2024 Verve Cup Inshore Regatta and T10 North Americans
Preliminary Results Race 2
Select to view a specific Class results:
All Classes
Colgate 26
Etchells
ILCA 6
ILCA 7
J/24
J/70
J/88
Melges 15
Shields
Sonar- CYC Provided Boats
T10 North Americans
Racing Circle
Division
Class
Starting Date
Starting Time
Distance
Wind
Blue Circle
One Design
T10 North Americans
22/Aug/2024
01:55 PM
4.8 NM
12 Kts
Blue Circle
One Design
J/70
23/Aug/2024
01:15 PM
4.5 NM
9 Kts
Bow
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Owner/Skipper
Status
Rating
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Class
Fleet
Blue Circle Racing
One Design Division
J/70
1
52
USA 152
Hestia
J 70
Callisto Racing
1
2
39
USA 240
Stampede
J 70
Bruno Pasquinelli
2
3
69
USA 169
Empeiria
J 70
John Heaton
3
4
USA 230
Rip Rullah
J 70
Bob Willis
4
5
63
USA 639
Norboy
J 70
Laura Sigmond
5
6
55
USA 1355
TAZ
J 70
Chris Schoendorf
6
7
26
USA 326
Aquaholiks
J 70
Martin Johnsson
7
8
67
usa 167
usa 167
j70
james prendergast
8
9
USA 488
Team Convergence
J70
Ava Wilson
9
10
51
USA 751
Voodoo Child
J 70
Boren / Diplacido
10
11
52
USA 502
Haddock
J 70
Sam Sansome
11
12
233
USA 233
BeatMachine
J 70
Roy Lamphier
12
13
89
USA 489
Lil Bit
J70
Doug Fritz
13
14
00
USA 100
Narwhal
J 70
John Bayldon
14
15
USA 1037
Johnny Utah
J/70
Silviu Petrea
15
T10 North Americans
1
10
USA 376
Hooligan: Flat Stanley Racing
T-10
Trey Sheehan
1
2
22
217
Two Trailer Park Girls
T-10
Adam Prettyman
2
3
07
USA 30475
Erica
(Corinthian)
T10
Brian Kaczor
3
4
09
usa 356
Greyhound
(Corinthian)
t10
Thomas Kane
4
5
16
USA 342
NUTS
(Corinthian)
T-10
Heidi Backus Riddle
5
6
13
USA 40433
Meat
T-10
Edward Mui, Craig Roehl
6
7
05
USA 33
Cracker
(Corinthian)
T-10
Steve Sackett
7
8
20
USA 343
Team Iball
T-10
Scott Irwin
8
9
01
USA 295
Proper Villain
(Corinthian)
T-10
Greg Kinney - Nick Ward
9
10
12
USA 412
M*A*S*H
LS 10/T10
Ron Kallen
10
11
24
410
YAHOO
LS 10
Vince Camarda
11
12
02
USA 26300
Winnebago
LS10
John Dybas, Tim Rathbun, Liisa Thomas
12
13
11
USA 348
KAZE (that’s Ka-Zeh)
(Corinthian)
T-10
Darren and Kristina Beck
13
14
04
26316
Bud
(Corinthian)
T10
Joe Kestler
14
15
08
USA 31541
Glider
(Corinthian)
T-10
Tom Font/John Font/ Bruce Lamotte
15
16
21
USA 402
Thunderbolt
(Corinthian)
LS 10
Steve Karstrand
16
17
14
USA 411
Minister
LS 10
Blane & Cindy Boynton
17
18
06
USA 124
El Toro
(Corinthian)
T-10
Jovan Brankov
18
19
23
USA 26317
Witch-Craft
(Corinthian)
T10
Nate & Carrie Webb
19
20
18
USA 32319
Perspicacity
(Corinthian)
T-10
Robert Cohen
20
21
19
30131
sisu
tartan 10
jeff wittenberg
21
22
15
USA 311
Mutiny
(Corinthian)
T10
John Schellenbach
22
23
17
345
Out of the Blue
(Corinthian)
T-10
George Jackowiec
23
24
03
USA 40326
American Dream
(Corinthian)
T-10
David Rainish
24
2024 Verve Cup Inshore Regatta and T10 North Americans
Corinthian Teams - Preliminary Results Race 2
Bow
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Owner/Skipper
Status
Rating
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Class
Fleet
Blue Circle Racing
One Design Division
T10 North Americans
1
07
USA 30475
Erica
T10
Brian Kaczor
3
2
09
usa 356
Greyhound
t10
Thomas Kane
4
3
16
USA 342
NUTS
T-10
Heidi Backus Riddle
5
4
05
USA 33
Cracker
T-10
Steve Sackett
7
5
01
USA 295
Proper Villain
T-10
Greg Kinney - Nick Ward
9
6
11
USA 348
KAZE (that’s Ka-Zeh)
T-10
Darren and Kristina Beck
13
7
04
26316
Bud
T10
Joe Kestler
14
8
08
USA 31541
Glider
T-10
Tom Font/John Font/ Bruce Lamotte
15
9
21
USA 402
Thunderbolt
LS 10
Steve Karstrand
16
10
06
USA 124
El Toro
T-10
Jovan Brankov
18
11
23
USA 26317
Witch-Craft
T10
Nate & Carrie Webb
19
12
18
USA 32319
Perspicacity
T-10
Robert Cohen
20
13
15
USA 311
Mutiny
T10
John Schellenbach
22
14
17
345
Out of the Blue
T-10
George Jackowiec
23
15
03
USA 40326
American Dream
T-10
David Rainish
24
2024 Verve Cup Inshore Regatta and T10 North Americans
Sub-Class Scoring - Preliminary Results Race 2
Back to previous page
Main Menu
Copyright ©
North Technology Group LLC
2000-2024
Terms & Conditions
•
Privacy_Policy