2019 American Yacht Club Fall Regatta
Preliminary Results Race 12

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

South Course One Design J 109 06/Oct/2019 12:15 PM 4.6 NM  
South Course One Design J 88 06/Oct/2019 12:20 PM 4.6 NM  
South Course One Design J 105 06/Oct/2019 12:25 PM 4.6 NM  
South Course One Design J 70 06/Oct/2019 12:35 PM 2.4 NM  



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
South Course Racing
One Design Division
J 109
1   USA 197 Morning Glory J 109 Carl Olsson       1
2   USA 168 Incendiary J 109 Trevor Roach       2
3   USA 125 Loki J 109 David Rosow       3
4 Quantum Sails  USA 360 Big Boat J 109 Bud Rogers       4
5   USA 200 Emoticon J 109 Jonathan Rechtschaffer       5
6   USA 37 Zig Zag J 109 Bengt & Marie Johansson       6
7   USA 261 Growth Spurt J 109 John Greifzu, Jr.       7
8   USA 267 Nordlys J 109 Robert Schwartz       8
9   USA 337 SeaWolf J 109 Ken ODonnell       9
10 Quantum Sails  USA 51888 Cleo J 109 Ray Pepi       10
11   USA 332 Strider J 109 Daniel Corcoran       11
12 01   USA 52278 TBD J 109 Julia ODowd       12
13   USA 1111 Freedom J 109 Cory Eaves DNF       14  
 
J 88
1   USA 33 Cloud9 J 88 John Sommi       1
2   USA 1 Andiamo J88 Paul Strauch         2
3   USA 24 Deviation J 88 Iris Vogel       3
4   USA 92 Escape J 88 Elizabeth Barry       4
5   USA 17 One Too Many J 88 Lawrence Cutler / Andrew Weiss       5
6   USA 56 Whirlwind J 88 William Purdy       6
7   CAN 84 Give'r J 88 Tim Sweet       7
8   USA 34 Albondigas J 88 Justin Scagnelli       8
9   USA 36 Velocity J 88 Kevin Marks       9
10   USA 90 Surfer Girl J 88 Keith Rehder       10
11   USA 35 USA 35 YCC J 88 Midshipman Alexander Stoyka DNF       12  
 
J 105
1   USA 334 loulou J 105 Paul Beaudin       1
2   USA 170 Conundrum J 105 Jeremy Henderson / Harald Edegran       2
3   USA 65 Solution J 105 David Willis       3
4   USA 249 LauraBea J 105 Max Kalehoff       4
5   USA 331 Gray Matter J 105 John and Marisa Koten       5
6   USA 630 Raven J 105 Jason Barron       6
7   USA 389 Privateer J 105 SUNY Maritime College       7
8   USA 50848 Skipperdee J 105 Dwight Greenhouse DNF       9  
9   USA 568 Honey Badger J 105 Brian Nelson DNC       15  
10   GBR 8 Mad Blue J 105 Adrian Owles DNC       15  
11   USA 627 Tolo J 105 Richie Palmer DNC       15  
12   USA 19 skal J 105 Paul Zajac DNC       15  
13   PUR 95 UmaStar J 105 Julio Reguero DNC       15  
14   USA 167 Peregrina J 105 Josh Burack DNC       15  
 
J 70
1   USA 343 Truckin' J 70 Alex Meleney       1
2   USA 551 USA 551 J 70 John Gochberg       2
3   USA 497 Yogi J 70 U.S. Coast Guard Academy       3
4   USA 332 Eolo J 70 Manuel Cadarso       4
5   USA 98 Grins J 70 Ghislain Descamps       5
6   USA 531 Half Mine II J 70 Gibbons Sinclair       6
7   USA 323 Let it Rip J 70 Marshall Saffer DNC       9  
8   USA 97 Loki J 70 Mike Zupon DNC       9  
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2022