2019 American Yacht Club Fall Regatta
Preliminary Results Race 11

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

East Course IRC IRC 06/Oct/2019 12:40 PM 4.8 NM  
East Course PHRF PHRF1 06/Oct/2019 12:45 PM 4.8 NM  
East Course One Design J 44 06/Oct/2019 12:50 PM 4.8 NM  
East Course PHRF PHRF2 06/Oct/2019 12:55 PM 4.8 NM  

South Course One Design J 109 06/Oct/2019 11:00 AM 4.6 NM  
South Course One Design J 88 06/Oct/2019 11:05 AM 4.6 NM  
South Course One Design J 105 06/Oct/2019 11:10 AM 4.6 NM  
South Course One Design J 70 06/Oct/2019 11:15 AM 4.6 NM  



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
East Course Racing
IRC Division
IRC
1   USA 45045 Pterodactyl R/P 45 Custom Scott Weisman 1.315 06/Oct/19 - 13:25:11 0:00:45:11 0:00:59:25 1 1
2   USA 61880 M.A.T. 1180 YCC M.A.T. 1180 Kenneth Luczynski 1.192 06/Oct/19 - 13:35:05 0:00:55:05 0:01:05:40 2 2
 
One Design Division
J 44
1   USA 83000 Maxine J 44 William Ketcham       1
2   USA 43600 Vamp J 44 Leonard Sitar       2
3   USA 42880 Breakaway J 44 Thomas Blackwell       3
4   USA 43787 Resolute J 44 Don and Rick Rave       4
5   USA 25244 Palantir-5 J 44 June & Amanda Kendrick       5
6   USA TBD SUNY Maritime - Charlie V J 44 SUNY Maritime College       6
 
PHRF Division
PHRF1
1   USA 52875 Peacemaker YCC Ker 11.5 Leo Vasiliev 9.0 06/Oct/19 - 13:35:14 0:00:50:14 0:00:49:31 1 1
2   USA 16 Fireball J 111 Bill & Jackie Baxter 30.0 06/Oct/19 - 13:39:31 0:00:54:31 0:00:52:07 2 2
3   USA 60711 Phantom XP44 Chris Schoen 12.0 06/Oct/19 - 13:38:12 0:00:53:12 0:00:52:14 3.5 3
4   USA 39516 Avalanche Farr 395 Craig Albrecht 24.0 06/Oct/19 - 13:39:09 0:00:54:09 0:00:52:14 3.5 4
5   USA 60874 Xpatriate Xp44 Peter Grueterich 12.0 06/Oct/19 - 13:42:11 0:00:57:11 0:00:56:13 5 6
6   USA39538 Redemption Farr 395 David Goldstone 30.0 06/Oct/19 - 13:44:24 0:00:59:24 0:00:57:00 6 8
7   USA 26 Black Diamond YCC J 111 Midn. Neeko Helbich 30.0 06/Oct/19 - 13:45:01 0:01:00:01 0:00:57:37 7 9
8   USA 46597 Oakcliff Farr 40 Red Farr 40 Oakcliff Sailing DNF 0.0       9  
9   USA 51695 Oakcliff Farr 40 Black Farr 40M Oakcliff Sailing DNC 0.0       11  
10   USA 52545 Antidote J 133 Ron Richman DNC 24.0       11  
 
PHRF2
1   USA 100 Sanguine J 100 Landy / Soohoo 87.0 06/Oct/19 - 13:58:03 0:01:03:03 0:00:56:05 1 5
2   112 Reviver J/112e Scott Devine 57.0 06/Oct/19 - 13:56:05 0:01:01:05 0:00:56:31 2 7
3   USA 4444 Surface Tension Beneteau First 36.7 Lou Melillo 90.0 06/Oct/19 - 14:01:59 0:01:06:59 0:00:59:47 3 10
4 155   USA 155 Crazy Train Melges 24 Patrick and Brigette Croke 99.0 06/Oct/19 - 14:04:34 0:01:09:34 0:01:01:39 4 11
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
South Course Racing
One Design Division
J 109
1   USA 168 Incendiary J 109 Trevor Roach       1
2   USA 200 Emoticon J 109 Jonathan Rechtschaffer       2
3 Quantum Sails  USA 360 Big Boat J 109 Bud Rogers       3
4   USA 37 Zig Zag J 109 Bengt & Marie Johansson       4
5   USA 125 Loki J 109 David Rosow       5
6 Quantum Sails  USA 51888 Cleo J 109 Ray Pepi       6
7   USA 197 Morning Glory J 109 Carl Olsson       7
8   USA 267 Nordlys J 109 Robert Schwartz       8
9 01   USA 52278 TBD J 109 Julia ODowd       9
10   USA 261 Growth Spurt J 109 John Greifzu, Jr.       10
11   USA 332 Strider J 109 Daniel Corcoran       11
12   USA 337 SeaWolf J 109 Ken ODonnell       12
13   USA 1111 Freedom J 109 Cory Eaves       13
 
J 88
1   USA 33 Cloud9 J 88 John Sommi       1
2   USA 24 Deviation J 88 Iris Vogel       2
3   USA 17 One Too Many J 88 Lawrence Cutler / Andrew Weiss       3
4   USA 1 Andiamo J88 Paul Strauch         4
5   CAN 84 Give'r J 88 Tim Sweet       5
6   USA 92 Escape J 88 Elizabeth Barry       6
7   USA 36 Velocity J 88 Kevin Marks       7
8   USA 34 Albondigas J 88 Justin Scagnelli       8
9   USA 56 Whirlwind J 88 William Purdy       9
10   USA 35 USA 35 YCC J 88 Midshipman Alexander Stoyka       10
11   USA 90 Surfer Girl J 88 Keith Rehder       11
 
J 105
1   USA 334 loulou J 105 Paul Beaudin       1
2   USA 170 Conundrum J 105 Jeremy Henderson / Harald Edegran       2
3   USA 65 Solution J 105 David Willis       3
4   USA 331 Gray Matter J 105 John and Marisa Koten       4
5   USA 630 Raven J 105 Jason Barron       5
6   USA 249 LauraBea J 105 Max Kalehoff       6
7   USA 50848 Skipperdee J 105 Dwight Greenhouse       7
8   USA 389 Privateer J 105 SUNY Maritime College       8
9   USA 568 Honey Badger J 105 Brian Nelson DNC       15  
10   GBR 8 Mad Blue J 105 Adrian Owles DNC       15  
11   USA 627 Tolo J 105 Richie Palmer DNC       15  
12   USA 19 skal J 105 Paul Zajac DNC       15  
13   PUR 95 UmaStar J 105 Julio Reguero DNC       15  
14   USA 167 Peregrina J 105 Josh Burack DNC       15  
 
J 70
1   USA 551 USA 551 J 70 John Gochberg       1
2   USA 497 Yogi J 70 U.S. Coast Guard Academy       2
3   USA 343 Truckin' J 70 Alex Meleney       3
4   USA 531 Half Mine II J 70 Gibbons Sinclair       4
5   USA 332 Eolo J 70 Manuel Cadarso       5
6   USA 98 Grins J 70 Ghislain Descamps       6
7   USA 323 Let it Rip J 70 Marshall Saffer DNC       9  
8   USA 97 Loki J 70 Mike Zupon DNC       9  
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2021