2020 James Island Yacht Club Regatta
Preliminary Results Race 2

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

Junior One Design O'Pen Skiff 20/Jun/2020 03:00 PM    
Junior One Design Optimist 20/Jun/2020 03:00 PM    
Junior One Design Optimist - Green 20/Jun/2020 03:00 PM    

Main One Design Laser Full 20/Jun/2020 04:00 PM    
Main One Design Laser Radial 20/Jun/2020 04:00 PM    
Main One Design Laser 4.7 20/Jun/2020 04:00 PM    
Main One Design Club 420 20/Jun/2020 04:00 PM    
Main One Design Y Flyer 20/Jun/2020 04:00 PM    
Main One Design Collegiate 420 20/Jun/2020 04:00 PM    
Main One Design Sunfish 20/Jun/2020 04:00 PM    
Main One Design Other One Design Class 20/Jun/2020 04:00 PM    

Outer One Design VX One 20/Jun/2020 03:00 PM    
Outer One Design SIOD 20/Jun/2020 03:00 PM    
Outer One Design E Scow 20/Jun/2020 03:00 PM    
Outer One Design J 24 20/Jun/2020 03:00 PM    
Outer One Design Lightning 20/Jun/2020 03:00 PM    
Outer One Design Waspz 20/Jun/2020 03:00 PM    
Outer One Design Formula Cat 20/Jun/2020 03:00 PM    
Outer PHRF_ToT Other One Designs 20/Jun/2020 03:00 PM    



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Junior Racing
One Design Division
O'Pen Skiff
1   11072 TBD Open Skiff Granger Osborne       1
2   10174 NA Open Skiff Felix Hagar       2
3   9518 TBD Open Skiff Perrin Mueller       3
4   USA 11045 Open Skiff Open Skiff Jackson Fisher       4
5   9523 Open skiff Rutledge Hyman       5
6   9528 none Open Skiff Louise Martin       6
7   11016 TBD Open Skiff Liam Modzelewski       7
8   9522 Se Puede Open Skiff Gavin Sullivan       8
9   9438 Open Bic Open Skiff Luke Ridgeway       9
 
Optimist
1   21594 My Name Jeff Opti James Pine       1
2   22301 Opti William McIntosh       2
3   21595 Tornado Squall Opti Nathan Pine       3
4   22181 22181 Opti Elliott Lipp       4
5   21407 21407 Opti Jackson Shealy       5
6   17772 17772 Opti Mina Bernthal       6
7   USA 2499 Opti Mason Fisher       7
8   21762 21762 Opti Wyatt Lipp       8
9   20188 20188 Opti River Keysers       9
10   6 NA Opti Walker Glenn       10
11   15744 Boat with no name Opti Will Bryant       11
12   USA 13774 13774 Opti Nevie Collins       12
13   USA 16321 Squirt Opti Lachlan Duer       13
14   USA 18034 none opti Caden Pirner       14
15   usa 10007 none opti Collin Pirner       15
16   1 no name for this boat Opti Leland Morrison       16
17   USA 21954 Copasetic Opti Samuel Sablotsky       17
18   USA 14949 N/A Opti Stella Herford       18
19   USA 18 TBD Opti Kirill Siletskiy       19
20   8643 Tiger Shark Opti Hannah Wright       20
21   22297 NA Opti Kaden Fenno       21
22   UAE310 Opti Opti Madeleine Harris       22
23   22391 N/A Opti Thomas Weil DNC       26  
24   19323 Oli Opti Oliver Johnston DNF       26  
25   16362 fast Opti Sawyer Norman RET       26  
 
Optimist - Green
1   19592 NA Opti Keegan Skipper       1
2   18599 18599 Opti Kai Bernthal       2
3   14655 Opti Marcus Durlach       3
4   20724 Shark Finn Soup Opti Finn Robinson       4
5   19790 none Opti Will Martin       5
6   22923 TBD Opti Coleman Emrich       6
7   6 NA Opti Kennedy Fenno       7
8   15 JIYC Club Boat Opti Hank Bashford       8
9   71 Opti Opti Hugh Nathan       9
10   9 TBD Opti Whit Shealy DNF       16  
11   7 James Island Yacht Club Boat Opti Madeleine Kopf DNF       16  
12   8 Opti mary margaret hagood DNF       16  
13   7 Opti virgini Hagood DNF       16  
14   USA 5400 JIYC Club Boat Opti Ellis Frampton DNS       16  
15   12 GC Opti Georgia Caroline England RET       16  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Main Racing
One Design Division
Laser Full
1   209749 None Laser Full Jason Rucker       1
2   170345 Laser Full Rob Bowden       2
3   213073 ILCA ?? Laser Full Max Zhalilo       3
4   192329 Laser Laser Andy Culver       4
5   USA 165142 Maestro Laser Full Shane Sablotsky       5
6   2061 Lucas' boat Laser Travis Tucker       6
7   173960 Laser Full Laser Full Manning Unger       7
8   201212 Laser Laser William Gilden       8
9   USA 155269 Evil Duer Laser Chris Duer       9
10   USA 175140 laser Laser Full Eric Norman       10
11   170336 Laser Laser Full Graham Cosby       11
12   USA 172075 172075 Laser Full Ashley Byrd       12
13   USA 84885 Laser Laser Walter Everett       13
 
Laser Radial
1   216725 Laser Laser Radial Andrew Ciszewski       1
2   206155 Laser Laser Radial William weinbecker       2
3   166915 Laser Laser Radial Henry Ciszewski       3
4   USA 163980 Mr. Birmingham Laser Radial Tavia Smith       4
5   USA 207135 none Laser Radial Jacob Fisker-Andersen       5
6   USA 208385 Salty Bones Laser Radial Wesley Myler       6
7   170801 Laser Laser Radial Walter Blessing       7
8   usa 164293 laser Laser Radial William Tebrake       8
9   204419 USA 204419 Laser Radial Bridget Monahan       9
10   187307 laser Laser Radial Bradlee Anderson       10
11   usa 150991 harvest time Laser Radial Ryan Sullivan       11
12   206154 206154 Laser Radial Elyse Bernthal       12
13   189721 n/a Laser Radial Ross Putnam       13
14   9469 Laser Laser Radial McGill Woodward       14
15   195125 none Laser Radial Hal Gilreath DNC       16  
 
Laser 4.7
1   USA 189721 Manatee Missile Laser 4.7 Bode Snider       1
2   USA 192085 laser Laser 4.7 Wyatt Norman       2
3   USA 159815 159815 Laser 4.7 Arabella Duer       3
4   210081 N/A Laser 4.7 Lawton Harper       4
5   USA 158957 none Laser 4.7 Will Rucker       5
6   USA 166918 USA 166918 Laser Mary Katherine Monahan DNC       7  
 
Club 420
1   31 Smella 420 Ashton Loring       1
2   35 Gamecocks 420 Emily Loring       2
3   8451 N/A Club 420 Andrea Melnik       3
4   8452 TBD 420 Reeves Bair       4
5   TBD TBD 420 Mason Cogswell DNS       6  
 
Y Flyer
1   Uni 2759 Gratum wabbit Y Flyer Henry McCray       1
2   USA 2753 Y4U2 Y Flyer Ned Goss       2
3   2803 Y Knot Now? Y Flyer Amy Woodard       3
4   USA 2964 Chianti Y Flyer David and Kristen Buckley       4
5   2652 Race Boat Y Flyer Mary Hanckel       5
6   2259 Julip Y Flier Joel Bays DNF       8  
7   2788 Y-Knot Y Flyer Melissa Creech DNS       8  
 
Collegiate 420
1   552 none 420 Zack Carvajal       1
2   USA 8423 1st Place 420 Walker Hussey       2
3   32 Why Knot? 420 Connor Layne       3
4   33 JIYC 420 420 evan baird       4
 
Sunfish
1   57557 Sunfish 57557 Sunfish Charles Frasch DNS       2  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Outer Racing
One Design Division
VX One
1 313   USA 313 Another Bad Idea VX One Mark Liebel DNS       5  
2   USA 154 Little Miss Magic VX One Stanley Hassinger DNS       5  
3 205 North Sails  USA 205 Magic Bus VX One Jerry Callahan DNS       5  
4 187   Uni 187 VX1 VX One John Potter/Guggenheim DNS       5  
 
SIOD
1   111 flounder SIOD Jessica Koenig       1
2   91 Island Spirit SIOD Sam Gervais       2
3   66 Cygnet II SIOD Kurt Oberle         3
4   SI60 Marcheta SIOD Stan LaRoche       4
5   SI89 Privateer SIOD Jimmer FitzGerald       5
6   sc 94 Grey Ghost SIOD George Durst DNS       7  
 
E Scow
1   Usa Sc 55 Vamoose Escow Robby Wilkins       1
2   SC 22 Slopp E 2nds E scow Will Hanckel       2
3   GA 27 Savage E Scow Russell Cliff       3
4   SC-6 Vee Patch E Scow Walter Prause DNS       7  
5   SC 14 Zoe E Scow Crayton Walters DNS       7  
6   SC 37 Red Bay E-Scow Kevin Jewett DNS       7  
 
J 24
1   USA 828 Orange Crush J 24 Tyler Benjamin       1
2   USA 4398 Puff Daddy J 24 Charles Lent       2
3   USA 2260 Level Pelican J 24 Crisp McDonald       3
4 50   USA 5259 Matadora J 24 Dan Rogge       4
 
Lightning
1   14701 Lightning Will Sloger       1
2   15557 lightning leonard krawcheck       2
3   USA 14636 - Lightning Drew Lisicki       3
4   USA 15141 FigJam Lightning Willliam McKenzie       4
5   1475 Square Grouper Lightning Batton Kennon       5
6   USA 14710 Royal Pig Lightning Ryan Hamm       6
7   USA 14044 RWS Lightning Patrick Chisum       7
8   USA 15147 Blue Weenie Lightning Ryan Davidson DNS       10  
9   14780 JIYCL Lightning Carson Shaw DNS       10  
 
Waspz
1   2266 Shaka Waszp David Loring       1
2   2711 Waszp reed baldridge       2
3   2218 grEy Goose Waszp Conner Blouin       3
4   2273 Shaguar WASZP Austin Powers       4
5 0   USA 11 Otto Pilot Waszp Thomas Otto DeMuth DNS       6  
 
Formula Cat
1   USA 27 N/A nacre 17 Neil Walters       1
2   USA 338 T Squared Goodall C2 F18 Thomas Sunderland DNS       3  
 
PHRF_ToT Division
Other One Designs
1   USA 461 Know Class Beneteau First 18 OD Luke Ackerman 135.0 / 0.9489 20/Jun/20 - 16:50:40 0:01:50:40 00:01:45:01 1 1
 

2020 James Island Yacht Club Regatta
Sub-Class Scoring - Preliminary Results Race 2

Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Junior Racing
One Design Division
O'Pen Skiff (Open)
1   10174 NA Open Skiff Felix Hagar       2
 
 
O'Pen Skiff (U13)
1   11072 TBD Open Skiff Granger Osborne       1
2   9518 TBD Open Skiff Perrin Mueller       3
3   USA 11045 Open Skiff Open Skiff Jackson Fisher       4
4   9523 Open skiff Rutledge Hyman       5
5   9528 none Open Skiff Louise Martin       6
6   11016 TBD Open Skiff Liam Modzelewski       7
7   9522 Se Puede Open Skiff Gavin Sullivan       8
8   9438 Open Bic Open Skiff Luke Ridgeway       9
 
 
Optimist (Blue)
1   21594 My Name Jeff Opti James Pine       1
2   22301 Opti William McIntosh       2
3   21595 Tornado Squall Opti Nathan Pine       3
4   22181 22181 Opti Elliott Lipp       4
5   21407 21407 Opti Jackson Shealy       5
6   17772 17772 Opti Mina Bernthal       6
7   USA 2499 Opti Mason Fisher       7
8   6 NA Opti Walker Glenn       10
9   USA 21954 Copasetic Opti Samuel Sablotsky       17
10   USA 14949 N/A Opti Stella Herford       18
11   22391 N/A Opti Thomas Weil DNC       26  
 
 
Optimist (Red)
1   20188 20188 Opti River Keysers       9
2   15744 Boat with no name Opti Will Bryant       11
3   usa 10007 none opti Collin Pirner       15
4   22297 NA Opti Kaden Fenno       21
5   UAE310 Opti Opti Madeleine Harris       22
 
 
Optimist (White)
1   21762 21762 Opti Wyatt Lipp       8
2   USA 13774 13774 Opti Nevie Collins       12
3   USA 16321 Squirt Opti Lachlan Duer       13
4   USA 18034 none opti Caden Pirner       14
5   1 no name for this boat Opti Leland Morrison       16
6   USA 18 TBD Opti Kirill Siletskiy       19
7   8643 Tiger Shark Opti Hannah Wright       20
8   19323 Oli Opti Oliver Johnston DNF       26  
9   16362 fast Opti Sawyer Norman RET       26  
 
 
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Main Racing
One Design Division
Laser Full (Apprentice Master)
1   USA 165142 Maestro Laser Full Shane Sablotsky       5
2   USA 155269 Evil Duer Laser Chris Duer       9
3   USA 175140 laser Laser Full Eric Norman       10
 
 
Laser Full (Grand Master)
1   201212 Laser Laser William Gilden       8
2   USA 172075 172075 Laser Full Ashley Byrd       12
3   USA 84885 Laser Laser Walter Everett       13
 
 
Laser Full (Masters)
1   209749 None Laser Full Jason Rucker       1
2   170345 Laser Full Rob Bowden       2
3   192329 Laser Laser Andy Culver       4
 
 
Laser Full (Senior)
1   2061 Lucas' boat Laser Travis Tucker       6
 
 
Laser Full (Youth)
1   213073 ILCA ?? Laser Full Max Zhalilo       3
2   173960 Laser Full Laser Full Manning Unger       7
3   170336 Laser Laser Full Graham Cosby       11
 
 
Laser Radial (Grand Master)
1   195125 none Laser Radial Hal Gilreath DNC       16  
 
 
Laser Radial (Senior)
1   USA 207135 none Laser Radial Jacob Fisker-Andersen       5
2   usa 150991 harvest time Laser Radial Ryan Sullivan       11
 
 
Laser Radial (Youth)
1   216725 Laser Laser Radial Andrew Ciszewski       1
2   206155 Laser Laser Radial William weinbecker       2
3   166915 Laser Laser Radial Henry Ciszewski       3
4   USA 163980 Mr. Birmingham Laser Radial Tavia Smith       4
5   USA 208385 Salty Bones Laser Radial Wesley Myler       6
6   170801 Laser Laser Radial Walter Blessing       7
7   usa 164293 laser Laser Radial William Tebrake       8
8   204419 USA 204419 Laser Radial Bridget Monahan       9
9   187307 laser Laser Radial Bradlee Anderson       10
10   206154 206154 Laser Radial Elyse Bernthal       12
11   189721 n/a Laser Radial Ross Putnam       13
12   9469 Laser Laser Radial McGill Woodward       14
 
Laser 4.7 (Youth)
1   USA 189721 Manatee Missile Laser 4.7 Bode Snider       1
2   USA 192085 laser Laser 4.7 Wyatt Norman       2
3   USA 159815 159815 Laser 4.7 Arabella Duer       3
4   210081 N/A Laser 4.7 Lawton Harper       4
5   USA 158957 none Laser 4.7 Will Rucker       5
6   USA 166918 USA 166918 Laser Mary Katherine Monahan DNC       7  
 
 
 

Back to previous page
Main Menu

Beneteau    

Copyright © Interactive Creations 2000-2020