37th Annual Newport Classic Yacht Regatta
Preliminary Results Race 2

Select to view a specific Class results:   
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Classic Yacht Regatta - Long Course Racing
CRF MkII Division
Classic GRP - Non-Spinnaker
1   USA no sail number Windigo Rhodes Reliant Mark Treat 24.8 / 128 04/Sep/16 - 12:32:56 0:01:37:56 0:01:14:30 1 22
2   USA 545 Seal Block Island 40 J. Joseph Bainton 27.6 / 105 04/Sep/16 - 12:32:56 0:01:37:56 0:01:17:16 2 24
3   USA 1938 Pandora Bill Trip Gary Kilroy DNC 28.5 / 99       4  
 
Grand Prix Day Racers - Non-Spinnaker
1   W.37/US-1 Race Horse W-Class. W.37 Nathaniel Wilson 34.3 / 63 04/Sep/16 - 12:19:37 0:01:14:37 0:00:59:02 1 12
 
Grand Prix Yachts - Non-Spinnaker
1   W.76/US-1 Wild Horses W-Class. W.76 Donald Tofias 55.6 / -16 04/Sep/16 - 12:05:57 0:01:00:57 0:00:54:54 1 1
2   USA 24 Valiant 12 Metre Gary Gregory 58.7 / -24 04/Sep/16 - 12:06:32 0:01:01:32 0:00:56:28 2 7
3   42 Galavant Sydney Herreshoff 42 John Tagiuri 29.8 / 90 04/Sep/16 - 12:29:40 0:01:24:40 0:01:05:49 3 19
4   58 Arrluuk Herreshoff Bounty Steve Frary 47.3 / 8 04/Sep/16 - 12:31:48 0:01:26:48 0:01:17:51 4 25
 
Vintage Corinthian Classics - Non-spinnaker
1   NY 20 Siren NY 32 Peter Cassidy 34.1 / 64 04/Sep/16 - 11:45:53 0:01:10:53 0:00:55:10 1 2
2   NY-9 Amorita NY 30 Jed Pearsall 31.4 / 79 04/Sep/16 - 11:47:58 0:01:12:58 0:00:55:27 2 3
3   16 Dorade S&S 52 Pam Rorke Levy 40.4 / 34 04/Sep/16 - 11:42:39 0:01:07:39 0:00:55:34 3 4
4   123 Neith (Class 2) Herreshoff Van Brown 37.8 / 45 04/Sep/16 - 11:45:19 0:01:10:19 0:00:56:54 4 8
5   312 Fortune (Class 2) Schooner John Taft / Tom Glassie 36.6 / 51 04/Sep/16 - 11:46:37 0:01:11:37 0:00:57:29 5 9
6 25   NY 5 Vitesse NY 32 Matthew Schoman 33.9 / 65 04/Sep/16 - 11:53:01 0:01:18:01 0:01:02:11 6 15
7 15   206 Rogue Herreshoff Newport 29 ctm Seville Simonds DNC 29.0 / 95       11  
8   NY 14 Cara Mia Herreshoff NY 30 Alfred Slanetz DNC 31.4 / 79       11  
9   299 Rune Custom Yawl David Luce DNC 27.7 / 104       11  
10   USA 9 Salty NY-32 A.Kirke Bartley DNC 34.4 / 62       11  
 
Vintage Corinthian Classics - Spinnaker
1   X/9 Santana Sparkman and Stephens Wendy Schmidt 42.9 / 24 04/Sep/16 - 12:23:50 0:01:08:50 0:00:57:58 1 11
2   USA 50 Sonny (spin) S&S 53 Joseph Dockery 42.4 / 26 04/Sep/16 - 12:26:32 0:01:11:32 0:01:00:25 2 14
3   A9 VAGABUNDO II German Frers Snr Robert Fabre 33.0 / 70 04/Sep/16 - 12:36:05 0:01:21:05 0:01:04:39 3 17
4   USA 711 Odyssey S&S 48 Alfred Van Liew / David Brodsky DNC 38.3 / 43       5  
 
Vintage Day Racer - Non-spinnaker
1   R 3 Ruweida V R Class Joseph Huber 30.7 / 84 04/Sep/16 - 11:50:40 0:01:15:40 0:00:57:33 1 10
2   D 3 Mink Buzzards Bay 25 Brad Baker 23.1 / 143 04/Sep/16 - 11:59:42 0:01:24:42 0:00:59:27 2 13
3   USA H23-15 Chance Fisher's Island 23 Bill Kenyon 26.3 / 115 04/Sep/16 - 12:01:48 0:01:26:48 0:01:04:56 3 18
4 40   USA R40 Gamecock R Class - Herreshoff Peter McClennen 32.0 / 76 04/Sep/16 - 12:02:08 0:01:27:08 0:01:09:59 4 21
5   GER 32 Tilly XV Sonderklasse Joerg Moessnang 39.4 / 38 04/Sep/16 - 12:04:20 0:01:29:20 0:01:16:46 5 23
6   2 Adamant Adams Interclub Mark Pincus RET 20.6 / 170       7  
 
Vintage Grand Classic - Non-Spinnaker
1   100 Ticonderoga of Greenwich Herreshoff ketch L.scott Frantz DNC 51.7 / -6       3  
2   USA N1 RUGOSA NY 40 Halsey Herreshoff DNC 43.1 / 23       3  
 
Vintage Grand Classics - Spinnaker
1   US11 Gleam 12 Metre kip curren 54.9 / -14 04/Sep/16 - 12:17:10 0:01:02:10 0:00:55:53 1 5
2   71 Black Watch S&S Yawl Trevor Fetter / John Melvin 52.9 / -9 04/Sep/16 - 12:17:54 0:01:02:54 0:00:56:01 2 6
3   NY50 Marilee NY 40 Tim Rutter 48.6 / 4 04/Sep/16 - 12:26:40 0:01:11:40 0:01:03:12 3 16
4 Doyle Sailmakers  17 The Blue Peter (spin) Alfred Mylne 65 Mathew Barker 53.1 / -10 04/Sep/16 - 12:27:41 0:01:12:41 0:01:05:55 4 20
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Classic Yacht Regatta - Short Course Racing
CRF MkII Division
6 Metre CRF
1   USA 126 Scoundrel 6 Meter Eliza Richartz 33.5 / 67 03/Sep/16 - 16:48:18 0:01:58:18 0:01:43:40 1 1
2   USA 55 Lucie 6 Meter Matt Brooks 31.8 / 77 03/Sep/16 - 16:59:44 0:02:09:44 0:01:54:00 2 2
3   USA 109 Discovery (spin) 6 Metre Thomas Rodes 33.5 / 67 03/Sep/16 - 17:01:07 0:02:11:07 0:01:56:29 3 3
4   L-2 BELLE Luders 24 Joe Loughborough 31.5 / 79 03/Sep/16 - 17:08:00 0:02:18:00 0:02:02:03 4 4
5   US 53 Cherokee 6 Metre Jerry Goldlust RET 29.5 / 92       6  
 
One Design Division
S Class
1   24 Swallow Herreshoff S Class Andrew McClatchy       2
2   5 Surprise Herreshoff S Class Fred Roy       3
3   15 Shona Herreshoff S Class Robert Hutchinson       4
4   7 Firefly Herreshoff S Class Alan Silken       5
5   USA 51 Aquila Herreshoff S Class Geoffrey Davis RET       7  
 

Back to previous page
Main Menu

IYRS School of Technology and Trades Sail Newport Brooks Marine Group Klosterbrauerei Andechs
East Passage Boatwrights Jamestown Distributors Classic Yacht Owners Association

Copyright © Interactive Creations 2000-2019