2019 Classic Yacht Regatta
Final Results Race 1

Select to view a specific Class results:   
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Classic Yacht Regatta - Long Course Racing
CRF MkII Division
Classic A
1   71 Black Watch Custom Yawl John Melvin 39.6 / 37 14/Sep/19 - 13:59:12 0:01:59:12 0:01:50:27 1 2
2   USA 100 Ticonderoga of Greenwich (non-spin) l. Francis Herreshoff Scott Frantz 36.0 / 54 14/Sep/19 - 14:04:16 0:02:04:16 0:01:51:29 2 3
3   USA 1937 Golden-Eye Rhodes Michael Emmert 20.4 / 172 14/Sep/19 - 14:33:17 0:02:33:17 0:01:52:35 3 4
4   USA Q10 Nor'easter Q Class Ted & Shelia Graves 25.6 / 121 14/Sep/19 - 14:23:03 0:02:23:03 0:01:54:25 4 7
5   USA 3000 Puffin Sparkman & Stephens David Murphy 30.5 / 85 14/Sep/19 - 14:20:04 0:02:20:04 0:01:59:57 5 9
 
Classic B
1   93 Phantom Concordia Yawl Joshua Dennerlein 18.6 / 195 14/Sep/19 - 14:43:33 0:02:33:33 0:01:47:24 1 1
2   USA 1 Dagger INT 225 Ted Boyton 26.2 / 116 14/Sep/19 - 14:30:28 0:02:20:28 0:01:53:01 2 5
3 UK Sailmakers  USA 20 Allegro Herreshoff S Class William Simmons   14/Sep/19 - 14:56:16 0:02:46:16 0:01:53:58 3 6
4   USA 1936 Aegir (non-spin) Alden yawl Elith Larsen 19.1 / 188 14/Sep/19 - 14:49:45 0:02:39:45 0:01:55:15 4 8
5   993 Abigail Alden Jesse Terry 16.7 / 222 14/Sep/19 - 15:07:17 0:02:57:17 0:02:04:45 5 10
6   S 6 Ingwe Herreshoff S Class pierre bardoux   14/Sep/19 - 15:08:59 0:02:58:59 0:02:13:18 6 11
7   Usa 119 Makai IOD Philip Kennedy DNC         8  
 
One Design Division
Shields
1   106 Lady Shields John Mawe / Doug Millar       1
2   176 Katherine Shields Gregg Takata / Doug Campbell / Andrew Wertheim       2
3   USA 207 Circe Shields Tom McManus       3
4   5 Swamp Fox Shields Thomas O'Brien James Lawless       4
5   182 Lure Shields Skip McGuire       5
6   231 Mermaid Shields Edward Briganti       6
7   USA 205 Nemesis Shields Jonathan Krumeich       7
8   25 Checkmate Shields Frederick Werblow DNS       11  
9   70 Coquetta Shields Roland Schulz RET       11  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Classic Yacht Regatta - Short Course Racing
CRF MkII Division
Classic and Spirit of Tradition
1   None Cadenza Rozinante Jim Fogarty   14/Sep/19 - 14:47:29 0:02:17:29 0:01:29:36 1 1
2   4306 Bagheera Hinckley Pilot 35 George Yankowich 18.4 / 198 14/Sep/19 - 14:46:32 0:02:16:32 0:01:38:55 2 2
3   USA 1 Dulcinea LF Herreshoff Rozinante Michael Engelbert   14/Sep/19 - 15:07:39 0:02:37:39 0:01:49:46 3 3
4   85 North River 2 Buzzards Bay 14 George Conk DNC 9.5 / 394       5  
 
One Design Division
Catboats - Level Scoring
1   437 Whiskers Marshall Sanderling Cat Boat Roger Bigos       1
2   (none) Lovinde Marshall 18 Frank Kemp       2
3   USA BH 99 Malo Cat Boat Mark Dam DNF       6  
4   O OWL Marshall Catboat Roger Klein DNS       6  
 
Large Catboats - Level Scoring Class
1   AC 139 Sally E Atlantic City 24 John Reffner       1
2 820   0 pearl catboat joseph hliva DNF       3  
 

Back to previous page
Main Menu

Blue Point Bud Light Dichello

Copyright © Interactive Creations 2000-2019