2020 COLORS Columbia Cup Regatta
Final Results Race 2

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time ORC/ORR Distance Wind

COLORS Columbia Cup Regatta One Design T-10 01/Aug/2020 03:30 PM 2.7 NM 5 Kts
COLORS Columbia Cup Regatta One Design J 105 01/Aug/2020 03:35 PM 2.7 NM 5 Kts
COLORS Columbia Cup Regatta One Design J 88 01/Aug/2020 03:40 PM 2.4 NM 5 Kts
COLORS Columbia Cup Regatta One Design Beneteau First 36.7 01/Aug/2020 03:45 PM 2.7 NM 5 Kts
COLORS Columbia Cup Regatta One Design Beneteau First 40.7 01/Aug/2020 03:50 PM 3 NM 5 Kts
COLORS Columbia Cup Regatta PHRF_ToT PHRF Buoy 01/Aug/2020 03:55 PM 3 NM 5 Kts

COLORS Columbia Cup Regatta - RC One Design Dragon Force 65 01/Aug/2020 06:10 PM 1 NM 3 Kts



Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
COLORS Columbia Cup Regatta Racing
One Design Division
T-10
1   USA 40433 Meat T-10 Brian Kennalley, Edward Mui, Craig Roehl       2
2   USA 402 Thunderbolt LS 10 Steve Karstrand       3
3   USA 411 Minister LS 10 Blane & Cindy Boynton       4
4   USA 30475 Erica T-10 Brian Kaczor SCP       4
5   USA 410 Retention LS 10 Mark Croll       5
6   USA 15630 Amateur II T-10 Michael & Felicia Platzke       6
7   USA 23928 Proving Run T-10 Andrew Roccasalva       7
8   USA 30509 Grytviken T-10 Piotr Madrzyk       8
 
J 105
1   USA 673 The Asylum J 105 Jon Weglarz       1
2   USA 349 Sealark J 105 Clark Pellett       2
3   USA 50638 Esprit d'Ecosse J 105 Judith & Ross McLean       3
4 Doyle Sailmakers  USA 295 Kinship J 105 Josh Lutton       4
 
J 88
1   USA 29 Dutch J 88 John & Jordan Leahey       1
2   100 P.A.J.A.M.A. Party J 88 Alexander Abell       2
3   USA 93985 Julia J 88 Michael Gillian       3
4   USA 75 Norse J 88 Jorgen Christiansen       4
 
Beneteau First 36.7
1   USA 247 Painkiller 5 Beneteau 36.7 alice martin       1
2 Doyle Sailmakers  USA 1313 Program Beneteau First 36.7 Earle Atwater       2
3 Doyle Sailmakers  USA 26219 FOG Beneteau First 36.7 Greg Rasmussen       3
4   USA 101 Erizo de Mar Beneteau Antoni/waldemar Czupryna/Emmerich       4
 
Beneteau First 40.7
1   USA 404 Mojo Beneteau First 40.7 Gary Powell/ Scot Ruhlander       1
2 UK Sailmakers  USA 51377 Vayu Beneteau First 40.7 Ron Buzil       2
3   USA 40742 Wired Beneteau First 40.7 Brian Angioletti/ Chuck Norton DSQ       4  
 
PHRF_ToT Division
PHRF Buoy
1   USA 38006 Eagle Sydney 38 Shawn/Jerry O'Neill 27.0 / 1.1265 01/Aug/20 - 16:27:51 0:00:32:51 00:00:37:00 1 1
2   USA 112 Pura Vida J 111 John Kalanik 36.0 / 1.1092 01/Aug/20 - 16:28:34 0:00:33:34 00:00:37:14 2 2
3   USA 24 Momentus J 111 Kevin Saedi / Raman Yousefi 36.0 / 1.1092 01/Aug/20 - 16:30:12 0:00:35:12 00:00:39:03 3 3
4   USA 35004 Heartbreaker 1D35 Eric Oesterle 33.0 / 1.1149 01/Aug/20 - 16:31:45 0:00:36:45 00:00:40:58 4 4
5   USA 35035 Dire Wolf 1D35 Jeffrey (Dewey) Janicek DNC 27.0 / 1.1265       6  
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
COLORS Columbia Cup Regatta - RC Racing
One Design Division
Dragon Force 65
1   USA 1217 Floating Argument DF65 Justin Kalb       1
2   96 BLUEHHO DragonForce 65 Daniel Burns       2
3   NZL 32 DF65 DragonForce 65 Timothy Trollope       3
4   USA 775 Blind Squirrel DF65 Sue O’Neil       4
5   USA 227 Windswept DF65 Vince Cushing       5
6   34 StorminNorman DF 65 Jon Van Norman       6
7   431 Lil Dickens DF65 Dick Newman       7
8   776 Sheep Shagger DF65 Gerard ONeil       8
9   01 Khaleesi DF 65 John Poast       9
10   56 Remotey McBoatface DF65 Peter Nielsen DNC       11  
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2020