61st E Scow National Championship Regatta (NCESA)
Final Results Race 1

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

National Championship One Design E Scow 06/Sep/2019 12:13 PM    



Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
National Championship Racing
One Design Division
E Scow
1   T-76 HONK E Scow Kyle Rogachenko       1
2   WH-111 Bandit (Master) E scow Douglas McNeil       2
3   J-80 Whiteaway E Scow Jon Schloesser       3
4   SS-37 Blind Squirrel E Scow John Brown       4
5   I-66 Marvin (Youth) E Scow Eddie Cox       5
6   T-18 Showtime E Scow Clay Johnson       6
7   I-49 Full Throttle (Master) E scow Brian Porter       7
8   CR-66 Black Pearl (Master) E Scow Rob Terry       8
9   I-1 White Heat (Youth) E-Scow Harry Melges IV       9
10   I-23 Jordan (Youth) E Scow Kyle Navin       10
11   T-73 Limelight E Scow Jeff Bonanni       11
12   M-42 MADAME E Scow Sam Rogers       12
13   CH-6 The HOT Setup (Master) E-Scow Rick Turner       13
14   T-17 Hunter E Scow Chad Hillyer       14
15   SC-55 Vamoose (Master) E Scow Robby Wilkins       15
16   M-12 E - MC^2 E Scow Jeff Solum       16
17   W-41 Savannah Rose (Youth) E Scow Wheeler Morris       17
18   WH-88 Pintail E Scow Brian McMurray       18
19   I-2 Wide Open E Scow Vincent Porter       19
20   H-13 Wild Turkey E Scow Patrick Heaney       20
21   H-7 Mirage (Master) E-Scow Lon Schoor       21
22   V-92 Ridiculous Racing E Scow Matt Schmidt       22
23   GL-7 7 E Scow Toby Sutherland       23
24   I-52 Double Black Diamond (Rookie) E Scow Josh LaCroix       24
25   D-3 Full Send E Scow Peter Keck       25
26   WH-77 In The Mun-E E Scow Tom Munroe       26
27   CR-7 Flying Toaster E Scow Mike Dow       27
28 North Sails  M-20 Iceburg E Scow Tim Krech       28
29   V-399 Max Q E Scow Dave Keck       29
30   WA-8 Pour Decisions E Scow JB VanMeter       30
31   TO-99 Bad Dog (Rookie) E scow Reed Loirmer       31
32   SL-18 HoneyBadger (Rookie) E Scow Chris Eggert       32
33   V-27 E-pete E Scow Matt Peterson       33
34   CR-11 Wasn't Me E-Scow Pete Price       34
35   WA-00 It's only rock n roll (Master) E scow David Irmscher       35
36   M-87 Port Approach E Scow Derek Packard       36
37   I-47 Slingshot E scow Wes Whitmyer Jr       37
38   SL-4 TIPS-E E Scow Brett Hatton       38
39   V-61 Humpt-E Dumpt-E (Rookie) E Scow Nicholas Clemence       39
40   CH-7 Tigre (Rookie) E-scow Bradley Turner       40
41   WH-11 Ness E (Rookie) E Scow John McNeil       41
42   H-11 FULL TILT E Scow Lance Puccio       42
43   X-751 TBD E-Scow George Rolfs       43
44   LE-3 LimaEcho E Scow Bob Donat       44
45   M-16 MermaidSquad (Female Skipper) E Scow Danielle Resch       45
46   X-20 Maash Pit (Master) E Scow Peter Maas       46
47   H-88 Craz E Train E Scow Phil Zalog       47
48   V-511 Glory (Rookie) E Scow Red Tornehl       48
49   V-41 Maiden America E scow Michael Considine       49
50   Z-9 Goose E scow Bradley Price       50
51   MC-2 Smoke E Scow Sean Bradley       51
52   J-8 Desperado E Scow William Wyman       52
53   WH-12 SLED (Master) E Scow Don Nelson       53
54   KU-12 Sugaree (Master) E Scow William Hudson       54
55   WA-99 Eleven E Scow Casey Call       55
56   CH-2 Penny Benjamin (Rookie) E scow Chadwick Hough       56
57   KU-25 QuickSilver E Scow Joseph Meade       57
58   M-22 Let it Ride (Female Skipper) E Scow Jessica Haverstock       58
59   H-9 Turbinado E Tim Sugar       59
60   CR-54 Knot A Clew (Master) E Scow Michael Terry       60
61   V-206 Sophie (Female Skipper) E Scow Kathryn Meyer       61
62   J-19 Endurance E Scow Aaron Lynn       62
63   T-4 Big E Racing (Master) E Scow Joseph Thorpe       63
64   I-88 Cor Leonis E Scow Steven Lyon       64
65   WA-11 ARRRRGGGH! (Rookie) E-Scow Jamison Herdrich       65
66   CR-33 Dark N Stormy (Master) E Scow Bradford Sprouse       66
67   GL-23 HaulE E Scow David Lubchenco       67
68   TO-181 MaximumHell E-scow Kevin Watrous       68
69   WA-47 E holic (Master) E scow Bob Herdrich       69
70   WH-22 WH22 E Scow Sam Gill       70
71   W-8 Slapshot E-Scow Matthew Petersen       71
72   I-333 Big Bad Wolf (Master) E Scow Frank A. Davenport       72
73   M-13 Furious George (Rookie) E Scow George Kennedy       73
74   D-100 Grasshopper (Master) E-Scow Steve Wells       74
75   H-20 H20 (Master) E Scow Andrew Stiles       75
76   SL-3 TED E (Master) E Scow Bill Knape (M) DNF       79  
77   TO-11 E-GO E Scow Charles Hallett DNS       79  
78   GL-11 L/E (Master) E-Scow Dan Wilhelm DNS       79  
 

61st E Scow National Championship Regatta (NCESA)
Sub-Class Scoring - Final Results Race 1

Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
National Championship Racing
One Design Division
E Scow (Female Skipper)
1   M-16 MermaidSquad E Scow Danielle Resch       45
2   M-22 Let it Ride E Scow Jessica Haverstock       58
3   V-206 Sophie E Scow Kathryn Meyer       61
 
 
E Scow (Master)
1   WH-111 Bandit E scow Douglas McNeil       2
2   I-49 Full Throttle E scow Brian Porter       7
3   CR-66 Black Pearl E Scow Rob Terry       8
4   CH-6 The HOT Setup E-Scow Rick Turner       13
5   SC-55 Vamoose E Scow Robby Wilkins       15
6   H-7 Mirage E-Scow Lon Schoor       21
7   WA-00 It's only rock n roll E scow David Irmscher       35
8   X-20 Maash Pit E Scow Peter Maas       46
9   WH-12 SLED E Scow Don Nelson       53
10   KU-12 Sugaree E Scow William Hudson       54
11   CR-54 Knot A Clew E Scow Michael Terry       60
12   T-4 Big E Racing E Scow Joseph Thorpe       63
13   CR-33 Dark N Stormy E Scow Bradford Sprouse       66
14   WA-47 E holic E scow Bob Herdrich       69
15   I-333 Big Bad Wolf E Scow Frank A. Davenport       72
16   D-100 Grasshopper E-Scow Steve Wells       74
17   H-20 H20 E Scow Andrew Stiles       75
18   SL-3 TED E E Scow Bill Knape (M) DNF       79  
19   GL-11 L/E E-Scow Dan Wilhelm DNS       79  
 
 
E Scow (Rookie)
1   I-52 Double Black Diamond E Scow Josh LaCroix       24
2   TO-99 Bad Dog E scow Reed Loirmer       31
3   SL-18 HoneyBadger E Scow Chris Eggert       32
4   V-61 Humpt-E Dumpt-E E Scow Nicholas Clemence       39
5   CH-7 Tigre E-scow Bradley Turner       40
6   WH-11 Ness E E Scow John McNeil       41
7   V-511 Glory E Scow Red Tornehl       48
8   CH-2 Penny Benjamin E scow Chadwick Hough       56
9   WA-11 ARRRRGGGH! E-Scow Jamison Herdrich       65
10   M-13 Furious George E Scow George Kennedy       73
 
 
E Scow (Youth)
1   I-66 Marvin E Scow Eddie Cox       5
2   I-1 White Heat E-Scow Harry Melges IV       9
3   I-23 Jordan E Scow Kyle Navin       10
4   W-41 Savannah Rose E Scow Wheeler Morris       17
 
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy