2020 Hamble Classics Regatta
Final Results Race 2
Select to view a specific Class results:
All Classes
Gaffer Class
IRC Class 1
IRC Class Zero
Regatta Class 1
Regatta Class 2
XOD Class
Racing Circle
Division
Class
Starting Date
Starting Time
Distance
Wind
Green Line
One Design
XOD Class
23/Aug/2020
12:00 PM
Green Line
ToT
Regatta Class 2
23/Aug/2020
12:45 PM
Red Line
ToT
IRC Class Zero
23/Aug/2020
01:05 PM
Red Line
IRC
IRC Class 1
23/Aug/2020
01:15 PM
Red Line
ToT
Regatta Class 1
23/Aug/2020
01:25 PM
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Owner/Skipper
Status
Rating
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Class
Fleet
Green Line Racing
One Design Division
XOD Class
1
X 21
Satu
XOD
Andy Hamlett
1
2
X 128
Little X
XOD
Gary Rossall
2
3
X10
Muse
XOD
Andrew Pimm
3
4
X 192
Felix
X One-Design
Peter Baines
4
5
X41
Sphex
XOD
David McGregor
5
ToT Division
Regatta Class 2
1
1965
Ragdoll
Honeybee
Liz Rushall
SCP
0.7800
23/Aug/20 - 13:51:49
0:01:06:49
0:00:52:07
1.1
1
2
518Y
Cockleshell
One-off dayboat
Jonty Sherwill
SCP
0.7670
23/Aug/20 - 13:53:26
0:01:08:26
0:00:52:29
2.2
2
3
GBR 673
So!
Nordic Folkboat
Simon Osgood
0.7720
23/Aug/20 - 13:54:32
0:01:09:32
0:00:53:41
3
3
4
G 134
Satellite
Golant Gaffer
David Pennison
0.7270
23/Aug/20 - 14:24:09
0:01:39:09
0:01:12:05
4
4
5
SC 66
Bush Baby
SCOD
James Lavery
0.7600
23/Aug/20 - 14:23:00
0:01:38:00
0:01:14:29
5
5
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Owner/Skipper
Status
Rating
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Class
Fleet
Red Line Racing
IRC Division
IRC Class 1
1
GBR 73R
Scherzo
S&S Swan 36
Peter Morton
0.905
23/Aug/20 - 14:22:56
0:01:07:56
0:01:01:29
1
1
2
GBR 363 R
Whooper
Laurent Giles One Off Classic
Giovanni Belgrano
0.922
23/Aug/20 - 14:22:29
0:01:07:29
0:01:02:13
2
2
3
GBR 9967Y
Ugly Duckling
Sagitta 35
George Beevor & Oliver Bewes
0.882
23/Aug/20 - 14:26:32
0:01:11:32
0:01:03:06
3
3
4
K 21
Aeolus
30 Square Metre
Richard Hargreaves
0.947
23/Aug/20 - 14:22:08
0:01:07:08
0:01:03:35
4
4
5
K1 -22m
Vigilant
22m
philp thomas
0.871
23/Aug/20 - 14:33:56
0:01:18:56
0:01:08:45
5
5
6
GBR 2421
Sheevra
Swan 36
Jonathan Wallis
0.913
23/Aug/20 - 14:32:17
0:01:17:17
0:01:10:34
6
6
7
GB 908
Lutine of Helford
Bermudian Yawl
James and Rachel Youngman
23/Aug/20 - 14:29:10
0:01:14:10
0:01:11:57
7
7
8
GBR 4791L
Blueberry
S&S 34
Nicola Simper
0.857
23/Aug/20 - 14:39:24
0:01:24:24
0:01:12:20
8
8
9
1815
Lady of Hamford
Buchanan Vashti
David Butcher
DNC
0.874
11
10
6
Mikado
Clyde 30 Linear
Michael Briggs
DNS
0.897
11
ToT Division
Regatta Class 1
1
GBR 457
Tschuss
Dragon
Carl Whitewood
0.8500
23/Aug/20 - 14:33:40
0:01:08:40
0:00:58:22
1
1
2
W 2
Suvretta
West Solent One Design
christopher preston
0.8650
23/Aug/20 - 14:35:30
0:01:10:30
0:01:00:59
2
2
3
K 1726
MATAMBU
Classic Robert Clarke Masthead sloop
jeremy john
0.8700
23/Aug/20 - 14:35:22
0:01:10:22
0:01:01:13
3
3
4
GBR 39
Aurora
Dragon
Adrian Green
0.8500
23/Aug/20 - 14:40:48
0:01:15:48
0:01:04:26
4
4
5
K3237T
Premier Cru
Nicholson 35
Harry Tilling
0.8650
23/Aug/20 - 14:41:34
0:01:16:34
0:01:06:14
5
5
6
GBR 8023 Y
Shelagh
She 31
James Otter
0.8650
23/Aug/20 - 14:53:48
0:01:28:48
0:01:16:49
6
7
7
GBR 18
Diana
IOD
Paul Wells
DNS
0.8650
8
IRC Class Zero
1
GBR 8716T
Helen of Durgan
Spirit 46
David Grylls
SCP
1.0370
23/Aug/20 - 14:17:48
0:01:12:48
0:01:15:30
1.1
6
2
GBR 719
Dido
Spirit Yacht
Daniel Anthony
1.0510
23/Aug/20 - 14:18:52
0:01:13:52
0:01:17:38
2
8
3
GBR 4206L
Whisper of Lymington
Spirit 46
Ian Ratnage
1.0470
23/Aug/20 - 14:20:02
0:01:15:02
0:01:18:34
3
9
Back to previous page
Main Menu
Copyright ©
North Technology Group LLC
2000-2024
Terms & Conditions
•
Privacy_Policy