Helly Hansen Marblehead NOOD Regatta 2016
Final Results Race 10

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

Marblehead NOOD Halfway Rock One Design Rhodes 19 31/Jul/2016 12:15 PM 2.8 NM  
Marblehead NOOD Halfway Rock One Design Town Class 31/Jul/2016 12:26 PM 1.6 NM  

Marblehead NOOD Outside One Design Etchells 31/Jul/2016 12:05 PM 4.4 NM  
Marblehead NOOD Outside One Design J 105 31/Jul/2016 12:12 PM 4.4 NM  
Marblehead NOOD Outside One Design IOD 31/Jul/2016 12:19 PM 4.4 NM  

Marblehead NOOD Tinkers One Design J 70 31/Jul/2016 12:05 PM 3.6 NM  
Marblehead NOOD Tinkers One Design J 24 31/Jul/2016 12:11 PM 3.6 NM  
Marblehead NOOD Tinkers One Design Viper 640 31/Jul/2016 12:17 PM 3.6 NM  



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Marblehead NOOD Halfway Rock Racing
One Design Division
Rhodes 19
1   USA 2623 Harm's Way Rhodes 19 Mike Lane       1
2   USA 2585 Woodstock Rhodes 19 Stephen Uhl       2
3   2648 Sundance Rhodes 19 Kaznoski/Cooke Pete/Evan       3
4   USA 2435 Rallie Rhodes 19 Larry Ehrhardt       4
5   USA 982 Mohotta Mobetta Rhodes 19 Kim Pandapas       5
6   USA 1217 Bight Me Rhodes 19 Charlie Pendleton / Jim Raisides       6
7   USA 1819 Chili Rhodes 19 Eric Thornton       7
8   USA 1926 Jabberwock Rhodes 19 Team Taylor       8
9   USA 1790 Pastiche Rhodes 19 Ken Cormier / Bill Dalton       9
10   1683 The Mighty Rhodes Rhodes 19 Matt Hooks       10
11   USA 1210 Hall Pass Rhodes 19 Peter Frisch       11
12   USA 1090 1090 Rhodes 19 Dru Slattery       12
13   USA 1015 Wangadangadugadangdang Rhodes 19 Tom Dailey         13
14   722 McLovin Rhodes 19 Jeff/Dave Shoreman/Reynolds       14
15   2688 Zef Side Rhodes 19 Ian Peebles       15
16   USA 3172 3172 Rhodes 19 David Nelson       16
17   USA 1316 Dinner Out Rhodes 19 Joseph Fava       17
18   USA 3183 Manikiki Rhodes 19 Jamie Holley       18
19   USA 1137 Adam's Rib Rhodes 19 Chris Adam       19
20   USA 2692 Sweep Rhodes 19 Bill / Renee Heffernan       20
21   USA 2495 David Rose Rhodes 19 David Rubin       21
22   USA 1466 Il Prete Rosso Rhodes 19 Martha Martini       22
23   USA 1228 Rumble Rhodes 19 Ramsay Hoguet       23
24   USA 1299 Seguin Rhodes 19 Conway&Alex Felton       24
25   1472 Salty Dog Rhodes 19 Charlie Thomas       25
26   USA 2590 Marjorie Ann Rhodes 19 Rick Berliner       26
27   USA 1398 Garuda Rhodes 19 Sarah Sheldon       27
28   USA 1194 Redgate Rhodes 19 Peter Weise DNC       33  
29   1686 Second Thoughts Rhodes 19 Rick Saunders DNC       33  
30   USA 1643 Daft Eddy Rhodes 19 Stuart Boyd DNC       33  
31   USA 1392 Q Rhodes 19 Bruce Bolen DNC       33  
32   USA 2561 Tahoot Rhodes 19 Walter Colsman DNC       33  
 
Town Class
1   USA 5 Annie B Town Class Bart Snow       1
2   USA 2049 Frolic Town Class Arthur Tip O'Neill       2
3   USA 2074 Lille Venn Town Class Berit Solstad       3
4   USA 2078 Suerte verde Town Class Kelley Braun       4
5   USA 2083 Second Wind Town Class Peg MacMaster       5
6   USA 77 Jean Town Class Peter Maitland       6
7   USA 1098 Sweep Town Class Joe Venditti       7
8   USA 2057 Rogue Town Class Adam Cook       8
9   USA 2093 Sail Loft Town Class william Key       9
10   USA 2095 Clambelly Town Class Tom Murtagh         10
11   usa 2091 Wabi Sabi Town Class Charley Morrow       11
12   USA 2301 Third Time's A Charm Town Class David Williams       12
13   USA 773 Camille Town Class Peter Jalbert       13
14   USA 2014 Daisy Town Class Jennie Aspinall       14
15   USA 737 T-Rex Town Class James Regis DNC       19  
16   USA 567 Christy B. Town Class William Larkin DNC       19  
17   USA 3 Aufblitzen Town Class David Cooke DNC       19  
18   USA 2098 Mambo Tango Town Class Walter Jacob DNC       19  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Marblehead NOOD Outside Racing
One Design Division
IOD
1   USA 130 Javelin IOD Norm/Bruce Cressy/Dyson       1
2   76 Spirit IOD Peter Stahle       2
3   USA 51 Sagacious IOD Timothy J. Dittrich       3
4   16 Tango IOD Ian / Rachel Morrison       4
5   49 Kungsornen IOD Herbert J. Motley       5
6   USA 2 Elektra IOD Greg Mancusi-Ungaro       6
7   USA 4 Relapse IOD Steve Barrett       7
 
Etchells
1   USA 1309 Senior Moment Etchells Don Brush       1
2   USA 988 Destiny Etchells Tomas Hornos       2
3   USA 1153 Sour Mash Etchells Bob Schaefer       3
4   USA 1099 Mahalo Etchells Charles Kenahan       4
5   USA 1111 Crapshoot Etchells Ralph Carpenter       5
6   USA 1105 USA1105 Etchells Robert Hitchcock       6
7   USA 575 Perezoso Etchells Mark Luckes       7
8   USA 1328 Hat Trick Etchells Mark Toso       8
9   USA 26 Courageous Etchells Hugh Greville       9
10   USA 664 Juhnksho Etchells Joel White       10
11   USA 706 Duck Etchells William Watt       11
12   USA 1061 Panache Etchells Paul McLaughlin       12
13   USA 1071 Magic Dragon Etchells Michael Jobin       13
14   USA 46 WOODY Etchells Eugene Ho DNC       15  
 
J 105
1   USA 344 Two Feathers J 105 Mark Masur       1
2   USA 579 Knotless J 105 Ken Bowden       2
3   USA 304 allegro semplicita J 105 Fred deNapoli       3
4   USA 635 Merlin J 105 Charlie Garrard       4
5   USA 102 Jaguar J 105 Ernie Hardy       5
6   USA 51459 Sirocco J 105 Steve Hollis       6
7   USA 398 Blown Away J 105 Jon Samel       7
8   USA 485 Air Express J 105 Steven J. Goldberg       8
9   USA 620 Aqua Boogie J 105 Brian Yanofsky       9
10 31   USA 51178 Atalanta J 105 Marty Galligan       10
11   USA 51563 Vigilante J 105 Vernon Polidoro       11
12   USA 345 Eclipse J 105 Matthew Whitlock       12
13   USA 333 Whomper J 105 Chris Lund       13
14   USA 209 Two If By Sea J 105 Claus Hansen       14
15   USA 225 Viva J 105 Jon Lacks       15
16   USA 189 Bantry J 105 Jon Wales DNC       17  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Marblehead NOOD Tinkers Racing
One Design Division
J 24
1   USA 2785 Sea Bags Sailing Team J 24 Carter White       1
2   USA 4183 Sheldon J J 24 John Wells       2
3   USA 2918 Sea Bags Women's Sailing Team J 24 Erica Beck Spencer       3
4   USA 4119 Little Martha J 24 Christopher Keimig       4
5   USA 1587 Xingu J 24 Mike Taber       5
6   USA 82 Blue Skies J 80 Fred Baker       6
7   USA 3369 BlackFin J 24 Michael Lachmayr       7
8   USA 2109 Airodoodle J 24 John Denman       8
9 Quantum Sails  USA 2599 Quirky J 24 Nick Woviotis       9
10   USA 2805 Grace Under Pressure J 24 Greg Williams       10
11   USA 176 Samurai Takedown J 24 Alex Bolan DNC       13  
12   USA 1355 Asteri J 24 George Anagnostopoulos DNC       13  
 
J 70
1 28   USA 2 Scamp J 70 Will Welles       1
2 18   USA 818 Rascal (Corinthian) J 70 Alden Reid       2
3 15   USA 15 Junior J 70 Tim Finkle       3
4 64   USA 640 Bertha (Corinthian) J 70 James Unsworth       4
5 79 Doyle Sailmakers  USA 179 AFRICA J 70 Jud Smith       5
6 57   USA 157 Spring J 70 Dave Franzel       6
7 40   USA 340 Rimette J 70 John Brim       7
8 43   USA 243 VitaminJ (Corinthian) J 70 Ted Johnson       8
9 26   USA 226 Locomotion (Corinthian) J 70 Daan Goedkoop       9
10 97   USA 497 Chinook J 70 Frank McNamara       10
11 69   USA 96 Savasana J 70 Brian Keane       11
12 81   USA 411 Selkie (Corinthian) J 70 Jack Wallace       12
13 11   USA 225 Shred (Corinthian) J 70 Stein Skaane       13
14 19   Usa 819 Nine J 70 Oivind Lorentzen lll       14
15 99   USA 603 Helly Hansen Jr Crew J 70 Alan McKinnon         15
16 77   CAN 197 Nirvana 7 J 70 Louis Donahue       16
17 35   USA 1035 ALPHA J 70 Charlie Henry       17
18 66 Doyle Sailmakers  USA 366 Asteria (Corinthian) J 70 Holly Fabyan       18
19 34   USA 334 Half Full J 70 Marc Poirier       19
20 30 North Sails  USA 903 Instant Karma (Corinthian) J 70 David Betts       20
21 96   USA 496 Beanpot (Corinthian) J 70 Daniel Smith       21
22 45   USA 245 -clown car J 70 Tyler Doyle       22
23 42   USA 342 Jumper (Corinthian) J 70 Patrick Andreasen/Tim Guy       23
24 25   USA 525 Leadfoot (Corinthian) J 70 Sam Altreuter       24
25 86 North Sails  USA 386 Chicken Dinner (Corinthian) J 70 John Beal       25
26 39   USA 339 Beluga J 70 Jeffery Bistrong DNC       26  
27 10   USA 501 Button Fly J 70 Andrew and Melissa Fisher DNC       29  
28 48   USA 848 CYC 848 J 70 Paul Chapman DNC       29  
 
Viper 640
1   USA 155 Vellamo Viper 640 Colin Santangelo       1
2 24   USA 83 Purplexed Viper 640 Barry Canton       2
3 83   USA 207 Back in Business Viper 640 Fletcher Boland       3
4   USA 98 Lo.Qi Viper 640 Kay VanValkenburgh       4
5   USA 148 Confusion Viper 640 Daniel Tucker         5
6 39   USA 39 Patched Up Viper 640 Cole Constantineau       6
7   USA 166 Porkchop Viper 640 Matthew Hebert       7
 

Helly Hansen Marblehead NOOD Regatta 2016
Corinthian Teams - Final Results Race 10

Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Marblehead NOOD Tinkers Racing
One Design Division
J 70
1 18   USA 818 Rascal J 70 Alden Reid       2
2 64   USA 640 Bertha J 70 James Unsworth       4
3 43   USA 243 VitaminJ J 70 Ted Johnson       8
4 26   USA 226 Locomotion J 70 Daan Goedkoop       9
5 81   USA 411 Selkie J 70 Jack Wallace       12
6 11   USA 225 Shred J 70 Stein Skaane       13
7 66 Doyle Sailmakers  USA 366 Asteria J 70 Holly Fabyan       18
8 30 North Sails  USA 903 Instant Karma J 70 David Betts       20
9 96   USA 496 Beanpot J 70 Daniel Smith       21
10 42   USA 342 Jumper J 70 Patrick Andreasen/Tim Guy       23
11 25   USA 525 Leadfoot J 70 Sam Altreuter       24
12 86 North Sails  USA 386 Chicken Dinner J 70 John Beal       25
 
 

Back to previous page
Main Menu

Helly Hansen Sailing World Mount Gay Rum North Sails
West Marine Sunsail Wilmington Trust Regatta Ginger Beer
Team One Newport Outside Images   

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy