowicz Bourne Cove Yacht Club       4
5 16   16 Master Sunfish Ramon -Yellow- Martis Bonaire Sailing School Association       5
6   32 Master Sunfish Hans van der Gulik CSSA       6
7 40   40 Master Sunfish Ronald Van Asselt SRCN       7
8 61   61 Master Sunfish Gerard Vos WSV Giesbeek       8
9   60 Master Sunfish Kabes Soliano Bonaire Sailing School Association       10
10 49   49 Master Sunfish Elisabeth Vos Bonaire Sailing School Association DNC       23  
 
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2021