2021 Robert H. Tiedemann Classics Regatta
Preliminary Results Race 2

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

Blue Circle CRF MkII Modern Classic / Spirit of Tradition 27/Jun/2021 11:05 AM 11.38 NM  
Blue Circle CRF MkII Vintage 27/Jun/2021 11:11 AM 11.38 NM  

White Circle One Design Herreshoff S Class 26/Jun/2021 02:00 PM    
White Circle CRF MkII Vintage Non-Spin 27/Jun/2021 11:05 AM 8.15 NM  
White Circle CRF MkII Classic 27/Jun/2021 11:05 AM 8.15 NM  



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Blue Circle Racing
CRF MkII Division
Vintage
1   US 6 Onawa 12 Metre Mark Watson Steve Gewirz 39.9 / 36 27/Jun/21 - 12:40:14 0:01:29:14 0:01:22:24 1 1
2   NYYC 13 MARILEE NY 40 Ken Colburn 33.9 / 65 27/Jun/21 - 12:47:50 0:01:36:50 0:01:24:30 2 2
3   16 Dorade S&S 52 Matt Brooks 31.1 / 81 27/Jun/21 - 12:50:59 0:01:39:59 0:01:24:37 3 3
4 40   USA R40 Gamecock (spin) Herreshoff R Boat Peter McClennen 21.8 / 157 27/Jun/21 - 13:05:56 0:01:54:56 0:01:25:09 4 6
5   USA 50 Sonny S&S 53 Craig Venter 31.8 / 77 27/Jun/21 - 12:52:19 0:01:41:19 0:01:26:43 5 7
6   790 Easterly S&S 45 David Kriegel 24.3 / 132 27/Jun/21 - 13:08:01 0:01:57:01 0:01:31:59 6 9
7   US 11 Gleam 12M Gleam LLC. DNC 40.3 / 34       10  
8   124 Kirawan Rhodes Sloop Daniel Levangie DNC 30.9 / 83       10  
9 Other  USA 754 Westray Concordia Yawl 39 JUAN Corradi DNF 21.8 / 157       10  
 
Modern Classic / Spirit of Tradition
1   Us 22 Intrepid 12 Metre Jack Curtin 49.0 / 3 27/Jun/21 - 12:30:15 0:01:25:15 0:01:24:41 1 4
2   USA 75249 Blackfish Taylor 49 Ron Zarrella 38.7 / 41 27/Jun/21 - 12:37:50 0:01:32:50 0:01:25:03 2 5
3   USA 2650 Hound K. Aage Nielsen Sloop Dan Litchfield 41.6 / 29 27/Jun/21 - 12:37:43 0:01:32:43 0:01:27:13 3 8
4   W.76 USA 1 Wild Horses W Class 76 Donald Tofias 50.2 / -1 27/Jun/21 - 12:38:30 0:01:33:30 0:01:33:41 4 10
5   USA 2020 The Hawk Tripp One Ton Oivind Lorentzen DNS 26.6 / 113       6  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
White Circle Racing
CRF MkII Division
Vintage Non-Spin
1   312 Fortune (NS) Schooner John Taft/ Tom Glassie 24.5 / 130 27/Jun/21 - 12:20:40 0:01:15:40 0:00:58:00 1 1
2   USA 18 Angelita (NS) 8 Metre Skelsey / Croll 23.6 / 139 27/Jun/21 - 12:22:23 0:01:17:23 0:00:58:30 2 2
3   123 NEITH (NS) Herreshoff 53 Van Brown 28.1 / 101 27/Jun/21 - 12:18:57 0:01:13:57 0:01:00:14 3 4
4   804 DAME (NS) Concordia Yawl 39 Joshua Goldberg 19.2 / 187 27/Jun/21 - 12:36:29 0:01:31:29 0:01:06:05 4 6
 
Classic
1   SK 19 Blackwing Stuart Knockabout Eric Hall 17.3 / 213 27/Jun/21 - 12:32:32 0:01:27:32 0:00:58:36 1 3
2   993 Abigail Alden Jesse Terry 19.2 / 188 27/Jun/21 - 12:34:00 0:01:29:00 0:01:03:28 2 5
3 00   USA 711 Odyssey S&S David Brodsky/ Alfred Van Liew 28.6 / 98 27/Jun/21 - 12:25:44 0:01:20:44 0:01:07:25 3 7
4   1050 Katrina (NS) yawl Barbara Kranichfeld DNC 18.5 / 196       5  
 
One Design Division
Herreshoff S Class
1   8 OSPREY Herreshoff S Class Michael McCaffrey         1
2   5 Surprise (spin) Herreshoff S Class Fred Roy         2
3   7 Firefly (spin) Herreshoff S Class Alan Silken         3
4   27 Mischief (Spin) Herreshoff S Class Walter Bopp         4
5   51 Aquila Herreshoff S Class Geoffrey Davis DNC         6  
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022