2019 Verve Cup Offshore Regatta & J 111 Pre Worlds
Preliminary Results Race 1
Select to view a specific Class results:
All Classes
Beneteau First 36.7
Beneteau First 40.7
DF 65
Farr 40
J 105
J 109
J 111
J 88
ORR 1
ORR 2
ORR 3
Tartan 10
TP 52
Racing Circle
Division
Class
Starting Date
Starting Time
ORC/ORR
Distance
Wind
Blue Circle
One Design
J 109
09/Aug/2019
11:00 AM
4.8 NM
Blue Circle
One Design
Beneteau First 36.7
09/Aug/2019
11:05 AM
4.8 NM
Blue Circle
One Design
J 88
09/Aug/2019
11:10 AM
4.8 NM
Blue Circle
ORR
ORR 3
09/Aug/2019
11:15 AM
3.8 NM
DF 65
One Design
DF 65
10/Aug/2019
06:00 PM
Red Circle
ORR
TP 52
09/Aug/2019
11:00 AM
4.6 NM
Red Circle
One Design
Farr 40
09/Aug/2019
11:05 AM
4.6 NM
Red Circle
ORR
ORR 1
09/Aug/2019
11:05 AM
4.6 NM
Red Circle
One Design
J 111
09/Aug/2019
11:10 AM
4 NM
Red Circle
One Design
Beneteau First 40.7
09/Aug/2019
11:15 AM
3.4 NM
White Circle
One Design
J 105
09/Aug/2019
11:00 AM
4 NM
White Circle
ORR
ORR 2
09/Aug/2019
11:05 AM
4 NM
White Circle
One Design
Tartan 10
09/Aug/2019
11:18 AM
3.2 NM
Bow
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Owner/Skipper
Status
Rating
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Class
Fleet
Blue Circle Racing
One Design Division
J 109
1
USA 141
Smee Again
J 109
G Miz/Dreher/Hatfield/Neenan
1
2
USA 333
Time Out
J 109
Doug Evans
2
3
USA 246
Northstar
J 109
David Gustman
3
4
USA 368
Callisto
J 109
Jim Murray
4
5
USA 245
Liquid Lounge II
J 109
jim caesar
5
6
USA 359
Goat Rodeo
J 109
Robert Evans
6
7
USA 249
Full Tilt
J 109
Peter Priede
7
8
USA 310
Blackfin
J 109
Keith Eickenberg
8
Beneteau First 36.7
1
USA 262
Maggie Mae
Beneteau First 36.7
Peter Wright
1
2
USA 60310
Soulshine
Beneteau First 36.7
Jarrett Altmin
2
3
USA 1313
Program
Beneteau First 36.7
Earle and Kara Atwater
3
4
USA 82
Split Decision
Beneteau First 36.7
Mark and Nick Norris
4
5
USA 101
Erizo de Mar
Beneteau First 36.7
Antoni Czupryna / Waldemar Emmerich
5
6
USA 26219
FOG
Beneteau First 36.7
Greg Rasmussen
6
7
USA 247
Painkiller 5
Beneteau First 36.7
Alice Martin
7
8
25476
Neverland
Beneteau First 36.7
Gary Hamilton
8
9
USA 52249
Sail Monkey
Beneteau First 36.7
William McGuinn
9
10
USA 60500
Veni Vidi Veatchi
Beneteau First 36.7
Jason Veatch
10
11
USA 119
Joie De Vie
Beneteau First 36.7
Donna Hastings
11
12
USA 45367
Gaucho
Beneteau First 36.7
Mark & Diane Bouckaert
12
13
USA 235
Tequila Mockingbird
Beneteau First 36.7
Chris Duhon
13
J 88
1
USA 30
Windsong
J 88
Tim Wade
1
2
USA 88
Exile
J 88
Andy & Sarah Graff
2
3
USA 82
Blondie 2
J 88
Tod Patton
3
4
USA 29
Dutch
J 88
John & Jordan Leahey
4
5
USA 12
Misty
J 88
Daniel Floberg
5
6
USA 21
Banter
J 88
Ben Marden
DSQ
8
7
USA 75
USA 75
J 88
Jorgen Christiansen
RET
8
ORR Division
ORR 3
1
USA 1300
Alpha Puppy
J 35
Rick Stage
0.8684
09/Aug/19 - 12:10:37
0:00:55:37
0:00:48:18
1
1
2
USA 2605
Feisty Rodent
GP26
Adam Berger / Devin Bader
0.8726
09/Aug/19 - 12:13:03
0:00:58:03
0:00:50:39
2
2
3
USA 42934
Whisper
Express 34
Thomas Barnes
0.8281
09/Aug/19 - 12:16:20
0:01:01:20
0:00:50:47
3
3
4
USA 61063
Ohana
Dehler 34c
Robert Smetters
0.8563
09/Aug/19 - 12:15:19
0:01:00:19
0:00:51:39
4
4
5
USA 56810
Archimedes III
C&C 115
Joe Hummel
0.9010
09/Aug/19 - 12:13:05
0:00:58:05
0:00:52:20
5
5
6
USA 11508
Maskwa
C&C 115
Donald Waller
0.8883
09/Aug/19 - 12:14:44
0:00:59:44
0:00:53:04
6
6
7
USA 60657
Scarlet Begonias
Dufour 36P
Kevin Foote
0.8715
09/Aug/19 - 12:16:13
0:01:01:13
0:00:53:21
7
7
8
USA 40655
Unknown Lady2
Frers 36
David Ward
0.8511
09/Aug/19 - 12:18:55
0:01:03:55
0:00:54:24
8
8
9
USA 97350
Free Agent
Schock 35
Miles DePaepe
DNC
0.8778
10
Bow
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Owner/Skipper
Status
Rating
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Class
Fleet
DF 65 Racing
One Design Division
DF 65
1
USA 57
DF 65
DF65
Lee Edwards
1
2
USA 138
DragonKiller
DF65
Martin Alice
2
3
USA 903
USA 903
DF65
Brian Burgess
3
4
CYC5
red lobster
DF65
Luke LeCoche
4
5
USA 300
H.M.S. Kittywampus
DF 65
Scott Eisenhardt
5
6
USA 1217
Floating Argument
Justin Kalb
6
7
USA 143
Mahal
Rod Salazar
7
8
USA 292
MsDirected
DF65
Bart Heimlich
8
9
USA 221
No Mer-Sea
DF65
Joy Taylor
9
10
220
Toy Boat, Toy Boat, Toy Boat
DF65
Nick Richards
10
11
USA 224
Toa Force
DF65
Bruce Danly
DNC
16
12
USA 312
Dragon Keeper
DF65
Greg Tabb
DNC
16
13
585
Outlier
DF65
Liz Emery
DNC
16
14
USA 96
Bluehho
DF65
Daniel Burns
DNF
16
15
USA 980
Brass Monkey2-Electric Bugaloo
DF65
Michael Frerker
DNS
16
Bow
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Owner/Skipper
Status
Rating
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Class
Fleet
Red Circle Racing
One Design Division
J 111
1
54
USA 115
Skeleton Key
J 111
Peter Wagner
1
2
59
USA 008
Velocity
J 111
Martin Roesch
2
3
52
USA 61666
Shamrock
J 111
Jeffrey Davis
3
4
56
USA 134
Spaceman Spiff
J 111
Rob Ruhlman
4
5
49
USA 117
No Quarter
J 111
Mark & Colin Caliban
5
6
57
USA 90
Utah
J 111
Bradley Faber
6
7
60
USA 28
Warlock
J 111
Tom Dickson
7
8
51
USA 47
Rowdy
J 111
Richard Witzel
8
9
48
USA 24
Momentus
J 111
Kevin Saedi / Raman Yousefi
9
10
47
USA 72
Lucky Dubie
J 111
Len Siegal
10
11
45
USA 12
Kashmir
J 111
Michael/Steve Mayer/Henderson
11
12
61
USA 30
Wicked 2.0
J 111
Douglas Curtiss
12
13
58
USA 100
Variance
J 111
Carl Hanssen
13
14
50
USA 112
Pura Vida
J 111
John Kalanik
14
15
53
USA 20
Shmokin Joe
J 111
Jeff Schaefer
15
16
55
USA 111
Skull Cracker
J 111
Daniel Kitchens
16
17
46
SUI 2193
Lällekönig
J 111
Jörg Sigg
DNC
18
Farr 40
1
USA 40048
Inferno
Farr 40
Philip Dowd
2
2
USA 40027
Hot Lips
Farr 40
Christopher Whitford
SCP
2.2
3
USA 40101
Eagles Wings
Farr 40
John Gottwald
3
4
USA 51746
Taipan
Farr 40
Lloyd Karzen
DNC
5
Beneteau First 40.7
1
USA 404
Mojo
Beneteau First 40.7
Gary Powell/ Scot Ruhlander
1
2
USA 51146
La Tempete
Beneteau First 40.7
Thomas Weber
2
3
USA 51377
Vayu
Beneteau First 40.7
Ron Buzil
3
4
USA 40742
Wired
Beneteau First 40.7
Brian Angioletti / Chuck Norton
4
5
GER 1979
Turning Point
Beneteau First 40.7
David Hardy
5
6
USA 60102
Sociable
Beneteau First 40.7
Robert Arzbaecher
6
7
USA 52411
Koko Loko 2
Beneteau First 40.7
Tomasz Kokocinski
7
8
USA 51196
Spanker
Beneteau First 40.7
Boyd Rice
DNC
9
ORR Division
TP 52
1
19
USA 88528
Heartbreaker
TP52
Robert and Laura Hughes
1.1958
09/Aug/19 - 11:44:37
0:00:44:37
0:00:53:21
1
1
2
USA 5210
Interlodge VI
TP52
Austin and Gwen Fragomen
1.2033
09/Aug/19 - 11:45:08
0:00:45:08
0:00:54:19
2
2
3
USA 52015
Windquest
TP52
Doug DeVos
1.1977
09/Aug/19 - 11:45:26
0:00:45:26
0:00:54:25
3
3
ORR 1
1
USA 46892
Skye
Nelson Marek 46
Jeff & Jane Hoswell
1.0150
09/Aug/19 - 11:59:16
0:00:54:16
0:00:55:05
1
4
2
USA 28252
Sin Duda!
Santa Cruz 52
Lindsey Duda
1.0271
09/Aug/19 - 11:59:32
0:00:54:32
0:00:56:01
2
5
Bow
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Owner/Skipper
Status
Rating
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Class
Fleet
White Circle Racing
One Design Division
J 105
1
USA 349
Sealark
J 105
Clark Pellett
1
2
USA 104
Vytis
J 105
Gyt Petkus
2
3
USA 673
The Asylum
J 105
Jon Weglarz
3
4
USA 50638
Esprit d'Ecosse
J 105
Judith & Ross McLean
4
5
USA 384
Valhalla
J 105
Mike & Kathie Newman
5
6
USA 424
Flying Pig
J 105
Mike Sheppard
6
Tartan 10
1
28
USA 410
Retention
LS 10
Mark Croll
1
2
12
USA 408
Convergence
T-10
Don Wilson
2
3
21
USA 40433
Meat
T-10
Brian Kennalley, Edward Mui, Craig Roehl
3
4
34
USA 26300
Winnebago
LS 10
Tim Rathbun
4
5
13
USA 404
Diamond Girl
LS 10
Amy & Rick Cermak
5
6
31
USA 407
Terminal velocity
T-10
Simon Beemsterboer
6
7
14
USA 30475
Erica
T-10
Brian Kaczor
7
8
18
USA 348
Kamikaze
T-10
Darren Beck / Andrew Fernandez
8
9
32
USA 402
Thunderbolt
LS 10
Steve Karstrand
9
10
20
USA 412
M*A*S*H
LS 10
Ron Kallen
10
11
11
403
Catalina Wine Mixer
LS 10
Christopher Manick
11
12
33
USA 26302
Water Works
T-10
Rick & Mary Ann Lillie
12
13
23
USA 311
Mutiny
T-10
John Schellenbach
13
14
30
USA 40900
Skidmarks
T-10
Jamie Sunderland
14
15
19
USA 124
Liberty
T-10
Ray Douglas / Kris Maybach
15
16
10
USA 15630
Amateur II
T-10
Michael & Felicia Platzke
16
17
29
USA 30131
Sisu
T-10
Jeff Wittenberg
17
18
22
USA 411
Minister
LS10
Blane & Cindy Boynton
18
19
25
USA 23928
Proving Run
T-10
Andrew Roccasalva
19
20
26
USA 26340
Rainbows End
T-10
Steven Fink
20
21
24
USA 32319
Perspicacity
T-10
Robert Cohen, Adam Collins
21
22
27
USA 26327
Ratty
T-10
David Brezina
22
23
15
USA 30509
Grytviken
T-10
Piotr Madrzyk
DNC
26
24
17
USA 352
Independence
T-10
Tom Humphrey
UFD
26
25
16
USA 26215
Hot Sauce
T-10
Mike & Karen Better
UFD
26
ORR Division
ORR 2
1
USA 38006
Eagle
Sydney 38
Shawn/Jerry O'Neill
0.9200
09/Aug/19 - 11:54:48
0:00:49:48
0:00:45:49
1
1
2
USA 35035
Dire Wolf
1d35 Turbo
Jeffrey (Dewey) Janicek
0.9473
09/Aug/19 - 11:53:50
0:00:48:50
0:00:46:16
2
2
3
USA 35004
Heartbreaker
1D35
Eric Oesterle
0.9245
09/Aug/19 - 11:56:33
0:00:51:33
0:00:47:39
3
3
4
USA 35053
Entourage II
1D35
Michael Dannecker
0.9296
09/Aug/19 - 11:56:52
0:00:51:52
0:00:48:13
4
4
5
USA 32006
Valkyrie
Columbia Carbon 32
Brian Bullock
0.9323
09/Aug/19 - 11:59:49
0:00:54:49
0:00:51:06
5
5
Back to previous page
Main Menu
Copyright ©
North Technology Group LLC
2000-2024
Terms & Conditions
•
Privacy_Policy