2019 41st Suncoast Raceweek
Preliminary Results Race 1
Select to view a specific Class results:
All Classes
PHRF - Cruising
PHRF - Racer/Cruiser
PHRF - Spinnaker
PHRF - Spinnaker A
PHRF - Spinnaker B
PHRF - Spinnaker C
Racing Circle
Division
Class
Starting Date
Starting Time
Distance
Wind
1. Suncoast Raceweek - Racing
PHRF
PHRF - Spinnaker A
12/Apr/2019
10:10 AM
20.2 NM
7 Kts
1. Suncoast Raceweek - Racing
PHRF
PHRF - Spinnaker B
12/Apr/2019
10:10 AM
20.2 NM
7 Kts
1. Suncoast Raceweek - Racing
PHRF
PHRF - Spinnaker C
12/Apr/2019
10:10 AM
20.2 NM
7 Kts
2. Suncoast Raceweek - Racer/Cruiser
PHRF
PHRF - Racer/Cruiser
12/Apr/2019
10:10 AM
20.2 NM
7 Kts
3. Suncoast Raceweek - Cruising
PHRF
PHRF - Cruising
12/Apr/2019
10:15 AM
16.4 NM
7 Kts
Bow
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Owner/Skipper
Status
Rating
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Class
Fleet
1. Suncoast Raceweek - Racing Racing
PHRF Division
PHRF - Spinnaker A
1
155
USA 155
Arista
Melges 32
Jody Abrams
12.0
12/Apr/19 - 15:21:44
0:05:11:44
0:05:07:42
1
1
2
USA 39523
Wasabi
Farr 395
Eric Lopez
42.0
12/Apr/19 - 15:45:04
0:05:35:04
0:05:20:56
2
3
3
usa 5
pigs with no purpose
Martin 243
Lon Ethington
39.0
12/Apr/19 - 16:17:16
0:06:07:16
0:05:54:08
3
8
4
Usa 11
TackTick
Martin 243
Michael Siedlecki
39.0
12/Apr/19 - 16:22:33
0:06:12:33
0:05:59:25
4
9
5
50596
Southern Cross
n/m 46
Thomas Conwell
-12.0
12/Apr/19 - 16:17:05
0:06:07:05
0:06:11:07
5
13
PHRF - Spinnaker B
1
USA 46453
Chip's All In
B32
Chip Merlin
54.0
12/Apr/19 - 15:43:32
0:05:33:32
0:05:15:21
1
2
2
USA 42341
Warrior
Tripp 38
Grant Dumas
57.0
12/Apr/19 - 15:54:16
0:05:44:16
0:05:25:05
2
4
3
USA 52910
Shazaam!
J 42
Roger Gatewood
75.0
12/Apr/19 - 16:03:02
0:05:53:02
0:05:27:47
3
5
4
USA 7
Silver Surfer
J 112e
Mistele / Ford
60.0
12/Apr/19 - 16:23:45
0:06:13:45
0:05:53:33
4
7
5
USA 83242
Tampa Girl
J 120
William Terry
54.0
12/Apr/19 - 16:42:20
0:06:32:20
0:06:14:09
5
14
6
42696
No Way Jose
J35
jose suarezhoyos
DNC
72.0
7
PHRF - Spinnaker C
1
USA 40980
Back OFF
SOVEREL 33
Tony Barrett
84.0
12/Apr/19 - 16:08:56
0:05:58:56
0:05:30:39
1
6
2
USA 83198
Fire & Ice
J 105
George Cussins
81.0
12/Apr/19 - 16:42:04
0:06:32:04
0:06:04:48
2
10
3
USA 97380
YardGoat
Carrera
Jamie Myers
93.0
12/Apr/19 - 16:49:28
0:06:39:28
0:06:08:09
3
11
4
USA 98
You Know Who
S2 7.9
Paul Guidi
165.0
12/Apr/19 - 17:15:51
0:07:05:51
0:06:10:18
4
12
Bow
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Owner/Skipper
Status
Rating
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Class
Fleet
2. Suncoast Raceweek - Racer/Cruiser Racing
PHRF Division
PHRF - Racer/Cruiser
1
USA 48
Prime Plus
Beneteau 445
Frank Hanna/ Mark Requa
96.0
12/Apr/19 - 16:44:15
0:06:34:15
0:06:01:56
1
1
2
038
Mi Sueno
Morgan N/M 44cc
Ron & Holanda Kinney/Manzano
120.0
12/Apr/19 - 17:03:22
0:06:53:22
0:06:12:58
2
2
Bow
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Owner/Skipper
Status
Rating
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Class
Fleet
3. Suncoast Raceweek - Cruising Racing
PHRF Division
PHRF - Cruising
1
32994
Red Sky
Nightwind 35
Charles Mixson
149.0
12/Apr/19 - 15:56:43
0:05:41:43
0:05:00:59
1
1
2
244
Chamamé D/C
C&C 36
Tim Rutherford
167.0
12/Apr/19 - 16:03:09
0:05:48:09
0:05:02:30
2
2
3
4951
First Wind
CSY 44
Art Cupps
204.0
12/Apr/19 - 16:33:39
0:06:18:39
0:05:22:53
3
3
4
425
After You
Mark II
John Gardner
219.0
12/Apr/19 - 16:44:57
0:06:29:57
0:05:30:05
4
4
5
USA 501
Wind Dancer
Catalina 36
Gary Spainhour
196.0
12/Apr/19 - 16:45:24
0:06:30:24
0:05:36:50
5
5
6
USA 14
Island Hopper
Hooks Custom 34
Carol Elwood
218.0
12/Apr/19 - 16:52:39
0:06:37:39
0:05:38:04
6
6
7
5154
Meteor
Islander 41
Brent Morris
145.0
12/Apr/19 - 16:38:57
0:06:23:57
0:05:44:19
7
7
8
USA 445
Sail Dance
Cal 29
Tom Kennedy
DNC
216.0
11
9
19
SABRINA III D/C
HOLMAN & PYE PUMA 34 IOR 3/4
MARK WHIDDEN
DNC
196.0
11
10
USA 38
XTC
BENETEAU
THOMAS GLEW
DNF
155.0
11
Back to previous page
Main Menu
Copyright ©
North Technology Group LLC
2000-2024
Terms & Conditions
•
Privacy_Policy