169th NYYC Annual Regatta
Preliminary Results Race 2

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time ORC/ORR Distance Wind

Blue ORC ORC A 10/Jun/2023 02:25 PM 5-Band W/L Low/Med 6 NM  
Blue ORC ORC B 10/Jun/2023 02:25 PM 5-Band W/L Low/Med 6 NM  
Blue One Design 12 Metre - Modern 10/Jun/2023 02:32 PM 6 NM  
Blue ORC ORC C 10/Jun/2023 02:38 PM 5-Band W/L Low/Med 6 NM  
Blue ORC ORC E 10/Jun/2023 02:44 PM 5-Band W/L Low/Med 4.8 NM  

Green CRF MkII Classics 2 11/Jun/2023 11:30 AM 7.27 NM  
Green PHRF PHRF 4 11/Jun/2023 11:36 AM 7.27 NM  
Green PHRF PHRF Non-Spinnaker 11/Jun/2023 11:36 AM 7.27 NM  
Green CRF MkII Classics 1 11/Jun/2023 01:25 PM 9.6 NM  
Green PHRF PHRF 2 11/Jun/2023 01:40 PM 8.5 NM  
Green PHRF PHRF 3 11/Jun/2023 01:46 PM 8.5 NM  

Red One Design Shields 10/Jun/2023 02:00 PM    
Red PHRF PHRF 1 10/Jun/2023 02:52 PM 13.06 NM  

White One Design IC37 10/Jun/2023 02:00 PM 4.8 NM  
White ORC ORC D 10/Jun/2023 02:10 PM 5-Band W/L Medium 4.8 NM  
White One Design 12 Metre - Traditional 10/Jun/2023 02:15 PM 4.8 NM  



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Blue Racing
One Design Division
12 Metre - Modern
1   US 27 Enterprise (M) 12 Metre USMMA Sailing Foundation       1
2   USA 30 Freedom 12 Meter Takashi Okura       2
3   USA 26 Courageous 12 Meter Oakcliff Sailing       3
4   US 33 Defender 12 Meter Andrew Rose DNF       5  
 
ORC Division
ORC A
1   USA 45 Bella Mente Maxi 72 Hap Fauth 1.1846 10/Jun/23 - 15:02:45 0:00:37:45 0:00:44:43 1 10
 
ORC B
1   USA 47003 Stark Raving Mad IX Carkeek 47 Jim Madden 0.9879 10/Jun/23 - 15:12:38 0:00:47:38 0:00:47:03 1 13
2   USA 4415 Interlodge IV Botin 44 Gwen and Austin Fragomen 0.9677 10/Jun/23 - 15:14:25 0:00:49:25 0:00:47:49 2 16
3   USA 50069 Temptation-Oakcliff-Youth Ker 50 Arthur Santry 0.9284 10/Jun/23 - 15:16:41 0:00:51:41 0:00:47:59 3 19
4   USA 52052 Prospector TP 52 Larry Landry Paul McDowell 1.0231 10/Jun/23 - 15:12:31 0:00:47:31 0:00:48:37 4 20
5   USA 45045 Pterodactyl R/P 45 Scott Weisman 0.9615 10/Jun/23 - 15:17:56 0:00:52:56 0:00:50:54 5 25
 
ORC C
1   USA 61219 Dark Storm J 121 Ken Comerford 0.8331 10/Jun/23 - 15:33:36 0:00:55:36 0:00:46:19 1 11
2   USA 4243 Tio Loco Club Swan 42 Henry Brauer Steve Madeira 0.8538 10/Jun/23 - 15:32:28 0:00:54:28 0:00:46:30 2 12
3   USA 52443 Vamoose J 133 Bob Manchester 0.8229 10/Jun/23 - 15:35:22 0:00:57:22 0:00:47:12 3 14
4   USA 4235 Entropy Club Swan 42 Patricia Young 0.8502 10/Jun/23 - 15:34:02 0:00:56:02 0:00:47:38 4 15
5   USA 4206 Impetuous Swan 42 Paul Zabetakis 0.8525 10/Jun/23 - 15:34:15 0:00:56:15 0:00:47:57 5 17
6   USA 45454 Gemini II Swan 45 James Coffman 0.8751 10/Jun/23 - 15:32:50 0:00:54:50 0:00:47:59 6 18
7   USA 60432 Cool Breeze Mills 43 Custom John Cooper 0.8691 10/Jun/23 - 15:34:01 0:00:56:01 0:00:48:41 7 21
8   USA 51709 Hamburg II J 46 Albrecht Goethe 0.7950 10/Jun/23 - 15:39:34 0:01:01:34 0:00:48:57 8 22
9   USA 52059 POSEIDON Swan 45 1/C Rowan Suarez 0.8759 10/Jun/23 - 15:33:55 0:00:55:55 0:00:48:59 9 23
10   USA 1201 After Midnight CTM41 Paul Jeka 0.9065 10/Jun/23 - 15:33:32 0:00:55:32 0:00:50:20 10 24
 
ORC E
1   8198 Rima98 Italia 11.98 John Brim 0.7610 10/Jun/23 - 15:35:09 0:00:51:09 0:00:38:56 1 1
2   USA USA683 Das Blau Max Farr 30 Mark and Cory Sertl Sertl 0.7848 10/Jun/23 - 15:34:20 0:00:50:20 0:00:39:30 2 2
3   64 The ROCC J112e Al Minella 0.7713 10/Jun/23 - 15:35:47 0:00:51:47 0:00:39:56 3 3
4   NA 23 Defiance Navy 44 1/C Phil Pacheco 0.7430 10/Jun/23 - 15:38:11 0:00:54:11 0:00:40:15 4 4
5   NA 22 Integrity Navy 44 1/C Aidan Johnson 0.7418 10/Jun/23 - 15:39:46 0:00:55:46 0:00:41:22 5 5
6   USA 130 Bad Monkey Henderson 30 Chris Groobey Mike Royer 0.8134 10/Jun/23 - 15:36:52 0:00:52:52 0:00:43:00 6 6
7   USA 30014 Twist & Shout C&C 30 One Design Wesley Bright 0.8212 10/Jun/23 - 15:36:36 0:00:52:36 0:00:43:12 7 7
8 00   30010 Total MAYhem C&C 30 Luke Georgian 0.8025 10/Jun/23 - 15:37:59 0:00:53:59 0:00:43:19 8 8
9   USA 43 Amadeus V XP 38 Jay Turchetta 0.7840 10/Jun/23 - 15:39:45 0:00:55:45 0:00:43:42 9 9
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Green Racing
CRF MkII Division
Classics 1
1   US 6 Onawa 12 metre Chris Culver 42.4 / 26 11/Jun/23 - 14:58:20 0:01:33:20 0:01:29:10 1 5
2   USA 71 BLACK WATCH Custom Yawl Austin Fragomen 38.5 / 42 11/Jun/23 - 15:03:20 0:01:38:20 0:01:31:37 2 6
3   US 11 Gleam (V) (Spin) 12 Metre Andrew Tyska 41.5 / 29 11/Jun/23 - 15:02:03 0:01:37:03 0:01:32:25 3 7
4   USA 22 Intrepid 12 Metre Jack Curtin 53.8 / -12 11/Jun/23 - 14:56:01 0:01:31:01 0:01:32:56 4 8
5   USA NYYC 13 Marilee NY 40 Ken Colburn 33.4 / 68 11/Jun/23 - 15:11:11 0:01:46:11 0:01:35:18 5 9
6   W.76 USA-1 Wild Horses W Class 76 Donald Tofias 55.9 / -17 11/Jun/23 - 15:19:30 0:01:54:30 0:01:57:13 6 10
 
Classics 2
1   16 Dorade S&S 52 Matt Brooks 30.5 / 85 11/Jun/23 - 12:47:42 0:01:17:42 0:01:07:24 1 1
2   USA 2600 Lively Lady Carter Tina One Ton William Hubbard 23.3 / 142 11/Jun/23 - 13:05:55 0:01:35:55 0:01:18:43 2 2
3   GER 103 Bijou II 30 Square Meter Chris Bouzaid 22.9 / 145 11/Jun/23 - 13:06:31 0:01:36:31 0:01:18:57 3 3
4   93 Phantom Concordia Yawl Joshua Dennerlein 18.8 / 192 11/Jun/23 - 13:19:02 0:01:49:02 0:01:25:46 4 4
5   USA 18 Angelita 8 Metre S Skelsey/Croll DNC 26.0 / 117       6  
 
PHRF Division
PHRF 2
1   USA 1 Incognito J 121 Joe Brito 26.0 11/Jun/23 - 15:05:22 0:01:25:22 0:01:21:41 1 6
2   Usa 88 Varuna J 111 Abhijeet Lele 42.0 11/Jun/23 - 15:08:00 0:01:28:00 0:01:22:03 2 7
3   USA 12235 Summer Grace J 122 Kevin Kelley 36.0 11/Jun/23 - 15:07:40 0:01:27:40 0:01:22:34 3 8
4   USA 2 Cavalino W-37 Mike Toppa 44.0 11/Jun/23 - 15:09:05 0:01:29:05 0:01:22:51 4 9
5   US 4 Tink Eggemoggin 47 Jack LeFort 32.0 11/Jun/23 - 15:08:32 0:01:28:32 0:01:24:00 5 11
6   USA 40036 Katahdin Farr 40 Trevor W. Nelson -6.0 11/Jun/23 - 15:03:14 0:01:23:14 0:01:24:05 6 12
7   USA 30 Wicked 2.0 J 111 Douglas Curtiss 42.0 11/Jun/23 - 15:10:17 0:01:30:17 0:01:24:20 7 15
8   USA 52300 Jules Baltic 52 Thomas Dunn 22.0 11/Jun/23 - 15:08:50 0:01:28:50 0:01:25:43 8 22
9   USA 61378 Camelot Brenta Jonathan Litt 42.0 11/Jun/23 - 15:14:15 0:01:34:15 0:01:28:18 9 28
10   USA 49 Digger J 44 James Phyfe 43.0 11/Jun/23 - 15:15:45 0:01:35:45 0:01:29:39 10 32
11   USA 320 Ghost Farr 30 Andrew and Christina Besheer 49.0 11/Jun/23 - 15:16:57 0:01:36:57 0:01:30:00 11 33
12   USA 61117 Ohana Dehler 42 Ken Wisdom 50.0 11/Jun/23 - 15:17:13 0:01:37:13 0:01:30:08 12 35
13   711 Odyssey sloop David Brodsky 16.0 11/Jun/23 - 15:12:39 0:01:32:39 0:01:30:23 13 37
14   USA 60874 eXpresso Xp 44 Jim Lussier 22.0 11/Jun/23 - 15:14:57 0:01:34:57 0:01:31:50 14 39
15   USA 42707 Divide by Zero Frers 45 John Lanigan DNC 56.0       18  
16   USA 52056 Tramontana Swan 56 Heidi Herlihy / Todd Barbera DNC -4.0       18  
17   USA 30002 Chinook C&C 30 ODR Michael Patterson DNC 48.0       18  
 
PHRF 3
1   USA 67 MAYHEM J105 Douglas Stryker 93.0 11/Jun/23 - 15:23:03 0:01:37:03 0:01:23:53 1 10
2   USA 103 UPBEAT J/99 Jeff Johnstone 81.0 11/Jun/23 - 15:22:03 0:01:36:03 0:01:24:35 2 17
3   USA 261 Growth Spurt J 109 John Greifzu, Jr. 72.0 11/Jun/23 - 15:20:53 0:01:34:53 0:01:24:41 3 18
4   USA 52024 Bamboozler Beneteau Robert Hoyt 64.0 11/Jun/23 - 15:19:59 0:01:33:59 0:01:24:55 4 19
5   USA 3503 Divided Sky Summit 35 Vincent & Kristina McAteer 60.0 11/Jun/23 - 15:19:41 0:01:33:41 0:01:25:11 5 20
6   USA 43 GRIMACE J 100 Dawson & Ben Hodgson 99.0 11/Jun/23 - 15:26:26 0:01:40:26 0:01:26:24 6 23
7   USA 620 Blitz J 105 Chris Tate 93.0 11/Jun/23 - 15:26:27 0:01:40:27 0:01:27:16 7 24
8   53194 Dark Star sloop Roger Lowlicht 76.0 11/Jun/23 - 15:24:25 0:01:38:25 0:01:27:39 8 25
9   USA 1976 Mischief Lyman-Morse 40 David Schwartz 87.0 11/Jun/23 - 15:26:02 0:01:40:02 0:01:27:43 9 26
10   USA 513 Zephyros Melges 24 Timothy Grimes 99.0 11/Jun/23 - 15:27:57 0:01:41:57 0:01:27:55 10 27
11   USA 04 Cookie Monster Salona 380 Stephen Hale 79.0 11/Jun/23 - 15:25:43 0:01:39:43 0:01:28:31 11 29
12   USA 56 Spirit J 92s EC Helme 96.0 11/Jun/23 - 15:28:29 0:01:42:29 0:01:28:53 12 30
13   USA 32086 Hawk Evelyn 32-2 Richard & Katie Barker 101.0 11/Jun/23 - 15:29:25 0:01:43:25 0:01:29:06 13 31
14   USA 266 Vento Solare J 109 Bill Kneller 72.0 11/Jun/23 - 15:26:45 0:01:40:45 0:01:30:33 14 38
15   60154 MAKAI C&C 110 Ted Hood 87.0 11/Jun/23 - 15:30:14 0:01:44:14 0:01:31:55 15 40
16   USA 136 Blow Boat!! J 105 Rob Marsh DNC 93.0       17  
 
PHRF 4
1   USA 40561 Dirty Harry J 29 Jack McGuire 111.0 11/Jun/23 - 12:59:51 0:01:23:51 0:01:10:24 1 1
2   USA 2020 The Hawk Tripp Oivind Lorentzen 116.0 11/Jun/23 - 13:00:29 0:01:24:29 0:01:10:26 2 2
3   SK 19 Blackwing Stuart Knockabout Eric Hall 209.0 11/Jun/23 - 13:20:54 0:01:44:54 0:01:19:35 3 3
4   USA 12033 Sparkle Pony Kirie Elite Bill Finn 111.0 11/Jun/23 - 13:09:10 0:01:33:10 0:01:19:43 4 4
5   USA 9 Triple Play J92 Daniel Stone 109.0 11/Jun/23 - 13:09:14 0:01:33:14 0:01:20:02 5 5
6   68 SPRAY Stuart Knockabout Andrew McClatchy 206.0 11/Jun/23 - 13:25:09 0:01:49:09 0:01:24:11 6 14
7   USA 56 Tacktile Sabre 42 CB Jeffrey Wilson 120.0 11/Jun/23 - 13:16:15 0:01:40:15 0:01:25:43 7 21
8   USA 43926 Satin Doll Sabre 38 Jay Schachne 136.0 11/Jun/23 - 13:22:33 0:01:46:33 0:01:30:04 8 34
9 Doyle Sailmakers  USA 61500 BIRD GulfStar 50 TM Sloop Ed Steedman 164.0 11/Jun/23 - 13:26:11 0:01:50:11 0:01:30:19 9 36
 
PHRF Non-Spinnaker
1   18 Ponyo Camden Class Knockabout Paul Koch 231.0 11/Jun/23 - 13:28:08 0:01:52:08 0:01:24:09 1 13
2   USA 50569 Star Dancer Freedom 35 David Pedrick 142.0 11/Jun/23 - 13:17:46 0:01:41:46 0:01:24:34 2 16
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Red Racing
One Design Division
Shields
1   181 Helen Shields Caila MacDonald       1
2   237 Bit~O~Honey Shields Ken Deyett       2
3   USA 258 Tinky Shields Clayton Deutsch       3
4   USA 107 Grace Shields John Burnham/ Reed Baer       4
5   238 White Rabbit Shields Richard Robbins       5
6 109   USA 109 HELM OF AWE SHIELDS MALCOLM GEFTER       6
7   USA 121 Mahi Shields David Bush-Brown       7
8   11 Apollo 11 Shields Joe Bardenheier       8
9   17 Weetamoe Shields Peter Fernberger       9
10 North Sails  USA 166 Tantrum Shields Jonathan Hough       10
11   169 Sirene Shields Chris Ringdahl       11
12   226 Ultimate Pressure III Shields John Ingalls       12
13   59 Jade Sheilds Josh Gilchrist       13
14   USA 158 Glory Shields Ron Oard       14
 
PHRF Division
PHRF 1
1   USA 151 OUTLIER Botin 55 Harvey Jones -36.0 10/Jun/23 - 16:36:41 0:01:44:41 0:01:52:31 1 1
2   GRE 55 IRIE 2 Kerr 55 Brian Cunha -59.0 10/Jun/23 - 16:35:28 0:01:43:28 0:01:56:19 2 2
3   USA 6905 Laura Westerly Marine RP 60 Kip Curren -59.0 10/Jun/23 - 16:36:30 0:01:44:30 0:01:57:21 3 3
4   USA 61915 PUGILIST Marten 49 Dudley Johnson -39.0 10/Jun/23 - 16:42:22 0:01:50:22 0:01:58:51 4 4
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
White Racing
One Design Division
IC37
1 35   CAN 035 Defiant IC37 Terry McLaughlin       1
2 23   USA 023 New Wave IC37 Steve Liebel       2
3 10   NZL 010 MENACE IC37 HOWARD SPENCER       3
4 13   USA 031 NYYC IC Team (Gamecock) IC37 Peter McClennen         4
5 17   USA 017 Vigilant IC37 John Hele       5
6 33   USA 033 Yonder IC37 Douglas Newhouse       6
7 15   GBR 015 Qubit IC37 Chris Lewis       7
8 09   USA 009 MO IC37 Hannah Swett/ Benjamin Kinney       8
9 27   USA 027 Kuai IC37 Daniel Thielman       9
10 29   USA 029 Arethusa IC37 Philip Lotz       10
11 16   USA 016 O-J IC37 Jay Cross       11
12 18   USA 018 Paragon IC37 Gregory Hodkinson/Andrew McFarland//Jeffrey Pribor       12
13 22   USA 022 Skeleton Key IC37 Peter Wagner       13
14 20 North Sails  USA 020 Res Potentia IC37 Thomas Newman       14
 
12 Metre - Traditional
1   21 American Eagle 12 Meter Robert Morton       1
2   US 16 Columbia 12 Metre Kevin Hegarty Anthony Chiurco       2
3   USA 17 Weatherly 12m Steve Eddleston       3
4   US 19 Nefertiti (T) 12 Metre Jack Klinck       4
 
ORC Division
ORC D
1   USA 52939 Teamwork J 122 Team Syndicate 0.9753 10/Jun/23 - 14:57:58 0:00:47:58 0:00:46:47 1 1
2   USA 93586 Escape Velocity II Summit 40 Ben Chigier 1.0064 10/Jun/23 - 14:57:21 0:00:47:21 0:00:47:39 2 2
3   USA 74 Leading Edge J 122 Tom Sutton 0.9728 10/Jun/23 - 15:00:40 0:00:50:40 0:00:49:17 3 3
4   USA 60003 Tarahumara J122 Jack Gregg 0.9793 10/Jun/23 - 15:00:50 0:00:50:50 0:00:49:47 4 4
5   USA 38012 ZUUL Aerodyne 38 Benedict Capuco 0.9854 10/Jun/23 - 15:02:40 0:00:52:40 0:00:51:54 5 5
6   USA 12204 Dire Wolf J/122 Constantine Baris 0.9768 10/Jun/23 - 15:03:24 0:00:53:24 0:00:52:10 6 6
7   USA 60017 Eclipse C&C 41 Mark Coleman 1.0053 10/Jun/23 - 15:04:21 0:00:54:21 0:00:54:38 7 7
8   USA 51990 Oakcliff Farr 40 Blue Farr 40 Turbo Oakcliff Sailing 1.0435 10/Jun/23 - 15:03:20 0:00:53:20 0:00:55:39 8 8
9   USA 52920 Blue Yonder J 122 Don Dwyer RET 0.9857       10  
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2024
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy