2014 Wednesday Night Twilight Series
Preliminary Results Race 11

Select to view a specific Class results:   
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Division I Racing
PHRF_ToT Division
PHRF 111 and Lower
1   USA 206 Coyote Melges 32 Bill Clemens 13/Aug/14 - 19:48:26 0:00:47:26 0:00:53:43 1 1
2   USA 1430 Team Zombie Ultra 30 Andrew Scrivan 13/Aug/14 - 19:48:04 0:00:47:04 0:00:56:14 2 2
3   USA 4304 Christopher Dragon Ker 43 Andrew & Linda Weiss 13/Aug/14 - 19:48:26 0:00:47:26 0:00:56:22 3 3
4   USA 316 Wave Rider Farr 30 Benoit Ansart 13/Aug/14 - 19:54:44 0:00:53:44 0:00:58:07 4 4
5   USA 51241 South Wind Swan 44 Walter & Joy Pierson 13/Aug/14 - 19:59:49 0:00:58:49 0:00:58:54 5 5
6   USA 51518 Lapin BEN 40.7 Chris Clark   13/Aug/14 - 19:56:50 0:00:55:50 0:01:00:05 6 6
7   USA 87569 Adrenaline Soverel 33 Patrick Croke 13/Aug/14 - 20:00:56 0:00:59:56 0:01:00:35 7 7
8   USA 41269 Vitesse J 35 Robert Krasnor 13/Aug/14 - 19:59:19 0:00:58:19 0:01:00:56 8 8
9   USA 40044 Bellerophon Farr 40 OD Rick and Skip Sinclair 13/Aug/14 - 19:54:51 0:00:53:51 0:01:03:18 9 9
10   USA 63136 Shining Star Farr 33 Steve Hayes 13/Aug/14 - 20:08:01 0:01:07:01 0:01:05:54 10 10
11   USA 39515 Elan Farr 395 Kent Holden 13/Aug/14 - 20:07:54 0:01:06:54 0:01:14:35 11 11
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Division II Racing
PHRF_ToT Division
PHRF 112 to 165
1   131313 Kekoa Tartan 38 Hutchins / Wakeman 13/Aug/14 - 19:45:30 0:00:39:30 0:00:38:19 1 1
2   USA 30736 Tecumseh C&C 36 Donald Rotzien 13/Aug/14 - 19:47:36 0:00:41:36 0:00:38:58 2 2
3   USA 52594 Hawkeye(C) C&C 34 Michael Burke 13/Aug/14 - 19:50:35 0:00:44:35 0:00:41:24 3 3
4   USA 429 Stampede Etchells Karen Varbaro 13/Aug/14 - 19:49:49 0:00:43:49 0:00:41:57 4 4
5   USA 143 Freebird Pearson 34 Jake Kramer 13/Aug/14 - 19:54:22 0:00:48:22 0:00:44:43 5 5
6   USA 60164 Timaru Jeanneau 39i Carter Harris 13/Aug/14 - 19:55:50 0:00:49:50 0:00:45:18 6 6
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Division III Racing
PHRF_ToT Division
PHRF 166 and Higher
1   USA 1358 Silver Fox J 24 Jasjeet Sood 13/Aug/14 - 19:52:05 0:00:41:05 0:00:36:53 1 1
2   USA 2275 Carolina Pearl Beneteau First 285 Carl Wist 13/Aug/14 - 19:54:31 0:00:43:31 0:00:37:40 2 2
3   204 Foolish Pleasure Morgan 30 Centerboard John Ekberg 13/Aug/14 - 19:56:06 0:00:45:06 0:00:38:25 3 3
4   USA 11 Puffin II J 28 Toru Inoue 13/Aug/14 - 19:59:46 0:00:48:46 0:00:42:33 4 4
5   USA 140 Act Two Irwin Citation 31 Kevin Erensen 13/Aug/14 - 19:58:42 0:00:47:42 0:00:42:39 5 5
6   USA 60327 Carpe Diem Beneteau First 235 Blazej Cichy 13/Aug/14 - 20:06:49 0:00:55:49 0:00:47:44 6 6
7   USA S34 Badger Sabre 34 Mk I Chris and Sarah Fey 13/Aug/14 - 20:04:56 0:00:53:56 0:00:48:13 7 7
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019