2017 American Yacht Club Spring Series
Preliminary Results Race 2

Select to view a specific Class results:   
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
East Course Racing
IRC Division
IRC
1 UK Sailmakers  USA 4304 Christopher Dragon Ker 43 Andrew & Linda Weiss 1.207 29/Apr/17 - 13:54:47 0:00:54:47 0:01:06:07 1 1
2   USA 45454 Lir Swan 45 John McNamara 1.181 29/Apr/17 - 13:56:12 0:00:56:12 0:01:06:22 2 2
3   USA 4210 Quintessence Swan 42 Roger Widmann 1.167 29/Apr/17 - 13:57:13 0:00:57:13 0:01:06:46 3 3
4   USA 4243 Blazer Swan 42 Christopher Culver 1.160 29/Apr/17 - 13:57:57 0:00:57:57 0:01:07:13 4 4
5   USA 4214 Daring Swan 42 John Hele 1.165 29/Apr/17 - 13:57:46 0:00:57:46 0:01:07:18 5 5
6   USA 70 Pendragon X-41 Quentin Thomas 1.124 29/Apr/17 - 14:00:00 0:01:00:00 0:01:07:26 6 6
7   USA 50069 Temptation-Oakcliff Ker 50 Arthur Santry 1.256 29/Apr/17 - 13:55:29 0:00:55:29 0:01:09:41 7 7
8   USA 1201 After Midnight CTM41 Paul Jeka 1.213 29/Apr/17 - 13:58:07 0:00:58:07 0:01:10:30 8 8
9   USA 1200 High Noon Tripp 41 Kenneth Luczynski 1.207 29/Apr/17 - 13:58:25 0:00:58:25 0:01:10:31 9 9
10   USA 60017 SKYE Mills 41 Michael Bistany 1.119 29/Apr/17 - 14:03:03 0:01:03:03 0:01:10:33 10 10
11   USA 62157 Xcelsior IMX-45 Todd LaBaugh 1.163 29/Apr/17 - 14:01:51 0:01:01:51 0:01:11:56 11 11
12   USA 45045 Pterodactyl R/P 45 custom Scott Weisman 1.307 29/Apr/17 - 13:55:09 0:00:55:09 0:01:12:05 12 12
 
One Design Division
J 44
1   USA 83000 Maxine J 44 William Ketcham       1
2   USA 43787 Resolute J 44 Don and Rick Rave       2
3   USA 42880 Challenge IV J 44 Jeffrey W. Willis       3
4   USA 43600 VAMP J 44 Leonard J Sitar       4
5   USA 25244 Palantir-5 J 44 Bob & June Kendrick DNC       6  
 
PHRF Division
PHRF 1
1   USA 39516 Avalanche Farr 395 Craig Albrecht 30.0 29/Apr/17 - 14:07:19 0:00:57:19 0:00:54:31 1 1
2   USA 51601 Desperado Custom 40 Leo Vasiliev 9.0 29/Apr/17 - 14:07:42 0:00:57:42 0:00:56:52 2 2
3   USA 39538 Redemption Farr 395 David Goldstone 33.0 29/Apr/17 - 14:10:59 0:01:00:59 0:00:57:54 3 3
4   USA 26 Andiamo J111 Paul Strauch 36.0 29/Apr/17 - 14:12:02 0:01:02:02 0:00:58:40 4 4
5   USA 169 Bliksem Melges 32 Thijs Hovers 24.0 29/Apr/17 - 14:12:43 0:01:02:43 0:01:00:29 5 5
6   USA 54555 Muskoka J 145C Neil Hindle -9.0 29/Apr/17 - 14:11:12 0:01:01:12 0:01:02:02 6 6
7   USA 60449 Oakcliff's Weegie Columbia 32 Carbon Oakcliff Sailing 48.0 29/Apr/17 - 14:16:47 0:01:06:47 0:01:02:18 7 7
8   USA 60032 Moonshine Columbia C32 Allen Fligor DNC 51.0       9  
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
South Course Racing
One Design Division
J 109
1   USA 125 Loki J 109 David Rosow       1
2 Quantum Sails  USA 360 Big Boat J 109 William Rogers       2
3   USA 200 Emoticon J 109 Jonathan Rechtschaffer       3
4   USA 261 Growth Spurt J 109 John Greifzu, Jr.       4
5 North Sails  USA 197 Morning Glory J 109 Carl Olsson         5
6   USA 1111 Freedom J 109 Cory Eaves       6
7 Quantum Sails  USA 51888 Cleo J 109 Ray Pepi       7
8   USA 267 Nordlys J 109 Robert Schwartz       8
9   USA 37 Zig Zag J 109 Bengt & Marie Johansson DNC       10  
 
J 105
1   USA 334 loulou J 105 Paul Beaudin       1
2   USA 64 Revelation J 105 George and Alex Wilbanks       2
3   USA 274 Trifecta J 105 Thom Hering       3
4   USA 324 Young American YCC J 105 Young American Jr. Big Boat Team       4
5   USA 626 Fairhope J 105 Gareth Gaston & Michael Turon       5
6   USA 249 LauraBea J 105 Max Kalehoff       6
7   USA 585 Arete J 105 Duncan Hennes / Za & Lib Jelliffe       7
8   USA 627 Tolo J 105 Richie Palmer       8
9 North Sails  GBR 8 Mad Blue J 105 Adrian Owles DNC       10  
 
J 70
1   USA 226 Locomotion J 70 Daan Goedkoop       1
2   USA 551 Any Colour J 70 Scott and Alex Furnary       2
3   USA 395 Semi Charmed J 70 Trevor Roach       3
4   USA 97 Loki J 70 Mike Zupon       4
5   USA 501 Button Fly J 70 Andrew and Melissa Fisher       5
6   USA 188 Chinook J 70 Carrie & Ed Austin       6
7   USA 646 Althea J 70 Ernest Bourassa       7
8   USA 392 Slinky J 70 Scott Bursor       8
9   USA 323 Let it Rip J 70 Marshall Saffer       9
10 Doyle Sailmakers  USA 84 Bazinga! J 70 Daniel Goldberg       10
11   USA 92 J Rhino J 70 White Rhino Racing Team       11
12   USA 332 332 J 70 Manuel Cadarso       12
13   USA 88 USA 88 J 70 Madelyn Ploch       13
14   USA 324 Ebisu J 70 Glenn Sheets       14
15   USA 67 Shake 'n Bake J 70 W Andrew Shea DNC       17  
16   USA 404 Victura J 70 Bill Walker DNC       17  
 
J 88
1   USA 36 Velocity J 88 Kevin Marks       1
2   USA 80 Wings J 88 Mike Bruno       2
3   USA 24 Deviation J 88 Iris Vogel       3
4   USA 81 Nevermore J 88 Ken & Drew Hall       4
5   USA 92 Escape J 88 Elizabeth Barry       5
6   USA 91 Red Sky J 88 John Pearson DNC       8  
7   USA 1 Jazz J 88 Douglas McKeige DNC       8  
 
PHRF Division
PHRF 2
1   USA 52134 Whirlwind Beneteau First 36.7 William Purdy 81.0 29/Apr/17 - 14:22:33 0:00:59:33 0:00:53:20 1 1
2   USA 52994 Maudelayne X-34 Frederick Heerde 96.0 29/Apr/17 - 14:25:09 0:01:02:09 0:00:54:47 2 2
3   USA 52361 Frequent Flyer Beneteau First 36.7 Alistair Duke 84.0 29/Apr/17 - 14:25:40 0:01:02:40 0:00:56:14 3 3
4   USA 381 Upsetter J 80 Jason Viseltear 129.0 29/Apr/17 - 14:30:37 0:01:07:37 0:00:57:44 4 4
5   USA 155 Crazy Train Melges 24 Patrick Croke 99.0 29/Apr/17 - 14:29:03 0:01:06:03 0:00:58:28 5 5
6   USA 69329 Renegade Soverel 33 Kenneth Luczynski DNC 90.0       8  
7 North Sails  USA 4444 Surface Tension Beneteau First 36.7 Lou Melillo DNC 81.0       8  
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019