2019 Grenada Sailing Week
Preliminary Results Race 10

Select to view a specific Class results:   
  Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Grenada Sailing Week Racing
CSA Division
CSA - Racing
1   FRA 35960 Credit Mutuel - SGS Sunfast 3200 Claude Granel 0.874 (Both) 01/Feb/19 - 13:25:33 0:01:15:33 0:01:06:02 1 7
2 North Sails  ANT 104 Liquid J 122 Pamala Baldwin 0.955 (Asy) 01/Feb/19 - 13:20:45 0:01:10:45 0:01:07:34 2 8
3   CAN 8 Touch2Play Racing Reflex 38 Rob Butler 0.939 (Asy) 01/Feb/19 - 13:22:10 0:01:12:10 0:01:07:46 3 9
4   GRN 2007 Nickatime Caribbean 33 Jason Fletcher 0.960 (Asy) 01/Feb/19 - 13:21:28 0:01:11:28 0:01:08:36 4 10
5   GRN 2005 Category 5 Hobie 33 Mod Richard Szyjan RDG 0.919 (Asy)   4.5
6   FRA 51 La Morrigane Surprise Jean-François Terrien 0.815 (Spin) 01/Feb/19 - 13:34:50 0:01:24:50 0:01:09:08 5 11
7   ANU 911882 TAZ RP 37 Bernard Evan-Wong 1.002 (Asy) 01/Feb/19 - 13:20:23 0:01:10:23 0:01:10:31 6 12
8   USA 40 Dogsmile J 105 Jonathan Totten 0.889 (Asy) 01/Feb/19 - 13:29:33 0:01:19:33 0:01:10:43 7 13
9   FRA 972 Perseverare Diabolicum Farr 40 Jean Michel Figueres 1.024 (Spin) 01/Feb/19 - 13:20:06 0:01:10:06 0:01:11:47 8 14
10   ANT 6849 Spirit of Juno Farr 65 Peter Anthony 1.085 (Asy) 01/Feb/19 - 13:16:57 0:01:06:57 0:01:12:38 9 15
11   GBR1376R Optimus Prime Beneteau First 40 Yuri Fadeev 0.943 (Spin) 01/Feb/19 - 13:29:58 0:01:19:58 0:01:15:25 10 16
12   101 Colombre XL Class 40 Charles-Louis Mourruau 1.054 (Asy) 01/Feb/19 - 13:26:05 0:01:16:05 0:01:20:12 11 17
13   2505 Gaya Xtreme 25 Barbara Pyle DNS 0.889 (Asy)       14  
 
CSA - Racer/Cruiser
1   TRI 547 Jaguar Frers 43 Peter Morris 0.928 (Spin) 01/Feb/19 - 13:49:53 0:00:49:53 0:00:46:18 1 1
2   GRN 2006 Julie Rule Elan 37 Peter Evans 0.871 (Both) 01/Feb/19 - 13:56:49 0:00:56:49 0:00:49:29 2 2
3 OneSails Sailmakers  SUI 4777 Kali Beneteau First 47.7 Benedikt Clauberg 0.942 (Spin) 01/Feb/19 - 13:52:45 0:00:52:45 0:00:49:41 3 3
4   SWE 450 Emily of Cowes Elan 450 Richard Oswald 0.943 (Asy) 01/Feb/19 - 13:53:02 0:00:53:02 0:00:50:01 4 4
5   TRI 20 C-MOS Soverel 42 Norman Da Costa 0.913 (Spin) 01/Feb/19 - 13:56:11 0:00:56:11 0:00:51:18 5 5
6   GBR 1321L Escapado First 40.7 Germaine Williams 0.915 (Spin) 01/Feb/19 - 14:00:01 0:01:00:01 0:00:54:55 6 6
7   000 Defiance Sunsail 41 Dale Smirl 0.854 (Jib) 01/Feb/19 - 14:34:18 0:01:34:18 0:01:20:32 7 18
8   Nanuk Jeanneau 57 Patrick Festing-Smith DNS 0.960 (Jib)       10  
9   USA 41918 Bluefin Beneteau 456 Curtis Farley DNS 0.869 (Jib)       10  
 
  Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Grenada Sailing Week - J 24 Racing
One Design Division
J 24
1   GRN 4167 Die Hard J 24 Robbie Yearwood       1
2   LCA 2227 Attitude J 24 Fredric Sweeney       2
3   BAR 3915 Fadeaway J 24 Gus Reader       3
4   TRI 3145 Hawkeye J 24 Stephen Bushe       4
5   BAR 2801 Shakin' OBTW J 24 Kevin Banfield         5
6   TRI 2343 Frigate J 24 Richard Amerling       6
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019