2021 American Yacht Club Spring Regatta and Melges IC37 East Coast Championship
Final Results Race 2
Select to view a specific Class results:
All Classes
Coastal ORC - Doublehanded
Coastal PHRF
J 105
J 44
J 70
J 88
Melges IC37
ORC Short Course
Racing Circle
Division
Class
Starting Date
Starting Time
ORC/ORR
Distance
Wind
East Course
ORC
ORC Short Course
24/Apr/2021
01:25 PM
Triple A/P Med ToT
4 NM
East Course
One Design
J 44
24/Apr/2021
01:30 PM
4 NM
East Course
PHRF
Coastal PHRF
25/Apr/2021
11:15 AM
13.2 NM
East Course
ORC
Coastal ORC - Doublehanded
25/Apr/2021
11:20 AM
A/P Single ToT
13.2 NM
East Course
One Design
Melges IC37
01/May/2021
02:40 PM
6 NM
South Course
One Design
J 88
24/Apr/2021
12:30 PM
South Course
One Design
J 105
24/Apr/2021
12:35 PM
South Course
One Design
J 70
24/Apr/2021
12:40 PM
Bow
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Owner/Skipper
Status
Rating
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Class
Fleet
East Course Racing
One Design Division
Melges IC37
1
USA 8
Members Only
Melges IC37
Jay Cross
1
2
USA 21
Blazer II
Melges IC37
Christopher Culver
2
3
33
USA 33
Yonder
Melges IC37
Douglas Newhouse
3
4
USA 2
Vigilant
Melges IC37
John Hele
4
5
31
USA 031
Gamecock
Melges IC37
Peter McClennen
5
6
27
USA 27
Midnight Blue
Melges IC37
James Wilson
6
J 44
1
USA 83000
Maxine
J 44
William Ketcham
1
2
USA 25244
Palantir-5
J 44
June & Amanda Kendrick
2
3
USA 43787
Resolute
J 44
Don and Rick Rave
3
4
USA 42880
Breakaway
J 44
Thomas Blackwell
4
5
USA 43600
Vamp YCC
J 44
Midshipman Neeko Helbich
5
ORC Division
ORC Short Course
(Triple A/P Med ToT)
1
USA 52875
Peacemaker
Ker 11.5
Leo Vasiliev
1.2281
24/Apr/21 - 14:10:58
0:00:45:58
0:00:56:27
1
1
2
USA 4224
Zammermoos
Swan 42
David Fass
1.2434
24/Apr/21 - 14:10:56
0:00:45:56
0:00:57:07
2
2
3
USA 39538
Redemption
Farr 395
David Goldstone
1.1946
24/Apr/21 - 14:12:56
0:00:47:56
0:00:57:16
3
3
4
USA 60711
Phantom
XP44
Chris Schoen
1.2451
24/Apr/21 - 14:11:50
0:00:46:50
0:00:58:19
4
4
5
USA 8
Members Only (ORC)
Melges IC37
Jay Cross
1.2623
24/Apr/21 - 14:11:16
0:00:46:16
0:00:58:24
5
5
6
31
USA 031
Gamecock (ORC)
Melges IC37
Peter McClennen
1.2623
24/Apr/21 - 14:11:34
0:00:46:34
0:00:58:47
6
6
7
33
USA 33
Yonder (ORC)
Melges IC37
Douglas Newhouse
1.2623
24/Apr/21 - 14:11:41
0:00:46:41
0:00:58:56
7
7
8
USA 39516
Avalanche
Farr 395
Craig Albrecht
1.1996
24/Apr/21 - 14:14:15
0:00:49:15
0:00:59:05
8
8
9
USA 40025
Oakcliff Farr 40 Gray
Farr 40
Oakcliff Sailing
1.2635
24/Apr/21 - 14:12:16
0:00:47:16
0:00:59:43
9
9
10
USA 60059
Oakcliff Farr 40 Blue
Farr 40
Oakcliff Sailing
1.2580
24/Apr/21 - 14:13:04
0:00:48:04
0:01:00:28
10
10
11
USA 62157
Xcelsior
IMX-45
Todd LaBaugh
1.2397
24/Apr/21 - 14:13:53
0:00:48:53
0:01:00:36
11
11
12
USA 006
Big Boy Pants
Farr 280
Steven Minninger
1.1574
24/Apr/21 - 14:19:29
0:00:54:29
0:01:03:04
12
12
13
USA 52400
Tenebrae
J 124
William Ingraham
1.2022
24/Apr/21 - 14:18:26
0:00:53:26
0:01:04:14
13
13
14
USA 46957
Oakcliff Farr 40 Red
Farr 40
Oakcliff Sailing
DNC
1.2573
15
Coastal ORC - Doublehanded
(A/P Single ToT)
1
USA 40789
Lora Ann
Express 37
Richard du Moulin
1.0791
25/Apr/21 - 14:07:24
0:02:47:24
0:03:00:38
1
14
2
USA26
Groupe 5 YCC
Figaro 2
Vlad Shoblinsky / Will McKeige
1.1278
25/Apr/21 - 14:14:21
0:02:54:21
0:03:16:38
2
15
3
USA 24
Thin Man
(ORC Mixed Doublehanded)
J 99
Todd Aven / Barbara Karpinska
1.0826
25/Apr/21 - 14:26:48
0:03:06:48
0:03:22:14
3
16
4
USA 12424
Byte
(ORC Mixed Doublehanded)
Sunfast 3300
Robert & Libby Alexander
1.1054
25/Apr/21 - 14:26:59
0:03:06:59
0:03:26:41
4
17
5
USA 60036
Loblolly
Sunfast 3600
Michael Greene
1.1196
25/Apr/21 - 14:26:30
0:03:06:30
0:03:28:48
5
18
PHRF Division
Coastal PHRF
1
USA 1111
Freedom
J 109
Cory Eaves
69.0
25/Apr/21 - 13:56:39
0:02:41:39
0:02:26:28
1
1
2
USA 267
Nordlys
J 109
Robert Schwartz
63.0
25/Apr/21 - 14:02:59
0:02:47:59
0:02:34:07
2
2
3
USA 60739
Scylla
Dehler 46
Markus Lahrkamp
18.0
25/Apr/21 - 13:53:40
0:02:38:40
0:02:34:42
3
3
4
USA 61121
Eagle
J 121
Steven Levy
6.0
25/Apr/21 - 13:59:52
0:02:44:52
0:02:43:33
4
4
5
USA 19
Williwaw - YCC
Figaro 2
Ben Lilly
57.0
25/Apr/21 - 14:13:55
0:02:58:55
0:02:46:23
5
5
6
USA 91
Vixen
J 92
Jim Weil/ EJ Haskell
108.0
25/Apr/21 - 14:32:31
0:03:17:31
0:02:53:45
6
6
7
SWE 83
Benita
Figaro 2
Midshipman Peter Vaseliades
DNC
11
8
USA 26
Black Diamond YCC
J 111
Midshipman Thomas Chairs
DNC
24.0
11
9
USA 112
Reviver
J 112e
Scott Devine
DNC
51.0
11
10
USA 381
Upsetter
J/80
Jason Viseltear
DNC
123.0
11
Bow
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Owner/Skipper
Status
Rating
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Class
Fleet
South Course Racing
One Design Division
J 88
1
USA 24
Deviation
J 88
Iris Vogel
1
2
USA 34
Albondigas
J 88
Justin Scagnelli / Tim Price
2
3
USA 17
One Too Many
J 88
Lawrence Cutler / Andrew Weiss
3
4
USA 25
Oh Jee !!
J 88
Nicolas Delcourt
4
5
USA 35
USA 35 YCC Powder
J 88
Michael McBrien
DNC
6
J 105
1
USA 65
Solution
J 105
David Willis
1
2
USA 334
loulou
J 105
Paul Beaudin
2
3
USA 274
Trifecta
J 105
Thom Hering
3
4
USA 630
Raven
J 105
Jason Barron
4
5
USA 418
Echo
J 105
Greth Lester
5
6
USA 200
Apollo
J 105
Michael Kontonotas
6
7
USA 627
Tolo
J 105
Richie Palmer
DNC
8
J 70
1
USA 781
Pen Segal
J 70
Jean marc Papin
1
2
USA 531
Half Mine II
J 70
Gibbons Sinclair
2
3
USA 25
No Name - YCC
J 70
Benjamin Hunt
3
4
USA 98
Grins
J 70
Ghislain Descamps
DNC
5
2021 American Yacht Club Spring Regatta and Melges IC37 East Coast Championship
Sub-Class Scoring - Final Results Race 2
Bow
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Owner/Skipper
Status
Rating
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Class
Fleet
East Course Racing
ORC Division
Coastal ORC - Doublehanded (ORC Mixed Doublehanded)
1
USA 24
Thin Man
J 99
Todd Aven / Barbara Karpinska
1.0826
25/Apr/21 - 14:26:48
0:03:06:48
0:03:22:14
3
16
2
USA 12424
Byte
Sunfast 3300
Robert & Libby Alexander
1.1054
25/Apr/21 - 14:26:59
0:03:06:59
0:03:26:41
4
17
Back to previous page
Main Menu
Copyright ©
North Technology Group LLC
2000-2024
Terms & Conditions
•
Privacy_Policy