2021 Four Sisters Regatta
Final Results Race 2

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

Alpha Course One Design Club 420 White Sail 17/Jul/2021 12:04 PM    
Alpha Course One Design Optimist Green 17/Jul/2021 12:04 PM    
Alpha Course One Design Pram 17/Jul/2021 12:04 PM    

Bravo Course One Design Optimist 17/Jul/2021 11:52 AM    

Charlie Course One Design Club 420 Spinnaker 17/Jul/2021 12:13 PM    

Delta Course One Design 29er 17/Jul/2021 12:13 PM    
Delta Course One Design Laser 17/Jul/2021 12:19 PM    
Delta Course One Design Laser 4.7 17/Jul/2021 12:19 PM    
Delta Course One Design Laser Radial 17/Jul/2021 01:23 PM    



Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Alpha Course Racing
One Design Division
Optimist Green
1   CAN 1821 none Optimist Rhys MacKay       1
2   CAN 1390 none Optimist Luke MacKay       2
3   CAN 1606 NA Optimist Ethan MacLean       3
4   CAN 1353 . Optimist Elliot Walker       4
5   CAN 1774 1774 Optimist Isla Sitter       5
6   CAN 2016 CAN 2016 Optimist Timothy Gavich       6
7   1201 McLaughlin Optimist Ava Gerber       7
8   CAN 1635 CAN1635 Optimist Esme Pearson       8
9   CAN 9 Mr. Mountain Dew Optimist Oliver Ruch       9
10   CAN 1620 Swallow Optimist Jane Laderoute       10
11   Can 582 The Hulk Optimist Theo Reuter       11
12   Can 1677 NIKE Optimist Nikita Reuter       12
 
Pram
1   2223 Tubby Pram Margaret MacGillivray       1
2   CAN 2201 Ducky Pram Clare Varty       2
3 Doyle Sailmakers  CAN 2245 2245 Pram Steven Sheppard       3
4   CAN 2267 Sam’s Tub Pram Samuel Dionne DNC       5  
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Bravo Course Racing
One Design Division
Optimist
1   166 CAN 166 (Blue) Optimist Sterling Ott       1
2   CAN 1634 1634 (Red) Optimist Callum Ruch       2
3   1822 Opti (Blue) Optimist Jack Gillis       3
4   CAN 1818 CAN1818 (Red) Optimist Andi Kinnear       4
5   CAN 1782 n/a (Red) Optimist Tristan Miles       5
6   CAN 1585 Pink Panther (Blue) Optimist Oliver Leheup       6
7   CAN 1795 Rock It (Blue) Optimist Spencer Hrubant       7
8   Can 1334 Opti (Blue) Optimist Phillip Duko       8
9   CAN 1800 CAN1800 (Blue) Optimist Brodie Sorensen       9
10   CAN 1413 CAN1413 (Red) Optimist Alec Bostan       10
11   MEX 1058 Spyro (Blue) Optimist Andres Noriega       11
12   1371 n/a Optimist Tiago Keilman       12
13   CAN 1796 CAN1796 (White) Optimist Tia Kinnear       13
14   CAN 1798 Miss Piggy (Blue) Optimist Eva Doucette       14
15   1471 Optimist Hayden Keilman       15
16   1650 NA (Red) Optimist Jocelyn Zhu       16
17   CAN 1804 1804 (Blue) Optimist Anna Chisholm       17
18   CAN 1610 CAN 1610 (Blue) Optimist Emilie Leung       18
19   CAN 1720 Natom Bomb (Red) Optimist Thomas Storer       19
20   CAN 1547 Dash (Red) Optimist Cheyenne Stafford       20
21   CAN 1594 CAN1594 (Blue) Optimist Elijah Pearson       21
22   CAN 1747 Mad Natom (Blue) Optimist Nathaniel Storer       22
23   CAN 1576 Neptune's Fury (Red) Optimist Sally Laderoute       23
24   CAN 1721 Pegase (Red) Optimist Branwen Craig       24
25   CAN 1669 Swan B (White) Optimist Bernard Luttmer       25
26   1370 Tortuga (Blue) Optimist Alisia Bowgen       26
27   CAN 1728 N/A (White) Optimist Charlotte Nugent       27
28   1592 Opti (Red) Optimist Joel Voyer       28
29   CAN 1440 CAN1440 (White) Optimist Jaime Sorensen       29
30   1313 1313 (Blue) Optimist Vivienne Boulanger DNC       35  
31   CAN 1410 RCYC (Blue) Optimist Cole Bennett DNC       35  
32   CAN 1341 No Probllama (Red) Optimist Abigail Richards DNC       35  
33   CAN 1786 Miss Piglet (White) Optimist Mia Doucette DNS       35  
34   CAN 1670 Boat (Blue) Optimist Olive Weakley RET       35  
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Charlie Course Racing
One Design Division
Club 420 Spinnaker
1   8873 Phlat Earth c420 Elle Pirie / Claire Podolsky       1
2   CDA 8170 Louis II Club 420 Ainsley Lane / Paul Beaudoin       2
3   8634 Knot 4 Sail 2.0 C 420 Olivia Delisle / Jonah Fy       3
4   8171 Usain Boat C420 Liam Marshall / Nathan Marshall       4
5   8625 Paul C420 Emma Duong / Fern Coulter       5.5
6   7148 CAN 7148 420 Rocky Walsworth / Owen Brohman       5.5
7   8872 Orange C420 Asher Mclelland / Michael Tahir       7
8   CAN 855 420 Lucila Traid / Ginger Groen       8
9   8232 Lightning McQueen 420 Luke Strickland / Christian Voyer       9
10   1 Team Ally and Sunny C420 Sunny Sun / Ally Jones       10
11   8628 N/A c420 spinnaker Tiago Zuza / Aidan Van Droffelaar       11
12   8629 n/a c420 Spinnaker Emily Chan / Jack Hannah       12
13   4293 N/A C420 spinnaker Theodore Lam / Alexander Lam       13
14   7143 420 Jack Jacobs / Sophia Green       14
15   CAN 7327 CAN7327 C420 Alexander Anderson / Ethan Anderson       15
16   CAD 7563 Pier Pressure C420 Eric Pinkerton / Adam Stang       16
17   7044 Naut A Yacht c420 Marguerite Torres Stickney / Kate Gordon       17
18   8630 Showboat C420 Quinn Cooke / Callum Cooke       18
19   7152 7152 420 Blane Rishor / Cameron Kinnear       19
20   7204 Gary 420 Valerie Arsenault / Estela Katchen       20
21   7421 Not Juan C420 Stefan Chin / Memo Ozdincer       21
22   4043 All of the above C 420 Joseph Weigensberg / Kai Smolin       22
23   7049 the anna C 420 Anna Van Raalte / charlie bolt       23
24   7149 Sinterklass C 420 Charlotte Andersons / Gabriel Cellarius       24
25   9028 9028 C420 Nathan Rumble / Lucas Quintas-Tang       25
26   CAN 8874 YviesIris 420 Aurora Norrie-Frank / Venus Mottaghyyan       26
27   5640 the other 420 420 Oliver Cowan / west piercy       27
28   CAN 6266 CAN c420 Graham O'Connor / Jack Graham       28
29   7154 SLYC C 420 William O'Callaghan / Finn Kimsa       29
30   7083 N/A Club 420 Merissa Anderton / Gabrielle Jensen       30
31   7607 SLSC C420 Jake Rix-Wilson / Cooper Wright       31
32   8633 ZIM Club 420 Luke Gardiner / Timothy Williams       32
33   8414 Red 420 Cate Jacobs / Tess Van Bruggen       33
34   8551 TBC 420 C 420 Goran Staznik / Marcus       34
35   Can 9084 N/a C420 Owen Henderson / Simon Von Cramon       35
36   8412 Blythe and Taylor 420 Blythe Brooks-Hill / Taylor Dalton       36
37   8833 C420 C420 Samuel Evans / Charlotte Mason       37
38   6811 CanAM c420 Hannah Abush / Alyssa Abush       38
39   6814 6814 C 420 Sean OMeara / Ben McRae DNC       44  
40   7042 Jackson Podolsky c420 Jackson Podolsky / Adrian Wiltshire DNC       44  
41   CAN 9022 CAN 9022 420 Asher Williams / Robina Stewardson DNF       44  
42   CAN 7144 na C 420 Julianne Taylor / Ava Simpson DNF       44  
43   CAN 5642 NotThat420 420 Caelan Richardson-Queenan / Margo Karras UFD       44  
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Delta Course Racing
One Design Division
29er
1   CAN 2446 29er 29er Andreas Steinitz / Jackson Macaulay       1
2   CAN 2592 CAN 2592 29er Mattias Koechli / Andreas Koechli       2
3   CAN 2739 Team Tom Ford 29er Thomas Desrochers / Ford Amery       3
4   CAN 2604 Team Andrew Sebastian 29er Andrew Chisholm / Sebastian McClay       4
5   2411 N/A 29er Piper Howell / Owen Gormely       5
6   CAN 258 Sail Manly 29er Callum Bowness-Linegar / Devon Carrow       6
 
Laser
1   204462 laser Laser Connor Whynot       1
2   CAN 194324 SPB Laser Greg Waghorne DNC       5  
3   208522 Quicksilver Laser Brett Slykerman DNC       5  
 
Laser 4.7
1   204468 Laser Laser Angus McTavish       1
2   2 Laser Laser 4.7 Jack Nugent       2
3   199954 199954 Laser Annika Hoogland       3
4   9 Laser 4.7 Laser Elizabeth Leheup       4
5   1648 EW Laser Elliot Webster       5
6   CAN 209339 can209339 LASER 4.7 Melissa OConnor       6
7   CAN 196054 Allspice Laser 4.7 Keira Barclay       7
8   203682 No Name Laser 4.7 Elliot Loiselle DNC       10  
 
Laser Radial
1   CAN 214043 214043 Laser Radial Braden Johnson       1
2   CAN 216323 Laser Laser Radial Owen Maloney       2
3   CAN 125057 Ginger Mobile Laser Radial Kyber Lovshin       3
4   CAN 215652 Laser Radial Jack Schauer       4
5   214031 Laser Radial ILCA 6 / Laser Radial Mats Braaten       5
6   187230 RCYC Laser Radial Adrian Tang       6
7   214099 TBD Laser Max Bonin       7
8   CAN 210678 Matthew Laser Radial matthew burbidge       8
9   209331 none Laser Connor Rodness       9
10   198054 198054 Radial Helios HE       10
11   171660 N/A Laser Radial Jiarui Cao       11
12   Can 207227 Laser Laser Radial Ashley Gillis       12
13   CAN 201275 Polaris Junior ILCA 6 Malcolm MacGillivray       13
14   CAN 187739 Laser Laser Radial Colin O’Connor       14
15   CAN 218330 218330 Laser Radial Dylan Finch       15
16   CAN 216328 boat laser radial Finn O'Sullivan       16
17   CAN 208747 Laser Radial Keagan Valentine       17
18   190279 190279 Laser radial Katie Brickell       18
19   171148 dillons boat Laser Radial dillon soin       19
20   216324 - ILCA 6 Zoe Folsetter       20
21   214044 laser Radial Rogan Boag       21
22   199194 $$$ Laser Radial Quinn Szemeczko       22
23   214028 Davies Laser Radial Lindsay Davies       23
24   CAN 200565 NA Laser Radial Luis Noriega       24
25   CAN 196034 tbd Laser Claire Laderoute       25
26   CAN 210628 Laser Radial Laser Radial Gavin White       26
27   209676 209676 Laser Radial Megan Gilbey       27
28   214511 HQ!! Laser Radial Cynthia Chen       28
29   214514 214514 Laser Radial Katie Bowie       29
30   210716 Laser Laser Radial Olivia Robin       30
31   187702 Helman laser Alex Batek       31
32   CAN 196058 Laser Laser Radial Wila Mannella       32
33   177325 CAN 177325 Laser Radial Rhys Cashin       33
34   173943 Blue boat Laser Patrick Helyer       34
35   196100 Blah Blah boat Laser Radial Lucas Nagy       35
36   216281 Laser Radial PSA Emilia Kubik       36
37   198703 n/a Laser Radial Amalia Sienkiewicz       37
38   196061 Nolan's Laser radical Nolan Henneke       38
39   Can 194548 194548 Laser Radial Kai Filmer       39
40   CAN 206104 206104 Laser Radial Timothy Panov       40
41   CAN 177338 None Laser (Radial) Hayden Breau       41
42   CAN 200606 Electra Laser Radial Catherine Jolicoeur-Becottte       42
43   CAN 187865 187865 Laser Radial Elizabeth Cesak       43
44   Can 188716 Eleanor Laser radial Stanislav Kuzmenko       44
45   CAN 205445 Gecko Laser Radial Max Rogers       45
46   167831 n/a Laser Radial Nate Devlin       46
47   149188 Bruce Laser Radial Joshua Kairo       47
48   209679 n/a Laser Radial Kate Varty       48
49   20981 n/a Laser Radial Gabriel Lane       49
50   8928 Isaac Miletin's Laser Laser Isaac Miletin       50
51   218580 Laser Laser Radial Kiara Davies       51
52   192902 KateG Laser Kate Gorchakov       52
53   CAN 195868 Laser Laser Radial Ryan Leduc       53
54   170764 N/A Laser Clare Bolt       54
55   Can 200182 Stephanie Laser Steffen Williams BFD       60  
56   CAN 214046 Daniella Laser Radial Daniella Woodbridge BFD       60  
57   CAN 193300 CAN193300 Laser Robert Nicholson DNC       60  
58   209705 Unnamed Laser Radial Samantha Dwivedi DNC       60  
59   195668 Alex Laser Radial Alexander Downarowicz DNC       60  
60   CAN 182719 CAN 182719 Laser Radial Mark Gavich DNC       60  
61   Can 174232 bluesclues Laser Emma Sampson RET       60  
 

2021 Four Sisters Regatta
Sub-Class Scoring - Final Results Race 2

Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Bravo Course Racing
One Design Division
Optimist (Blue)
1   166 CAN 166 Optimist Sterling Ott       1
2   1822 Opti Optimist Jack Gillis       3
3   CAN 1585 Pink Panther Optimist Oliver Leheup       6
4   CAN 1795 Rock It Optimist Spencer Hrubant       7
5   Can 1334 Opti Optimist Phillip Duko       8
6   CAN 1800 CAN1800 Optimist Brodie Sorensen       9
7   MEX 1058 Spyro Optimist Andres Noriega       11
8   CAN 1798 Miss Piggy Optimist Eva Doucette       14
9   CAN 1804 1804 Optimist Anna Chisholm       17
10   CAN 1610 CAN 1610 Optimist Emilie Leung       18
11   CAN 1594 CAN1594 Optimist Elijah Pearson       21
12   CAN 1747 Mad Natom Optimist Nathaniel Storer       22
13   1370 Tortuga Optimist Alisia Bowgen       26
14   1313 1313 Optimist Vivienne Boulanger DNC       35  
15   CAN 1410 RCYC Optimist Cole Bennett DNC       35  
16   CAN 1670 Boat Optimist Olive Weakley RET       35  
 
 
Optimist (Red)
1   CAN 1634 1634 Optimist Callum Ruch       2
2   CAN 1818 CAN1818 Optimist Andi Kinnear       4
3   CAN 1782 n/a Optimist Tristan Miles       5
4   CAN 1413 CAN1413 Optimist Alec Bostan       10
5   1650 NA Optimist Jocelyn Zhu       16
6   CAN 1720 Natom Bomb Optimist Thomas Storer       19
7   CAN 1547 Dash Optimist Cheyenne Stafford       20
8   CAN 1576 Neptune's Fury Optimist Sally Laderoute       23
9   CAN 1721 Pegase Optimist Branwen Craig       24
10   1592 Opti Optimist Joel Voyer       28
11   CAN 1341 No Probllama Optimist Abigail Richards DNC       35  
 
 
Optimist (White)
1   CAN 1796 CAN1796 Optimist Tia Kinnear       13
2   CAN 1669 Swan B Optimist Bernard Luttmer       25
3   CAN 1728 N/A Optimist Charlotte Nugent       27
4   CAN 1440 CAN1440 Optimist Jaime Sorensen       29
5   CAN 1786 Miss Piglet Optimist Mia Doucette DNS       35  
 
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2021