2020 Grenada Sailing Week
Preliminary Results Race 10

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

Grenada Sailing Week CSA CSA 1 31/Jan/2020 10:00 AM   15 Kts
Grenada Sailing Week CSA CSA 3 31/Jan/2020 10:05 AM   15 Kts
Grenada Sailing Week CSA Classics 31/Jan/2020 10:10 AM   15 Kts

Grenada Sailing Week - J 24 One Design J 24 28/Jan/2020 12:30 PM    



Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Grenada Sailing Week Racing
CSA Division
CSA 1
1   BAR 121 Whistler J 121 Peter Lewis 0.976 (Asy) 31/Jan/20 - 11:31:49 0:01:31:49 0:01:29:37 1 1
2   CAN 8 Touch2Play Racing Reflex 38 Rob Butler 0.937 (Asy 2) 31/Jan/20 - 11:37:06 0:01:37:06 0:01:30:59 2 2
3   ANT 104 Liquid J 122 Pamela Baldwin 0.952 (Asy) 31/Jan/20 - 11:35:36 0:01:35:36 0:01:31:01 3 3
4   SWE 450 Emily of Cowes Elan 450 Richard Oswald 0.939 (Asy) 31/Jan/20 - 11:38:34 0:01:38:34 0:01:32:33 4 4
5   GBR 7951R Optimus Prime Beneteau First 40 Dmitry Kondratyev 0.938 (Spin) 31/Jan/20 - 11:38:42 0:01:38:42 0:01:32:35 5 5
6   FRA 51 La Morrigane Surprise Tristan Marmousez 0.813 (Spin) 31/Jan/20 - 11:54:16 0:01:54:16 0:01:32:54 6 6
7   TRI 547 Jaguar Frers 43 Peter Morris 0.924 (Spin) 31/Jan/20 - 11:40:57 0:01:40:57 0:01:33:17 7 7
8   FRA 972 Maison Satec (Perseverare Diabolicum) Farr 40 Jean Michel Figueres 1.027 (Spin) 31/Jan/20 - 11:30:55 0:01:30:55 0:01:33:22 8 8
9   TRI 10 Dingolay LS 10 (Tartan 10) Mark Chapman 0.843 (Spin) 31/Jan/20 - 11:51:10 0:01:51:10 0:01:33:43 9 9
10   TRI 1 Wajang Beneteau First 10 Darcy Carr 0.875 (Spin) 31/Jan/20 - 11:48:03 0:01:48:03 0:01:34:33 10 10
11   ANU 911882 TAZ RP 37 Bernard Evan-Wong 0.999 (Asy) 31/Jan/20 - 11:36:11 0:01:36:11 0:01:36:05 11 12
12   6849 Spirit of Juno Farr 65 Peter Anthony 1.083 (Asy) 31/Jan/20 - 11:31:40 0:01:31:40 0:01:39:16 12 16
13   GBR 1321L Escapado First 40.7 Germaine Williams 0.927 (Both 2) 31/Jan/20 - 11:54:13 0:01:54:13 0:01:45:53 13 18
14   GRN 2005 Category 5 Hobie 33 Mod Richard Szyjan DNS 0.914 (Asy)       15  
 
CSA 3
1   AUT 24 Rasmus Swan 43 Dieter Huppenkothen 0.814 (J/P) 31/Jan/20 - 12:01:15 0:01:56:15 0:01:34:38 1 11
2   17 The Blue Peter Alfred Mylne 65 Mathew Barker 0.912 (Jib) 31/Jan/20 - 11:51:15 0:01:46:15 0:01:36:54 2 13
3   ANU 112 Cricket with Anjo Insurances Beneteau First 35 Sandy Mair 0.802 (Asy) 31/Jan/20 - 12:06:11 0:02:01:11 0:01:37:11 3 14
4   TRI 96 Petit Careme Beneteau First 38 Edward Kacal 0.821 (J/P) 31/Jan/20 - 12:05:23 0:02:00:23 0:01:38:50 4 15
5   TRI 107 Joia Beneteau First Class Europe Brian Wallace 0.880 (J/P) 31/Jan/20 - 12:04:38 0:01:59:38 0:01:45:17 5 17
6   TRI 20 C-MOS Soveral 42 Norman Da Costa DNS 0.897 (J/P)       7  
 
Classics
1 Doyle Sailmakers  Shangri La Morgan 41 Out Island Sloop Jonathan Gittens 0.751 (Jib) 31/Jan/20 - 12:37:15 0:02:27:15 0:01:50:35 1 19
2   GRN 1 Free In St Barths Carriacou Sloop Danny Donelan 0.827 31/Jan/20 - 12:27:03 0:02:17:03 0:01:53:20 2 20
3   1 Savvy Carriacou Sloop Danny Donelan 0.810 31/Jan/20 - 12:39:16 0:02:29:16 0:02:00:54 3 21
4   GND 3 Zemi Carriacou Sloop Danny Donelan 0.765 31/Jan/20 - 12:48:06 0:02:38:06 0:02:00:57 4 22
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Grenada Sailing Week - J 24 Racing
One Design Division
J 24
1   LCA 1132 Jabal J 24 Nick Forsberg       1
2   BAR 3915 Fadeaway J 24 Gus Reader       2
3   GRN 4167 Die Hard J 24 Robbie Yearwood       3
4   BAR 202 Shakin J 24 Jeff Fisher       4
5   TRI 2343 Frigate J 24 Richard Amerling       5
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2020