2019 AYC Annual Regatta
Preliminary Results Race 1

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time ORC/ORR Distance Wind

Bay Circle (Saturday) One Design J 80 27/Jul/2019 01:05 PM    
Bay Circle (Saturday) One Design J 70 27/Jul/2019 01:10 PM    
Bay Circle (Saturday) One Design J 30 27/Jul/2019 01:15 PM    
Bay Circle (Saturday) One Design J 22 27/Jul/2019 01:20 PM    

Bay Circle (Sunday) ORC ORC 28/Jul/2019 11:40 AM 3.2 NM 6 Kts
Bay Circle (Sunday) One Design J 105 28/Jul/2019 11:45 AM 3.2 NM 6 Kts

River Circle One Design Alerion 28 27/Jul/2019 01:05 PM 4 NM 6 Kts
River Circle One Design Cal 25 27/Jul/2019 01:10 PM 2 NM 6 Kts
River Circle One Design Harbor 20 27/Jul/2019 01:15 PM 2 NM 6 Kts



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Bay Circle (Saturday) Racing
One Design Division
J 22
1   USA 1464 Hot Toddy J 22 Jeffrey Todd       1
2 49   USA 949 Corner of Sanity and Madness J 22 Chris Junge       2
3 North Sails  USA 1002 Just Wing It J/22 Drew Mutch       3
4   USA 977 USA 977 J 22 Gunnar Gode       4
5   AYC 4 Stormy Weather J22 Spencer Carraher       5
 
J 30
1   USA 53273 Bebop J 30 Bob Rutsch       1
2   USA 63242 Insatiable J 30 Ron Anderson       2
3 North Sails  USA 63102 Avenger J 30 David Johnson       3
4   USA 33504 Shamrock J 30 Bruce Irvin       4
5   USA 203 Suzie Q J 30 Heidi Frist       5
6   USA 122 Blitz J 30 James McGinnis       6
 
J 70
1   USA 220 Phoenix J 70 Peter Firey       1
2   USA 381 Tea Dance Snake J 70 Peter Bowe       2
3   USA 5 Osprey J 70 Roger Link       3
4   45 Wild Child J70 Henry Filter       4
5   USA 231 Coalition J 70 Dina Kowalyshyn       5
6 68   USA 68 uno mas J 70 David Schoene       6
7 808 North Sails  USA 808 Nessuna J 70 Alex McPhail       7
8   USA 27 Derecho J 70 Jim Golden       8
9   USA 362 Vitesse J 70 Tim Mowry       9
10 North Sails  USA 4 Sport J 70 Gregg Zurmuhlen       10
11   USA 44 MAC Attack! J 70 John White       11
12   USA 363 Down the Line J/70 Duffy Knoll       12
13   USA 215 ArtShip Design J 70 Lou Nardo DNC       15  
14 17   USA 217 Antagonist J 70 Harry Brigham DNC       15  
 
J 80
1   USA 1162 USA 1162 J 80 John White         1
2   USA 259 OUTLAWS J 80 Derick Lynch       2
3 60   USA 60 Meltemi J 80 Mike Hobson       3
4   USA 739 Vayu J 80 David Andril       4
5 11   USA 11 Eleven J 80 Bert Carp       5
6   USA 1330 Vitesse J 80 Eunice Lin       6
7   USA 1150 Cool J J 80 Alexander Kraus       7
8   USA 443 That's Whack (EYC Junior Sailing Instructors) J 80 Heather McKee       8
9 55   USA 255 Windrider J 80 Tom Walsh / John Potvin       9
10   USA 405 some respect J 80 Richard Harrison       10
11   USA 788 More Cowbell J 80 Pendleton Alexander DNC       12  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Bay Circle (Sunday) Racing
One Design Division
J 105
1   USA 328 Mirage J 105 Cedric Lewis/ Fredrik Salvesen       1
2   USA 220 Bat IV J 105 Andrew/Warren Kennedy/Richter       2
3   USA 527 Firebrand J 105 Jon Slabaugh       3
4   USA 523 Santas Reign, Dear J 105 Donald Santa       4
5   USA 98 Better Mousetrap J 105 Grealy Putnam       5
6   407 Chessie J/105 John Kircher       6
7   USA 250 Smoke and Oakum J 105 David Scheidt       7
8   USA 330 At-Tack J 105 Dennis McCloud       8
9   USA 300 Ctrl Alt Del J 105 Ben duPont DNC       10  
 
ORC Division
ORC
1   USA 1162 USA 1162 J 80 John White 0.7306 28/Jul/19 - 12:31:27 0:00:51:27 0:00:37:35 1 1
2   USA 119 Slush Fund J 111 Jim Connelly 0.8039 28/Jul/19 - 12:28:38 0:00:48:38 0:00:39:06 2 2
3   USA 22 Delirium J 33 David McCullough 0.7555 28/Jul/19 - 12:32:29 0:00:52:29 0:00:39:39 3 3
4   USA 61017 Jeroboam Farr 400 Laurent Givry 0.9253 28/Jul/19 - 12:23:22 0:00:43:22 0:00:40:08 4 4
5   USA 38012 ZUUL Aerodyne 38 Benedict Capuco 0.8186 28/Jul/19 - 12:30:11 0:00:50:11 0:00:41:05 5 5
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
River Circle Racing
One Design Division
Cal 25
1   1242 One Eyed Jack Cal 25 Kyle and Lee Bollhorst       1
2   1297 Quintet Cal 25 Mike Miller       2
3   USA 1657 Chicken Little Cal 25 Charlie Husar       3
4   USA 1600 Caliente Cal 25 Gerard Field       4
5 North Sails  USA 460 Fahrvergnügen Cal 25 Steven Milby       5
6   1203 Harlequin Cal 25 Leo Surla       6
 
Harbor 20
1   321 Meadeor Harbor 20 Jim & Rachel Mead       1
2   311 Skimmer Harbor 20 Peter/Margaret Trogdon/Podlich       2
3   213 Endurance Harbor 20 John Heintz       3
4   339 h20 Harbor 20 Garth Hichens       4
5   185 The Mighty Pearl Harbor 20 Mark/Walter Kiefaber/Laird       5
6   427 Brilliant Harbor 20 Kenneth Appleton       6
7   325 Puffin Harbor20 George BELL Hughes CARTY       7
8   319 Fuzzy Logic Harbor 20 Robert/Bill Dunsky/Sutton       8
9 Ullman Sails  205 Elixir Harbor 20 Brian Wiersema       9
10   162 Mofongo Harbor 20 Rick Hill       10
11   340 Velella Harbor 20 marino dimarzo       11
12   342 Tru Blu Harbor 20 Cooper Rees / Robert Kottler       12
13   USA 326 Yellow Jacket Harbor 20 Bulman Scholz Syndicate       13
14   270 Atrain harbor 20 robert Reeves       14
15   usa 132 Sheila Marie harbor 20 robert kehoe       15
16   324 Dolly Harbor 20 Frank Quigley       16
17   usa 418 Swifty Harbor 20 Rich Weaver       17
18   421 Rhapsody Harbor 20 Nicholas Draper       18
19   314 Volition Harbor 20 Curt Schwab DNC       20  
 
Alerion 28
1   USA 429 Magic Alerion 28 Jonah Seiger       1
2   USA 193 Linnaea Alerion 28 Erik & Shannon Dahl       2
3   USA 316 Halcyon Alerion Express 28 Jason Goscha       3
4   USA 160 Skimmer Alerion 28 Jack & Marti Detweiler       4
5   USA 192 Resilient Alerion Express 28 Robert Spann       5
6   400 Blue Moon Alerion Dan & Jimmy Attridge DNC       8  
7   162 Hero Squad III (ROTPC) Alerion 28 Andrew Eyring DNC       8  
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy