2018 American Yacht Club Fall Regatta
Preliminary Results Race 10

Select to view a specific Class results:   
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
South Course Racing
One Design Division
J 109
1   USA 181 Hamburg J 109 Albrecht Goethe       1
2   USA 125 Loki J 109 David Rosow       2
3   USA 204 Partnership3 J 109 David Tortorello       3
4   USA 1111 Freedom J 109 Cory Eaves         4
5   USA 162 Leading Edge J 109 Tom Sutton       5
6   USA 360 Big Boat J 109 William Rogers         6
7   USA 37 Zig Zag J 109 Bengt & Marie Johansson         8
8   USA 260 Mad Dogs & Englishmen J 109 Adrian Begley       9
9   USA 261 Growth Spurt J 109 John Greifzu, Jr.       10
10 Sanders Sails  USA 332 Strider J 109 Daniel Corcoran         11
11   USA 337 SeaWolf J 109 Ken ODonnell       12
12 Quantum Sails  USA 51888 Cleo J 109 Ray Pepi SCP       12
13   USA 197 Morning Glory J 109 Carl Olsson         13
14   USA 267 Nordlys J 109 Robert Schwartz DNS       15  
 
J 88
1   USA 92 Escape J 88 Elizabeth/Matthew Barry         1
2   USA 35 Yonder J 88 Douglas Newhouse       2
3   USA 34 Alb√≥ndigas J 88 Justin Scagnelli         3
4   USA 24 Deviation J 88 Iris Vogel         4
5   USA 80 Wings J 88 Mike Bruno         5
6   USA 56 Whirlwind J 88 William Purdy         6
7   USA 60522 Oh Jee !! J 88 Nicolas Delcourt DNF       8  
8   USA 90 Surfer Girl J 88 Keith Rehder DNF       8  
 
J 105
1   USA 402 Raptor J 105 Jonathan Rechtschaffer         1
2   USA 96 Good Trade J 105 Bruce Stone / Nicole Breault       2
3   USA 50848 Skipperdee J 105 David Greenhouse       3
4   USA 170 Conundrum J 105 Harald Edegran / Jeremy Henderson         4
5   USA 274 Trifecta J 105 Thom Hering DNF         6  
6   USA 64 Revelation J 105 George Wilbanks DNF         6  
7   USA 585 Arete J 105 Duncan Hennes / Za & Lib Jelliffe DNF         6  
8   USA 627 Tolo J 105 Richie Palmer DNF         6  
9   USA 249 LauraBea J 105 Max Kalehoff DNF         6  
10   USA 63 Boat 63 J 105 Steve Masur DNF       6  
11   USA 389 Privateer J 105 Richard du Moulin DNF       6  
12   USA 630 Gray Matter J 105 John & Marisa Koten DNF       6  
13   USA 175 Strange Brew J 105 Randy Bourne DNF       6  
14   USA 326 Hoonigan J 105 Ben Hunt DNF       6  
15   USA 334 loulou J 105 Paul Beaudin DNS         21  
16   USA 324 Young American YCC J 105 Young American Sailing Academy DNS         21  
17   GBR 8 Mad blue J 105 Adrian Owles DNS         21  
18   USA 50872 Volante J 105 Paul Iacono Joseph Murphy DNS       21  
19   USA 418 Echo J 105 Greth Lester DNS       21  
20   USA 50 Eclipse J 105 Damian Emery DNS       21  
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019