2007 Bayview Riverfest & Junior Olympic Festival
Final Results Race 11
Select to view a specific Class results:
All Classes
29er
420
Laser Full Rig
Laser Radial
Optimist Green
Optimist RBW
Racing Circle
Division
Class
Starting Date
Starting Time
Distance
Wind
420/29er
One Design
420
01/Jul/2007
10:15 AM
Laser
One Design
Laser Full Rig
01/Jul/2007
10:05 AM
Laser
One Design
Laser Radial
01/Jul/2007
10:50 AM
Optimist
One Design
Optimist RBW
01/Jul/2007
10:15 AM
Optimist Green
One Design
Optimist Green
30/Jun/2007
02:23 PM
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Owner/Skipper
Status
Rating
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Class
Fleet
420/29er Racing
One Design Division
420
1
USA EW2
C420
Adam Gilbertson/ Tim Vining
1
2
USA 4816
420
Kevin Ginnebaugh/ Austin Jones
2
3
USA 552
420
Will Cyr/ Anthony Corio
3
4
USA 497
Scott Stevenson/Sarah Somes
4
5
USA 2664
420
Chris Bill/ Leigh Johnston
5
6
USA 3792
Andy Gunkler/ Nick Gilmore
6
7
USA 4675
Nathan Swift/ Scott Szawlowski
7
8
USA 4671
420
Benjamin Brown/ Jennifer Goldberg
8
9
USA GI 3
420
Ralph Duffett/ Ally Hinsman
9
10
USA GI 2
420
Amanda Baker/ Ellen Dubois
10
11
USA 5
Kyle Curley/ Kirstne Corneliussin
11
12
USA 47
420
Mitchell Kujawa/ Ailene Hicks
12
13
USA 4815
Brooke Lyon/ Tyler Vens
13
14
USA 3668
Clarke Hughes/Billy Coss
14
15
USA 4813
Sammy Barbour/ Steven Jones
15
16
USA 4676
420
Jen Zakko/ Mark Hermanson
16
17
USA 5360
Corinne Sackett/ Allie Rhoton
17
18
USA 2284
420
Jakob Plischke / Catherine Plischke
18
19
USA 4221
420
William Starshak/ Cole Goldenberg
19
20
USA 4819
420
Ian Hollerbach/ Christy Listwan
20
21
USA 4327
420
Clay Lewis/ Alexa Minc
21
22
USA 3735
Jack Sullivan/Christian Grow
22
23
USA 3
420
Spencer Klene/ Nick Meyer
23
24
USA 3956
Sydney Rush/ Rachel Keesey
24
25
USA 2382
Phil Gilbert/ Pierce Henderson
25
26
USA 4073
420
Kelsey Dubois / Libbi Dust
DNF
32
27
USA 1934
Ryan Seago/ Michael Seago
DNF
32
28
USA 4814
420
Erin Shoemaker/Thor Serota
DNF
32
29
USA 5359
Joe Ryder/ Molly Jo Harris
DNF
32
30
USA 4319
420
Caroline Collellin/ Kelly Lox
DSQ
32
31
USA 3701
Kelly Seago/ Katie Bill
OCS
32
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Owner/Skipper
Status
Rating
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Class
Fleet
Laser Racing
One Design Division
Laser Full Rig
1
USA 161082
Laser Full Rig
Brady Savage
1
2
USA 180169
Laser
Robert Declercq
2
3
USA 182959
laser
Brian Williams
3
4
USA 156901
Daniel Bracciano
4
5
USA 131672
Robbie Galloway
5
6
USA 1674471
Clark Phelps
DNS
7
Laser Radial
1
USA 181234
Lauren Lark
1
2
USA 180589
Laser Radial
Lauren Knoles
2
3
USA 165101
Peter Holz
3
4
USA 187387
Mitchell Kiss
4
5
USA 179999
Laser
Melita Aquino
5
6
USA 187355
Ben Jassin
6
7
CAN 187147
Daniel Barry
7
8
USA 167447
Laser R
Clark Phelps
8
9
USA 22304
Laser
E.J. O'Mara
9
10
USA 185472
Laser Radial
John Darby
10
11
USA 188719
Fraser Bruce
11
12
USA 218
Laser Radial
RJ (Richard) Graef
12
13
USA 180145
Matthew Declercq
13
14
CAN 190210
Laser Radial
Tyler Meyrick
14
15
USA 99-3
Laser
EJ Williams
15
16
USA 184454
Laser Radial
Peter Polgar
16
17
USA 99915
Alex Hume
17
18
USA 182036
Laser R
Matt Wishnoff
18
19
CAN 187840
Justin Norton
19
20
USA 187115
Laser Radial
Ross Schmaeman
20
21
USA 151012
Nick Ridenour
21
22
USA 187299
Peter Rugo
22
23
USA GI 1
Laser Radial
Jenny Robinson
23
24
USA 170667
Laser
Lukas Voortman
DNF
29
25
USA 26
Laser R
Rachel Gilbert
DNF
29
26
USA 176265
Laser
Lianne Laubscher
DNS
29
27
USA 36460
Eric Atchison
DNS
29
28
USA 155360
Laser R
Andrew Hess
DNS
29
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Owner/Skipper
Status
Rating
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Class
Fleet
Optimist Racing
One Design Division
Optimist RBW
1
USA 15581
RED
OPTI
Alex Curtiss
1
2
USA 16016
RED
Opti
Blair Listwan
2
3
USA 15462
BLU
Optimist
Malcolm Lamphere
3
4
USA 15215
RED
Morgan Kiss
4
5
USA 14594
BLU
Drake Lyon
5
6
USA 15579
BLU
OPTI
Clay Danly
6
7
USA 8449
RED
Katie Barbour
7
8
USA 15209
BLU
Will Holz
8
9
USA 14751
BLU
Alison Knoles
9
10
USA 14930
RED
Ian Robinson
10
11
USA 14079
BLU
Adam Voortman
11
12
USA 14116
RED
Connor Flaska
12
13
USA 14168
BLU
Gretchen Bauermeister
13
14
USA 364
RED
OPTI
Myles Arton-Smith
14
15
USA 11385
RED
Mike Gemperline
15
16
USA 15697
BLU
optimist
Alex Vasiliou
16
17
USA 10114
BLU
Kimberly Barbour
17
18
USA 14766
WHI
Mclaughlin
David Hein
18
19
USA 12574
BLU
Alec Chicoine
19
20
USA 10139
BLU
Tommy Gmeiner
20
21
USA 11034
WHI
William Curtiss
21
22
USA 8827
BLU
Stuart Wallace
22
23
USA 8916
BLU
Optimist
Nick Harris
23
24
USA 10411
WHI
Dirk Phelps
24
25
USA 12800
BLU
Optimist
Joey Diamond
25
26
USA 12141
WHI
Pasha Vreeken
26
27
USA 14353
BLU
opti
Archer Hauck
27
28
USA 515
BLU
Alex Matthews
DNS
29
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Owner/Skipper
Status
Rating
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Class
Fleet
Optimist Green Racing
One Design Division
Optimist Green
1
USA 8519
Sam Kuhna
1
2
USA 10433
Opti
Blake Utz
2
3
USA 209
opti
Josh Abbott
3
4
USA 8880
Opti
Trevor Duncan
4
5
USA 11965
Connor Hicks
5
6
USA 888
Austin Colpaert
6
7
USA 11751
Marcy Shoemaker
7
8
USA 8339
Sarah Serota
8
9
USA 9861
Nathan Robinson
9
10
USA 5
Paxton Gammie
10
11
USA 10428
Cole Zingas
11
12
USA 9843
Duncan Gammie
12
13
USA 15101
Opti
Thomas Frikker
DNS
17
14
USA 8878
Maren Prophit
DNS
17
15
USA 12849
Katrina Bauermeister
DNS
17
16
USA 14610
Elizabeth Watson
DNS
17
Back to previous page
Main Menu
Copyright ©
North Technology Group LLC
2000-2024
Terms & Conditions
•
Privacy_Policy