2019 AYC Fall Series
Preliminary Results Race 1

Select to view a specific Class results:   
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Yacht Club Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
AYC Fall Series - Weekend 1 Racing
One Design Division
J 22
1   USA 949 Corner of Sanity and Madness J 22 Chris Junge Eastport Yacht Club       1
2   USA 1464 Hot Toddy J 22 Jeffrey Todd Annapolis YC       2
3   USA 1078 Lil' Puffy J 22 Christopher Wilson SSA       3
4   USA 468 Scooby J 22 J.R. Maxwell Annapolis Yacht Club       4
5   USA 977 USA 977 J 22 Gunnar Gode Annapolis YC       5
6   AYC 4 Her Universe J 22 Guillaume Seynhaeve AYC       6
7   USA 959 Villain J 22 Aaron Freeman EYC/NSIBYC       7
8   USA 1316 Double-J J 22 Jason Goscha AYC       8
9   USA 62 Muskrat Love J 22 Jessica Oswalt Severn Sailing Association       9
10   USA 1536 Hot Ticket J 22 Sandy Adzick SSA       10
 
J 30
1   USA 63242 Insatiable J 30 Ronald Anderson Annapolis Yacht Club       1
2   USA 63300 Avita J 30 Daniel Watson National Yacht Club       2
3   USA 33504 Shamrock J 30 Bruce Irvin Eastport Yacht Club       3
4   USA 203 Suzie Q J 30 Heidi Frist EYC       4
5   USA 53260 RagDoll J 30 Rob Lundahl SVYC       5
6   USA 122 Blitz J 30 James McGinnis EYC       6
 
J 80
1   USA 1162 USA 1162 J 80 John White Annapolis Yacht Club       1
2   USA 739 Vayu J 80 David Andril Annapolis Yacht Club       2
3   USA 259 Outlaws J 80 Derick Lynch Annapolis Yacht Club       3
4   USA 11 Eleven J 80 Bert Carp Annapolis Yacht Club       4
5   USA 255 Windrider J 80 Tom Walsh / John Potvin Annapolis Yacht Club       5
6   USA 1330 Vitesse J 80 Eunice Lin HHSA       6
7   USA 1150 Cool J J 80 Alexander Kraus CBYRA / DHH DNC       8  
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Yacht Club Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
AYC Fall Series - Weekend 2 Racing
One Design Division
J 35
1   USA 53408 Aunt Jean J 35 James Sagerholm / Jerry Christofel NSSA       1
2   USA 42979 Abientot J 35 Roger Lant EYC       2
3   USA 41870 T-Bone J 35 Bruce Artman Annapolis Yacht Club       3
4   USA 33785 Tiamat J 35 Mike Wood / Valhalla Sailing Project EYC DNC       6  
5   USA 40738 Maggie J 35 James McNeely PSC/DISC DNF       6  
 
J 105
1   USA 328 Mirage J 105 Cedric Lewis/ Fredrik Salvesen Annapolis Yacht Club       1
2   USA 501 Tenacious J 105 Carl Gitchell Annapolis Yacht Club       2
3   USA 300 Ctrl Alt Del J 105 Ben duPont AYC       3
4   USA 98 Better Mousetrap J 105 Grealy Putnam Annapolis Yacht Club       4
5   USA 220 Bat IV J 105 Andrew Kennedy Annapolis Yacht Club       5
6   BER 490 Distant Passion J 105 James Macdonald Royal Bermuda Yacht Club       6
7   USA 527 Firebrand J 105 Jon Slabaugh AYC       7
8   USA 250 Smoke and Oakum J 105 David Scheidt AYC       8
9   USA 586 Dreadnought J 105 Nick Walden USNA NASS       9
10   USA 159 Crescendo J 105 Angelo Guarino J 105 - Fleet 3 TLE       11  
11   USA 676 Avenger J 105 Paul Jervis USNA NASS TLE       11  
12   USA 523 Santas Reign, Dear J 105 Donald Santa Annapolis Yacht Club TLE       11  
13   USA 7105 Allegiance J 105 Nick Hogan USNA NASS TLE       11  
14   USA 407 Chessie J 105 John Kircher PRSA TLE       11  
15   USA 498 Wind River J 105 Mark Elert J105 Fleet 3 TLE       11  
16   USA 251 Breakaway J 105 Richard Hinds AYC DNC       18  
17   USA 201 Paladin J 105 Wm Patrick McGuire J-105 Flt 3 DNF       18  
 
ORC Division
ORC 1 (in_ToT_3M)
1   USA 1162 J 80 John White Annapolis Yacht Club 0.9356 05/Oct/19 - 12:24:20 0:01:19:20 0:01:14:13 1 1
2   USA 61017 Jeroboam Farr 400 Laurent Givry HHSA 1.1994 05/Oct/19 - 12:09:44 0:01:04:44 0:01:17:38 2 3
3   USA 119 Slush Fund J 111 Jim Connelly Annapolis Yacht Club 1.0750 05/Oct/19 - 12:17:49 0:01:12:49 0:01:18:17 3 4
4 Quantum Sails  USA 25 Patriot Farr 30 US Patriot Sailing / Peter Gibbons-Neff US Patriot Sailing 1.0429 05/Oct/19 - 12:20:30 0:01:15:30 0:01:18:44 4 5
5   33123 Starbird Tartan 101 Frank Martien SCC 1.0078 05/Oct/19 - 12:24:26 0:01:19:26 0:01:20:03 5 6
6 Quantum Sails  USA 93664 SLY XP44 Bob Fox AYC/STC 1.1187 05/Oct/19 - 12:18:09 0:01:13:09 0:01:21:50 6 8
7   USA 38012 ZUUL Aerodyne 38 Benedict Capuco AYC 1.0931 05/Oct/19 - 12:20:38 0:01:15:38 0:01:22:40 7 9
8   USA 7000 Victorine columbia 32 David Conlon CBYRA 1.0828 05/Oct/19 - 12:22:46 0:01:17:46 0:01:24:12 8 12
9   USA 42404 Different Drummer Fast 40 Ryan Treat Annapolis Yacht Club 1.1089 05/Oct/19 - 12:31:49 0:01:26:49 0:01:36:16 9 18
10   ITA 17261 Vichingo Italia Yachts 9.98 / 34 Sport Erik Haaland Annapolis Yacht Club DNC 0.9941       11  
 
ORC 2 (in_ToT_3M)
1   USA 1889 Monkey Dust Tripp 33 Craig & Dotty Saunders Annapolis Yacht Club 1.0222 05/Oct/19 - 12:23:15 0:01:13:15 0:01:14:53 1 2
2   USA 12834 Grand Plan Grand Soleil 34 Ted Ruegg Annapolis Yacht Club 0.9863 05/Oct/19 - 12:32:29 0:01:22:29 0:01:21:21 2 7
3   NA 23 Defiance Navy 44 Hayden Kuzemchak USNA NASS 1.0201 05/Oct/19 - 12:31:28 0:01:21:28 0:01:23:06 3 10
4   NA 25 Tenacious Navy 44 Jonathan Hitt USNA NASS 1.0201 05/Oct/19 - 12:32:18 0:01:22:18 0:01:23:57 4 11
5   USA 50525 Cimarron J 110 Lynn McClaskey HHSA 0.9933 05/Oct/19 - 12:35:06 0:01:25:06 0:01:24:32 5 13
6   NA 24 Gallant Navy 44 Donald Poirier USNA NASS 1.0201 05/Oct/19 - 12:33:31 0:01:23:31 0:01:25:12 6 14
7   USA 22 Delirium J 33 David McCullough HHSA 1.0108 05/Oct/19 - 12:34:56 0:01:24:56 0:01:25:51 7 15
8   NA 22 Integrity Navy 44 Tom Hawkins USNA NASS 1.0201 05/Oct/19 - 12:35:01 0:01:25:01 0:01:26:44 8 16
9   USA 60118 No Name Tripp 33 Elliott Crooke CBYRA 1.0121 05/Oct/19 - 12:37:05 0:01:27:05 0:01:28:08 9 17
10   USA 45 Hornet J 33 John Loe AYC DNC 1.0010       12  
11 Ullman Sails  808 Belican Beneteau Oceania 321 William (Bill) Ball Eastport Yacht Club DNF 0.7997       12  
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Yacht Club Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
AYC Fall Series - Weekend 3 Racing
One Design Division
J 70
1   USA 381 Tea Dance Snake J 70 Peter Bowe AYC       1
2   USA 62 Awkward Turtle J 70 Geoff Becker Severn Sailing Association       2
3   USA 5 Osprey J 70 Roger Link Severn Sailing Association       3
4   USA 220 Phoenix J 70 Peter Firey Annapolis Yacht Club       4
5 North Sails  USA 4 4 Sport J 70 Gregg Zurmuhlen Eastport Yacht Club       5
6   USA 209 Johnny Thunder J 70 Brian Wood Annapolis Yacht Club       6
7   USA 44 MAC Attack! J 70 John White Severn Sailing Association       7
8 Quantum Sails  USA 168 Rarity J 70 Marty McKenna Annapolis Yacht Club       8
9   USA 363 Down the Line J 70 Duffy Knoll AYC       9
 
Harbor 20
1   325 Puffin Harbor 20 Bell/ Geo Carty/Hughes Annnapolis Yacht Club       1
2   97 Sugar Harbor 20 Garth Hichens ayc       2
3   311 Skimmer Harbor 20 Peter/Margaret Trogdon/Podlich AYC       3
4   321 Meadeor Harbor 20 Jim & Rachel Mead AYC       4
5   USA 326 Yellow Jacket Harbor 20 Bulman Scholz Syndicate AYC       5
6   USA 340 Velella Harbor 20 Marino diMarzo AYC       6
7   341 Bullfrog Harbor 20 Timothy Adelman AYC       7
8   213 Endurance Harbor 20 John Heintz AYC       8
9 Ullman Sails  205 Elixir Harbor 20 Brian Wiersema Annapolis YC       9
10   219 FuzzyLogic Harbor 20 William Sutton AYC       10
11   427 Brilliant Harbor 20 Kenneth Appleton AYC, NYYC       11
12   162 Mofongo Harbor 20 Rick Hill AYC       12
13   361 Riptide Harbor 20 Ed Freitag AYC       13
14   418 Swifty Harbor 20 Richard Weaver AYC DNC       17  
15   344 Merlyn Harbor 20 David Leach 4045 DNC       17  
16   342 Tru Blu Harbor 20 Cooper Rees AYC DNC       17  
 
Alerion 28
1   USA 429 Magic Alerion 28 Jonah Seiger AYC       1
2   USA 193 Linnaea Alerion 28 Erik & Shannon Dahl AYC       2
3   USA 316 Halcyon Alerion 28 Jason Goscha AYC       3
4   USA 160 Skimmer Alerion 28 Jack & Marti Detweiler Eastport Yacht Club       4
5   USA 2500 Caroline Alerion 28 Kevin McNeil Annapolis YC DNC       6  
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019