2017 Swan 42 U.S. Nationals / IRC East Coast Championship
Preliminary Results Race 2

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time ORC/ORR Distance Wind

IRC East Coast Championship IRC IRC 1 12/Jul/2017 03:30 PM 5.58 NM  
IRC East Coast Championship IRC IRC 2 12/Jul/2017 03:30 PM 5.58 NM  
IRC East Coast Championship IRC IRC 3 12/Jul/2017 03:40 PM 4.18 NM  

ORC ORC ORC 1 12/Jul/2017 03:30 PM 5.58 NM  
ORC ORC ORC 2 12/Jul/2017 03:30 PM 5.58 NM  
ORC ORC ORC 3 12/Jul/2017 03:40 PM 4.18 NM  

Swan 42 U.S. Nationals One Design Swan 42 12/Jul/2017 03:30 PM 5 NM 12 Kts



Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
IRC East Coast Championship Racing
IRC Division
IRC 1
1   GBR 11152X Gladiator TP52 Tony Langley   12/Jul/17 - 16:09:12 0:00:39:12 0:00:55:23 1 8
2   USA 95 Spookie TP52 Steve & Heidi Benjamin   12/Jul/17 - 16:09:28 0:00:39:28 0:00:55:51 2 9
 
IRC 2
1   USA 50069 Temptation-Oakcliff Ker 50 Arthur Santry   12/Jul/17 - 16:15:55 0:00:45:55 0:00:57:40 1 10
2   USA 1201 After Midnight CTM41 Paul Jeka   12/Jul/17 - 16:17:47 0:00:47:47 0:00:57:58 2 11
3   USA 52643 Settler NEB Tripp 43 Thomas Rich   12/Jul/17 - 16:18:02 0:00:48:02 0:00:58:30 3 12
4   USA 45045 Pterodactyl R/P 45 Custom Scott Weisman   12/Jul/17 - 16:17:10 0:00:47:10 0:01:01:39 4 13
 
IRC 3
1   USA 50400 Entropy Tripp 41 Patricia Young   12/Jul/17 - 16:16:48 0:00:36:48 0:00:42:17 1 1
2   USA 70 Pendragon X-41 Quentin Thomas   12/Jul/17 - 16:17:55 0:00:37:55 0:00:42:42 2 2
3   USA 32581 Leading Edge J 35 Tom Sutton   12/Jul/17 - 16:22:34 0:00:42:34 0:00:43:02 3 3
4   USA 49 Gold Digger J 44 James D. Bishop   12/Jul/17 - 16:19:39 0:00:39:39 0:00:43:20 4 4
5   USA 12282 Orion J 122 Paul Milo   12/Jul/17 - 16:19:43 0:00:39:43 0:00:43:22 5 5
6   USA 1416 Sonrisa XP44 Greg Kelly   12/Jul/17 - 16:18:23 0:00:38:23 0:00:43:27 6 6
7   USA 3503 Divided Sky Summit 35 Vincent & Kristina McAteer   12/Jul/17 - 16:22:41 0:00:42:41 0:00:45:27 7 7
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
ORC Racing
ORC Division
ORC 1
1   GBR 11152X Gladiator (ORC) TP52 Tony Langley 1.3730 12/Jul/17 - 16:09:12 0:00:39:12 0:00:53:49 1 4
 
ORC 2
1   USA 52643 Settler (ORC) NEB Tripp 43 Thomas Rich 1.1735 12/Jul/17 - 16:18:02 0:00:48:02 0:00:56:22 1 5
2   USA 50069 Temptation-Oakcliff (ORC) Ker 50 Arthur Santry 1.2286 12/Jul/17 - 16:15:55 0:00:45:55 0:00:56:25 2 6
3   USA 45045 Pterodactyl (ORC) R/P 45 Custom Scott Weisman 1.2515 12/Jul/17 - 16:17:10 0:00:47:10 0:00:59:02 3 7
 
ORC 3
1   USA 50400 Entropy (ORC) Tripp 41 Patricia Young 1.1244 12/Jul/17 - 16:16:48 0:00:36:48 0:00:41:23 1 1
2   USA 12282 Orion (ORC) J 122 Paul Milo 1.0556 12/Jul/17 - 16:19:43 0:00:39:43 0:00:41:55 2 2
3   USA 1416 Sonrisa (ORC) XP44 Greg Kelly 1.1024 12/Jul/17 - 16:18:23 0:00:38:23 0:00:42:19 3 3
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Swan 42 U.S. Nationals Racing
One Design Division
Swan 42
1   USA 4204 Mutiny Swan 42 William Edwards       1
2   USA 4206 Impetuous Swan 42 Paul Zabetakis       2
3   USA 4214 Daring Swan 42 John Hele       3
4   USA 4210 Quintessence Swan 42 Roger Widmann       4
5   USA 4243 Blazer Swan 42 Christopher Culver       5
6   USA 4224 Barleycorn Swan 42 Shltr I. YC Resolute Cup Team Brownyard       6
7   USA 4235 Apparition Swan 42 William Lynn       7
8   USA 4205 Southern Swan 42 Southern Yacht Club       8
9   SWE 58 Regina 2.0 Swan 42 Jacob Wallenberg       9
10   GBR 3642 Long Echo Swan 42 Barry Sampson       10
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022