88th Stratford Shoal Race
Final Results Race 1

Select to view a specific Class results:   
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
1. Stratford Shoal Light Course Racing
PHRF Division
Division 1: PHRF - less than 50
1   USA 60739 Scylla Dehler 46 Markus Lahrkamp 27.0 29/Jun/19 - 18:16:35 0:07:16:35 0:06:56:01 1 3
2   USA 51552 Magic Santa Cruz 52 Kenneth Laudon -33.0 29/Jun/19 - 18:03:20 0:07:03:20 0:07:28:28 2 24
3   USA 407 Sundari Farr 400 Barry Gold -21.0 29/Jun/19 - 18:18:48 0:07:18:48 0:07:34:48 3 26
4   USA 60874 Xpatriate Xyacht XP44 Peter Grueterich 6.0 29/Jun/19 - 18:40:00 0:07:40:00 0:07:35:26 4 27
5   USA 404 Arcadia Custom Karin Leidel -24.0 29/Jun/19 - 18:34:04 0:07:34:04 0:07:52:21 5 33
 
Division 2: PHRF 50 - 80
1   USA 10104 First Light Tartan 101 Dana OBrien 78.0 29/Jun/19 - 19:07:49 0:08:02:49 0:07:03:24 1 6
2   USA 60351 Blue Fire Summit 35 Mark Parry 51.0 29/Jun/19 - 19:08:45 0:08:03:45 0:07:24:54 2 21
3   43681 (S) Sawtooth (S) Thomas 35 Peter Schmiedeck - SHYC 75.0 29/Jun/19 - 19:29:09 0:08:24:09 0:07:27:01 3 22
4   USA 71 Red Stripe Flying Tiger 10m Daniel DelBello 54.0 29/Jun/19 - 19:13:55 0:08:08:55 0:07:27:47 4 23
5   USA 29 El Diablo FT 10M Robert Fryer 51.0 29/Jun/19 - 19:20:43 0:08:15:43 0:07:36:52 5 28
6   USA 60592 Bellatrix Salona 41 Deric Hetzel 60.0 29/Jun/19 - 19:27:49 0:08:22:49 0:07:37:07 6 29
7   67 Spirit of '76 C&C 115 Alan Borst 75.0 29/Jun/19 - 20:22:31 0:09:17:31 0:08:20:23 7 35
 
Division 3: PHRF - Doublehanded
1   USA 14 Thin Man J 92 Todd Aven 114.0 29/Jun/19 - 19:41:28 0:08:31:28 0:07:04:38 1 8
2   USA 164 Lucida J 27 Barry Purcell 132.0 29/Jun/19 - 20:10:02 0:09:00:02 0:07:19:30 2 19
3   USA 619 SCAPEGOAT J 105 James Reichel 90.0 29/Jun/19 - 19:56:11 0:08:46:11 0:07:37:38 3 30
4   USA 52 Rascal Dehler 38c Rory Cumming 60.0 29/Jun/19 - 19:46:59 0:08:36:59 0:07:51:17 4 32
5   USA 51506 Exuberance X-442 Chris Eichmann 45.0 29/Jun/19 - 19:40:56 0:08:30:56 0:07:56:39 5 34
6   USA 40866 Black Mallard Cardinal 46 Tracy McRoberts 102.0 29/Jun/19 - 22:22:01 0:11:12:01 0:09:54:20 6 36
 
Division 4: PHRF 81 - 99
1   175 Strange Brew J 105 Eben Walker 90.0 29/Jun/19 - 19:20:24 0:08:05:24 0:06:56:51 1 4
2   USA 4444 Surface Tension Beneteau First 36.7 Lou Melillo 87.0 29/Jun/19 - 19:32:10 0:08:17:10 0:07:10:54 2 13
3   USA 60468 Gemini Hanse 375 James Coffman 99.0 29/Jun/19 - 19:44:24 0:08:29:24 0:07:14:00 3 15
4   USA 81 Nevermore J 88 Ken & Drew Hall 81.0 29/Jun/19 - 19:32:17 0:08:17:17 0:07:15:35 4 17
5   USA 324 Young American-324 (YCC) J 105 Young American 90.0 29/Jun/19 - 19:45:22 0:08:30:22 0:07:21:49 5 20
6   36514 Eclipse J/36 Paul Kueffner 87.0 29/Jun/19 - 19:52:47 0:08:37:47 0:07:31:31 6 25
 
Division 5: PHRF > 99
1   USA 161 Chicken Wing Ranger 33 Mike Chapell 165.0 29/Jun/19 - 20:04:31 0:08:44:31 0:06:38:51 1 1
2   USA 51950 Duet Sun Fast 37 Andrian (Andy) Lubimov 117.0 29/Jun/19 - 19:42:58 0:08:22:58 0:06:53:51 2 2
3   USA 234 Argo Catalina 400 Boris Keselman 114.0 29/Jun/19 - 19:48:50 0:08:28:50 0:07:02:00 3 5
4   USA 53333 Gringo Pearson 37 Michael McGuire 117.0 29/Jun/19 - 19:53:11 0:08:33:11 0:07:04:04 4 7
5   USA 222 Eagle X-332 Ernie Bivona 108.0 29/Jun/19 - 19:47:37 0:08:27:37 0:07:05:21 5 9
6   USA 41426 Southern Cross Frers 33 Brian Higgins 111.0 29/Jun/19 - 19:53:20 0:08:33:20 0:07:08:47 6 11
7   USA 203 Ariadna Catalina 400 Steve Losik 117.0 29/Jun/19 - 20:01:01 0:08:41:01 0:07:11:54 7 14
8   USA 52386 Eclipse Sabre 386 Marc Berkowitz RET 117.0       9  
 
Division 6: Plus One
1   USA 11204 Dauntless J/112e Arthur Hanlon 45.0 29/Jun/19 - 19:07:01 0:07:40:01 0:07:05:45 1 10
2   USA 316 Wave Rider Farr 30 Benoit & Victor Ansart 51.0 29/Jun/19 - 19:15:00 0:07:48:00 0:07:09:09 2 12
3 Doyle Sailmakers  USA 12235 Summer Grace J 122 Kevin Kelley 27.0 29/Jun/19 - 19:01:51 0:07:34:51 0:07:14:17 3 16
4   USA 52554 Jamala IV Beneteau First 36.7 Hamish Young 81.0 29/Jun/19 - 19:46:47 0:08:19:47 0:07:18:05 4 18
5   USA 110 FiveEast Beneteau First 36.7 Frank Sess 81.0 29/Jun/19 - 20:09:35 0:08:42:35 0:07:40:53 5 31
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
2. Cable and Anchor Matinicock Course Racing
PHRF Division
Division 7: PHRF - Non-Spinnaker 115 or less
1   USA 8 Tonic Beneteau First 35 Steve Lukens 75.0 29/Jun/19 - 18:00:19 0:06:29:19 0:05:54:12 1 1
2   52315 TOMBOY Sweden 45 Tom Riles 69.0 29/Jun/19 - 18:18:15 0:06:47:15 0:06:14:56 2 4
3   60665 Brisa Jeanneau 409 David Messenger 114.0 29/Jun/19 - 18:38:37 0:07:07:37 0:06:15:38 3 5
4   51478 Mariah Beneteau First 40.7 Chris Lange 60.0 29/Jun/19 - 18:19:52 0:06:48:52 0:06:20:46 4 6
5   USA 63136 Shining Star Farr 33 Steve Hayes 105.0 29/Jun/19 - 19:36:27 0:08:05:27 0:07:16:17 5 9
 
Division 8: PHRF - Non Spinnaker 116 and over
1   USA 138 Roo C&C 33-2 Gary Tarnoff 135.0 29/Jun/19 - 18:40:11 0:07:04:11 0:06:00:58 1 2
2   USA 51101 On The Mark II Hunter 35.5 Marc Luxemburg 144.0 29/Jun/19 - 18:51:11 0:07:15:11 0:06:07:45 2 3
3   CAN 131313 Kekoa Tartan 38 Luke Wakeman 117.0 29/Jun/19 - 19:03:18 0:07:27:18 0:06:32:30 3 7
4   USA 1968 Old School J 24 Karen Martinez 174.0 29/Jun/19 - 19:54:17 0:08:18:17 0:06:56:48 4 8
5   USA 60327 Carpe Diem Beneteau First 235 Blazej Cichy RET 210.0       7  
6   USA 3972 Mariah C&C 35 John Stomber RET 126.0       7  
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019