2019 American Yacht Club Fall Regatta
Preliminary Results Race 10

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

East Course IRC IRC 06/Oct/2019 11:00 AM 5.8 NM  
East Course PHRF PHRF1 06/Oct/2019 11:05 AM 5.8 NM  
East Course One Design J 44 06/Oct/2019 11:20 AM 5.8 NM  
East Course PHRF PHRF2 06/Oct/2019 11:25 AM 5.8 NM  

South Course One Design J 109 05/Oct/2019 01:50 PM 3.4 NM  
South Course One Design J 88 05/Oct/2019 01:55 PM 3.4 NM  
South Course One Design J 105 05/Oct/2019 02:00 PM 3.4 NM  
South Course One Design J 70 05/Oct/2019 02:05 PM 3.4 NM  



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
East Course Racing
IRC Division
IRC
1   USA 45045 Pterodactyl R/P 45 Custom Scott Weisman 1.315 06/Oct/19 - 11:50:01 0:00:50:01 0:01:05:46 1 1
2   USA 61880 M.A.T. 1180 YCC M.A.T. 1180 Kenneth Luczynski 1.192 06/Oct/19 - 11:55:59 0:00:55:59 0:01:06:44 2 2
 
One Design Division
J 44
1   USA 42880 Breakaway J 44 Thomas Blackwell       1
2   USA 43600 Vamp J 44 Leonard Sitar       2
3   USA 83000 Maxine J 44 William Ketcham       3
4   USA 43787 Resolute J 44 Don and Rick Rave       4
5   USA 25244 Palantir-5 J 44 June & Amanda Kendrick       5
6   USA TBD SUNY Maritime - Charlie V J 44 SUNY Maritime College       6
 
PHRF Division
PHRF1
1   USA 60711 Phantom XP44 Chris Schoen 12.0 06/Oct/19 - 11:58:28 0:00:53:28 0:00:52:18 1 1
2   USA 52875 Peacemaker YCC Ker 11.5 Leo Vasiliev 9.0 06/Oct/19 - 11:58:37 0:00:53:37 0:00:52:45 2 2
3   USA 16 Fireball J 111 Bill & Jackie Baxter 30.0 06/Oct/19 - 12:01:18 0:00:56:18 0:00:53:24 3 3
4   USA39538 Redemption Farr 395 David Goldstone 30.0 06/Oct/19 - 12:01:42 0:00:56:42 0:00:53:48 4 4
5   USA 39516 Avalanche Farr 395 Craig Albrecht 24.0 06/Oct/19 - 12:03:03 0:00:58:03 0:00:55:44 5 5
6   USA 26 Black Diamond YCC J 111 Midn. Neeko Helbich 30.0 06/Oct/19 - 12:06:05 0:01:01:05 0:00:58:11 6 9
7   USA 60874 Xpatriate Xp44 Peter Grueterich 12.0 06/Oct/19 - 12:07:27 0:01:02:27 0:01:01:17 7 11
8   USA 46597 Oakcliff Farr 40 Red Farr 40 Oakcliff Sailing 0.0 06/Oct/19 - 12:10:57 0:01:05:57 0:01:05:57 8 12
9   USA 51695 Oakcliff Farr 40 Black Farr 40M Oakcliff Sailing DNC 0.0       11  
10   USA 52545 Antidote J 133 Ron Richman DNC 24.0       11  
 
PHRF2
1   USA 4444 Surface Tension Beneteau First 36.7 Lou Melillo 90.0 06/Oct/19 - 12:30:58 0:01:05:58 0:00:57:16 1 6
2   112 Reviver J/112e Scott Devine 57.0 06/Oct/19 - 12:28:04 0:01:03:04 0:00:57:33 2 7
3   USA 100 Sanguine J 100 Landy / Soohoo 87.0 06/Oct/19 - 12:31:34 0:01:06:34 0:00:58:09 3 8
4 155   USA 155 Crazy Train Melges 24 Patrick and Brigette Croke 99.0 06/Oct/19 - 12:32:51 0:01:07:51 0:00:58:17 4 10
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
South Course Racing
One Design Division
J 109
1   USA 168 Incendiary J 109 Trevor Roach       1
2 Quantum Sails  USA 360 Big Boat J 109 Bud Rogers       2
3   USA 125 Loki J 109 David Rosow       3
4 01   USA 52278 TBD J 109 Julia ODowd       4
5   USA 37 Zig Zag J 109 Bengt & Marie Johansson       5
6   USA 200 Emoticon J 109 Jonathan Rechtschaffer       6
7   USA 197 Morning Glory J 109 Carl Olsson       7
8   USA 337 SeaWolf J 109 Ken ODonnell       8
9 Quantum Sails  USA 51888 Cleo J 109 Ray Pepi       9
10   USA 267 Nordlys J 109 Robert Schwartz       10
11   USA 261 Growth Spurt J 109 John Greifzu, Jr.       11
12   USA 332 Strider J 109 Daniel Corcoran       12
13   USA 1111 Freedom J 109 Cory Eaves       13
 
J 88
1   USA 33 Cloud9 J 88 John Sommi       1
2   USA 24 Deviation J 88 Iris Vogel       2
3   USA 36 Velocity J 88 Kevin Marks       3
4   CAN 84 Give'r J 88 Tim Sweet       4
5   USA 17 One Too Many J 88 Lawrence Cutler / Andrew Weiss       5
6   USA 1 Andiamo J88 Paul Strauch         6
7   USA 92 Escape J 88 Elizabeth Barry       7
8   USA 56 Whirlwind J 88 William Purdy       8
9   USA 34 Albondigas J 88 Justin Scagnelli       9
10   USA 90 Surfer Girl J 88 Keith Rehder       10
11   USA 35 USA 35 YCC J 88 Midshipman Alexander Stoyka       11
 
J 105
1   USA 50848 Skipperdee J 105 Dwight Greenhouse       1
2   USA 65 Solution J 105 David Willis       2
3   USA 630 Raven J 105 Jason Barron       3
4   USA 334 loulou J 105 Paul Beaudin       4
5   USA 249 LauraBea J 105 Max Kalehoff       5
6   USA 170 Conundrum J 105 Jeremy Henderson / Harald Edegran       6
7   USA 331 Gray Matter J 105 John and Marisa Koten       7
8   USA 389 Privateer J 105 SUNY Maritime College       8
9   USA 627 Tolo J 105 Richie Palmer DNF       10  
10   USA 568 Honey Badger J 105 Brian Nelson DNC       15  
11   GBR 8 Mad Blue J 105 Adrian Owles DNC       15  
12   USA 19 skal J 105 Paul Zajac DNC       15  
13   PUR 95 UmaStar J 105 Julio Reguero DNC       15  
14   USA 167 Peregrina J 105 Josh Burack DNC       15  
 
J 70
1   USA 497 Yogi J 70 U.S. Coast Guard Academy       1
2   USA 551 USA 551 J 70 John Gochberg       2
3   USA 332 Eolo J 70 Manuel Cadarso       3
4   USA 343 Truckin' J 70 Alex Meleney       4
5   USA 531 Half Mine II J 70 Gibbons Sinclair       5
6   USA 98 Grins J 70 Ghislain Descamps       6
7   USA 323 Let it Rip J 70 Marshall Saffer DNC       9  
8   USA 97 Loki J 70 Mike Zupon DNC       9  
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2022