2019 James Island Yacht Club Regatta
Preliminary Results Race 1

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

Main One Design Lightning 15/Jun/2019 01:35 PM    
Main One Design J22 15/Jun/2019 01:36 PM    
Main One Design Club 420 15/Jun/2019 01:57 PM    
Main One Design Laser 15/Jun/2019 01:59 PM    
Main One Design Laser Radial 15/Jun/2019 01:59 PM    

Outer One Design E Scow 15/Jun/2019 01:03 PM    
Outer One Design Hobie 20 15/Jun/2019 01:09 PM    
Outer One Design VX One 15/Jun/2019 01:15 PM    
Outer One Design SIOD 15/Jun/2019 01:21 PM    

Youth One Design Opti Green 15/Jun/2019 12:34 PM    
Youth One Design O'Pen BIC 15/Jun/2019 12:35 PM    
Youth One Design Optimist 15/Jun/2019 12:35 PM    



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Main Racing
One Design Division
Laser
1   205389 205389 Laser Robert Key       1
2   184634 Na Laser Eli Putnam       2
3   USA 172075 172075 Laser Ashley Byrd       3
4   USA 103114 Laser Michael Brown         4
5   USA 101239 Laser Jared Brown         5
6   USA 170336 Laser Alan Barton         6
7   173960 Laser Laser Arthur Unger       7
 
Laser Radial
1   USA 212604 Radial Laser Radial Benjamin Smith       1
2   USA 176060 176060 Laser Radial Danny Diederich       2
3   USA 191552 Laser Radial Peter Hyndman         3
4   170149 Laser Radial Amy Kubie         4
5   170801 Laser Laser Radial Walter Blessing       5
6   USA 210988 Laser Radial Windy Key         6
7   181118 Laser Laser Radial Metz Prause       7
8   164350 164350 Laser Radial Michael Owens       8
9   180070 Laser Laser Radial Kaitlyn Bagnoni       9
10   210788 Key Squared Laser Radial Sally Key       10
11   29 Laser Girl Laser Radial kate zurinskas       11
12   163980 TBD Laser Radial Tavia Smith       12
13   180078 Laser Laser Radial Alex Bagnoni       13
14   3 need to borrow a laser Laser Radial William Hussey       14
15   189776 Laser Laser Radial Gaines Johnson       15
 
Club 420
1   32 Carcam C420 Carson Shaw       1
2   3907 can we reserve C420 Walker Hussey       2
3   33 just b cuz Club 420 Ashton Loring         3
4   34 Club 420 Mason Baird         4
5   USA 8453 Club Boat C420 Clay W Hershey, Jr.       5
6   31 Fast Layne C420 Connor Layne       6
7   8450 8450 C420 Sara Beall DNF       8  
 
Lightning
1   15557 Lightning Lenny Krawcheck         1
2   15600 Cacique Lightning George Scarborough         2
3   14728 Pyscho Siblings Lightning Elaine Parshall       3
4   1475 Square Grouper Lightning Batton Kennon       4
5   USA 15548 Lightning Pierce Borden         5
6   14684 Rum Front Lightning Ezra Zankel       6
7   USA 14138 Lightning Craig Bennett         7
8   15116 Lightning Will Slager         8
9   15387 Lightning Lightning Darby Reddaway       9
10   USA 14688 USA 14688 Lightning William T. Jones Jr DNC       11  
 
J22
1   445 TBD J22 Nathan Bowen       1
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Outer Racing
One Design Division
VX One
1 270   270 Lufdkissnbood VX One Mark Volkmann       1
2 160   USA 160 SendIt VX One Ashley Maltempo / Bill Wiggins       2
3 151   USA 151 Lime VX One Reggie Fairchild RET       4  
 
Hobie 20
1   828 Hobie 20 Greg Walters         1
2   647 Hobie 20 Neil Walters         2
3   589 589 Hobie 20 Amy Woodard       3
 
SIOD
1   111 Flounder SIOD Jessica Koenig         1
2   SI60 Marcheta SIOD Stan LaRoche       2
3   66 Cygnet II SIOD Kurt Oberle         3
4   94 Grey Ghost SIOD George Durst         4
5   USA 69 Doghouse SIOD Jay Bowen         5
6   USA 59 Undine SIOD Ernest Grimball         6
 
E Scow
1   USA T37 Espresso E-scow Kevin Jewett         1
2   GA 14 Savage E Scow Russell Cliff       2
3   SC-6 Vee Patch E Scow Walter Prause       3
4   GA 87 Temptress E Scow Palmer Russell       4
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Youth Racing
One Design Division
O'Pen BIC
1   10174 felixsails O'Pen Bic Felix Hagar       1
2   9489 N/A O’pen Bic Oscar Oberle       2
3   000 11019 O'Pen Bic Jane Herbert       3
4   8292 Open Bic Molly Loring         4
5   3446 * Open Bic Jackson Fisher         5
6   10065 N/A Open BIC James Fabian       6
7   USA 8266 Loves To Flip Open Bic Ella Durst         7
8   8913 Mcbumbersnazzle Open bic Hailey Bagnoni       8
9   8687 Open Bic Open Bic Oliver Putnam       9
10   TBD NA Open Bic Wilson Collins DNC       11  
 
Optimist
1   BRA 3737 Optimist Optimist Conrado Cookson       1
2   USA 22449 Grump Fish Optimist Bode Snider       2
3   USA 13352 Neptune Optimist Bella Duer       3
4   USA 22297 none optimist Will Rucker       4
5   2141 Opti Optimist Alessandro Mazzi       5
6   15744 No Name Optimist Will Bryant       6
7   USA 10111 Optimist Mary Helen Reddaway       7
8   USA 15543 Opti Boy Optimist owen zurinskas       8
9   USA 19787 Bazooka Monkey Optimist Trey Medlin       9
10   21954 Opti Optimist Samuel Sablotsky       10
11   USA 16321 Squirt Optimist Lachlan Duer       11
12   USA 5335 Optimist Gavin Sullivan         12
13   17794 Chairman Optimist Thomas Weil       13
14   2 SC opti Optimist Louise Martin       14
15   11016 TBD Open Skiff Liam Modzelewski       15
16   USA 13265 Meaux Jeaux Optimist Gresham Kinard       16
17   11557 Opti Optimist Levi Sablotsky       17
18   7000 Willstar Optimist Tripp’ Mintz       18
19   19908 19908 Optimist Ian Itzkowitz DNC       20  
 
Opti Green
1   1 no name for this boat Optimist Leland Morrison       1
2   23 Kiss My Petunia Optimist Sarah Weil DNS       3  
 

2019 James Island Yacht Club Regatta
Sub-Class Scoring - Preliminary Results Race 1

Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Main Racing
One Design Division
Laser Radial (Youth)
1   USA 212604 Radial Laser Radial Benjamin Smith       1
2   USA 176060 176060 Laser Radial Danny Diederich       2
3   170801 Laser Laser Radial Walter Blessing       5
4   164350 164350 Laser Radial Michael Owens       8
5   29 Laser Girl Laser Radial kate zurinskas       11
6   163980 TBD Laser Radial Tavia Smith       12
7   3 need to borrow a laser Laser Radial William Hussey       14
 
 
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Youth Racing
One Design Division
O'Pen BIC (Open)
1   10174 felixsails O'Pen Bic Felix Hagar       1
2   9489 N/A O’pen Bic Oscar Oberle       2
3   000 11019 O'Pen Bic Jane Herbert       3
4   8292 Open Bic Molly Loring         4
5   10065 N/A Open BIC James Fabian       6
 
 
O'Pen BIC (U13)
1   3446 * Open Bic Jackson Fisher         5
2   USA 8266 Loves To Flip Open Bic Ella Durst         7
3   8913 Mcbumbersnazzle Open bic Hailey Bagnoni       8
4   8687 Open Bic Open Bic Oliver Putnam       9
5   TBD NA Open Bic Wilson Collins DNC       11  
 
 
Optimist (Blue)
1   USA 22449 Grump Fish Optimist Bode Snider       2
2   USA 13352 Neptune Optimist Bella Duer       3
3   15744 No Name Optimist Will Bryant       6
4   USA 10111 Optimist Mary Helen Reddaway       7
5   USA 15543 Opti Boy Optimist owen zurinskas       8
6   USA 19787 Bazooka Monkey Optimist Trey Medlin       9
7   21954 Opti Optimist Samuel Sablotsky       10
8   USA 5335 Optimist Gavin Sullivan         12
9   11016 TBD Open Skiff Liam Modzelewski       15
10   USA 13265 Meaux Jeaux Optimist Gresham Kinard       16
11   7000 Willstar Optimist Tripp’ Mintz       18
 
 
Optimist (Red)
1   BRA 3737 Optimist Optimist Conrado Cookson       1
2   USA 22297 none optimist Will Rucker       4
 
 
Optimist (White)
1   2141 Opti Optimist Alessandro Mazzi       5
2   USA 16321 Squirt Optimist Lachlan Duer       11
3   17794 Chairman Optimist Thomas Weil       13
4   2 SC opti Optimist Louise Martin       14
5   11557 Opti Optimist Levi Sablotsky       17
 
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2021