2019 Rolex Big Boat Series
Preliminary Results Race 1

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time ORC/ORR Distance Wind

Rolex Big Boat Series ORR ORR A 12/Sep/2019 02:23 PM 13.9 NM  
Rolex Big Boat Series ORR Classic 12/Sep/2019 02:35 PM 8.8 NM  
Rolex Big Boat Series ORR ORR B 12/Sep/2019 02:38 PM 11.2 NM  
Rolex Big Boat Series ORR ORR C 12/Sep/2019 02:45 PM 11.2 NM  
Rolex Big Boat Series One Design Express 37 12/Sep/2019 03:06 PM    
Rolex Big Boat Series One Design J/105 12/Sep/2019 03:07 PM    
Rolex Big Boat Series One Design J/88 12/Sep/2019 03:15 PM    
Rolex Big Boat Series One Design J/70 12/Sep/2019 03:24 PM    



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class
Rolex Big Boat Series Racing
One Design Division
J/70
1   USA 29 Kangaroo Jockey (Corinthian) J/70 Peter Cameron       1
2   USA 370 Jennifer J/70 Chris Kostanecki       2
3   USA 369 Cool Story Bro. J/70 John Brigden       3
4   USA 534 1FA (Corinthian) J/70 Scott Sellers / Geoff McDonald / Harrison Turner       4
5   USA 348 Pickled Herring J/70 Tom Kassberg       5
6   USA 898 Christine Robin (Corinthian) J/70 Tracy Usher       6
7   USA 607 Orange You Glad (Corinthian) J/70 Brian Mullen       7
8   USA 582 Rampage J/70 Tom Thayer       8
9   MEX 407 Buena Junta J/70 Marco Sparvieri       9
10   USA 60 Flotek J/70 Justin D. Foox       10
11   USA 391 Relentless (Corinthian) J/70 Mike Gridley       11
12   USA 586 Son of a Son (Corinthian) J/70 David Fried       12
13   USA 538 Bottle Rocket J/70 David Schumann DNC       15
14   USA 584 Wingman Racing J/70 Jim Diepenbrock DNC       15
 
J/88
1   USA 23 White Shadow J/88 Jim Hopp       1
2 Doyle Sailmakers  USA 78 Split Water J/88 David Britt       2
3   USA 9 Inconceivable J/88 Steven Gordon       3
4   USA 60 Rabian J/88 Vernon Zvoleff       4
5   USA 20 Juno J/88 Jeremy Moncada       5
6   USA 77 Courageous J/88 Gary Panariello       6
 
J/105
1   USA 003 Ne*Ne J/105 Tim Russell       1
2   USA 40 Blackhawk J/105 Ryan Simmons       2
3   USA 116 Arbitrage J/105 Bruce Stone & Nicole Breault       3
4 Quantum Sails  USA 44 Godot J/105 Phillip Laby       4
5   USA 119 Mojo J/105 Jeff Littfin       5
6   USA 385 Maverick J/105 Ian Charles       6
7   USA 26 Donkey Jack J/105 Rolf Kaiser       7
8   USA 434 Jam Session J/105 Adam Spiegel       8
9   USA 337 Arrived! J/105 Tom Struttmann       9
10 Quantum Sails  USA 46 Box of Rain J/105 Charlie Pick       10
11   USA 16 Akula J/105 Doug Bailey       11
12   USA 374 Strangelove J/105 Justin Oberbauer       12
13   USA 85 Russian Roulette J/105 William/Sergey Woodruff/Lubarsky       13
14   USA 103 Aquavit J/105 Donald Olgado       14
15 Quantum Sails  USA 112 007 J/105 Justin Hersh       15
16   USA 157 Walloping Swede J/105 Theresa Brandner       16
17   USA 405 moonshine J/105 David Mace       17
18   USA 388 Hazardous Waste J/105 Chuck Cihak       18
19   USA 147 Juju J/105 Eric Stang       19
20   USA 216 Perseverance J/105 Alexandre Mutricy       20
21 Quantum Sails  USA 28447 Big Buoys J/105 Peter Colin Baldwin Miller       21
22 Quantum Sails  USA 355 Yunona J/105 Artem Savinov       22
23   USA 32 Melilani J/105 Richard Butts       23
 
Express 37
1   USA 18488 Golden Moon Express 37 Kame Richards       1
2   USA 18478 Expeditious Express 37 Bartz Schneider       2
3   USA 87700 Elan Express 37 Jack Peurach       3
4   USA 18305 Spindrift V Express 37 Andy Schwenk       4
5   USA 18495 Eclipse Express 37 Sandy Andersen Wertanen       5
6 Ullman Sails  USA 18513 Limitless Express 37 Shawn Ivie       6
 
ORR Division
ORR A
1   USA 61522 Blue Swan 53-2 Ray Paul 0.9649 12/Sep/19 - 16:20:48 0:01:57:48 0:01:53:40 1
2   USA 38125 Favonius Dehler 46 Gregory Dorn 0.9617 12/Sep/19 - 16:23:33 0:02:00:33 0:01:55:56 2
3   USA 8955 Merlin Bill Lee Custom Chip Merlin 1.1472 12/Sep/19 - 16:04:39 0:01:41:39 0:01:56:37 3
4   USA 28729 Lucky Duck Santa Cruz 52 Dave MacEwen 1.0114 12/Sep/19 - 16:18:43 0:01:55:43 0:01:57:02 4
5   8956 Octavia SC50 Shepard Kett 1.0421 12/Sep/19 - 16:17:27 0:01:54:27 0:01:59:16 5
6 Quantum Sails  USA 28474 Elyxir Santa Cruz 52 Skip Ely 1.0231 12/Sep/19 - 16:20:57 0:01:57:57 0:02:00:40 6
7   USA 48005 Bodacious+ 1D 48 John Clauser 1.0269 12/Sep/19 - 16:21:59 0:01:58:59 0:02:02:11 7
8   NOR 12343 Destin Landmark 43 Romeo Uriarte 0.9863 12/Sep/19 - 16:27:46 0:02:04:46 0:02:03:03 8
9   USA 97263 Deception Santa Cruz 50 William Helvestine 1.0069 12/Sep/19 - 16:27:13 0:02:04:13 0:02:05:04 9
10 Quantum Sails  USA 50092 Bright Hour Farr 40 James Bradford 1.0007 12/Sep/19 - 16:32:03 0:02:09:03 0:02:09:08 10
11   USA 8927 Oaxaca Santa Cruz 50 Michael Moradzadeh 0.9920 12/Sep/19 - 16:35:05 0:02:12:05 0:02:11:02 11
 
ORR B
1   USA 001 Gentoo Soto 30 Paul Dorsey 0.9104 12/Sep/19 - 16:13:04 0:01:35:04 0:01:26:33 1
2 24   USA 24 Flying Jenny IC 37 Sandra Askew 0.9901 12/Sep/19 - 16:07:55 0:01:29:55 0:01:29:02 2
3 76   USA 7676 Kuai Melges 32 Daniel Thielman 0.9669 12/Sep/19 - 16:10:29 0:01:32:29 0:01:29:25 3
4 208 Quantum Sails  USA 174 Nuckelavee Melges 32 Mark Kennedy 0.9525 12/Sep/19 - 16:14:22 0:01:36:22 0:01:31:47 4
5   USA 51517 Velvet Hammer J/125 Zachery Anderson 1.0000 12/Sep/19 - 16:09:53 0:01:31:53 0:01:31:53 5
6   USA 101 Swift Ness J/111 reuben rocci 0.9263 12/Sep/19 - 16:17:32 0:01:39:32 0:01:32:12 6
7   USA 103 Bad Dog J/111 Dick Swanson 0.9320 12/Sep/19 - 16:20:58 0:01:42:58 0:01:35:58 7
 
ORR C
1   USA 25487 Peregrine J/120 David Halliwill 0.8886 12/Sep/19 - 16:23:49 0:01:38:49 0:01:27:49 1
2   USA 28484 Chance J/120 Barry Lewis 0.8881 12/Sep/19 - 16:24:12 0:01:39:12 0:01:28:06 2
3 North Sails  USA 12 Invictus Sunfast 3600 Nicolas - Jacques Popp - Benkoski 0.8914 12/Sep/19 - 16:26:36 0:01:41:36 0:01:30:34 3
4   USA 4216 Elusive Swan 42 Club Thomas Furlong 0.9772 12/Sep/19 - 16:18:16 0:01:33:16 0:01:31:08 4
5   USA 28908 Tupelo Honey Elan 40 Gerard/James Sheridan/Mullarney 0.8725 12/Sep/19 - 16:31:20 0:01:46:20 0:01:32:47 5
6   USA 40646 Jeannette Custom Frers 40 Bob Novy 0.8984 12/Sep/19 - 16:29:09 0:01:44:09 0:01:33:34 6
7   USA 38108 Raven C&C 115 Brice Dunwoodie 0.8940 12/Sep/19 - 16:32:33 0:01:47:33 0:01:36:09 7
 
Classic
1   888 brigadoon classic terry klaus 0.6510 12/Sep/19 - 16:24:35 0:01:49:35 0:01:11:20 1
2 Ullman Sails  1947 Mayan Alden Schooner Beau & Stacey Vrolyk 0.7800 12/Sep/19 - 16:07:54 0:01:32:54 0:01:12:28 2
3   USA 177 Ocean Queen Rhodes 54 Dewey Hines 0.8110 12/Sep/19 - 16:08:02 0:01:33:02 0:01:15:27 3
4   28170 Bounty S&S yawl Daniel Spradling 0.7930 12/Sep/19 - 16:12:54 0:01:37:54 0:01:17:38 4
5   P3 Water Witch P Class Cutter John & Gena Egelston 0.8460 12/Sep/19 - 16:08:01 0:01:33:01 0:01:18:42 5
 

2019 Rolex Big Boat Series
Corinthian Teams - Preliminary Results Race 1

Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class
Rolex Big Boat Series Racing
One Design Division
J/70
1   USA 29 Kangaroo Jockey J/70 Peter Cameron       1
2   USA 534 1FA J/70 Scott Sellers / Geoff McDonald / Harrison Turner       4
3   USA 898 Christine Robin J/70 Tracy Usher       6
4   USA 607 Orange You Glad J/70 Brian Mullen       7
5   USA 391 Relentless J/70 Mike Gridley       11
6   USA 586 Son of a Son J/70 David Fried       12
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2020