2018 Newport Regatta
Preliminary Results Race 2

Select to view a specific Class results:   
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Division 1 Racing
One Design Division
J 70
1   USA 187 Catapult J 70 Joel Ronning       1
2   USA 340 Rimette J 70 John Brim       2
3   USA 96 Savasana J 70 Brian Keane       3
4   USA 1324 HOSS J 70 Glenn Darden       4
5   USA 246 Hydra J 70 Martin Kullman       5
6   USA 695 Polar J 70 Doug Clark       6
7 Doyle Sailmakers  USA 1310 Africa J 70 Jud Smith       7
8   USA 373 Lucky J 70 Christopher Murray       8
9   USA 501 Button Fly J 70 Andrew/Melissa Fisher       9
10   USA 26 Midlife Crisis J 70 Bruce Golison       10
11   USA 311 Sparkle J 70 Hannah Swett       11
12   USA 45 Wild Child J 70 Henry Filter       12
13   USA 494 Rosebud J 70 Pamela Rose       13
14   USA 2 USA 2 J 70 Timothy Healy       14
15   USA 49 Relative Obscurity J 70 Peter Duncan       15
16   CHI 1038 El Sindicato J 70 Alejandro Perez       16
17 North Sails  USA 34 Perseverance J 70 Bennet Greenwald       17
18   USA 456 Boom Shakalaka J70 Andrew Sheerin       18
19   USA 40 40 J 70 Travis Odenbach       19
20   USA 92 White Rhino Racing White Rhino Racing       20
21   USA 220 Phoenix J 70 Peter Firey       21
22   USA 1104 Bad Brothers & a very bad sister J 70 Robert Rizika       22
23   USA 95 MUSE J/70 Joe Bardenheier Heather Gregg       23
24   USA 600 Airplane! J 70 John Evans       24
25   USA 852 Two Feathers J 70 Mark Masur       25
26   USA 341 Old School J70 Brandon Flack DNC       28  
27   USA 245 Clown Car J 70 Tyler Doyle DNC       28  
 
Etchells
1 51   CAN 1451 Blackadder II Etchells Andrew Cumming       1
2   USA 979 KGB Etchells Senet Bischoff       2
3   USA 1060 US Youth Team Red Etchells Connor Needham       3
4   USA 1228 Terrapin Etchells Stephen Benjamin       4
5   USA 1414 skanky gene etchells jay cross       5
6   1454 Tiburon Etchells Mark Watson       6
7   USA 1394 American Baby Etchells George Francisco       7
8   USA 1201 Strong II Etchells Sean Cornell       8
9 10   USA 1105 Chemical Imbalance Etchells Robert Hitchcock       9
10   1094 1094 Etchells Dawson & Ben Hodgson       10
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Division 2 Racing
One Design Division
C&C 30
1   USA 30020 Stark Raving Mad VIII C&C 30 One Design James Madden       1
2   USA 30016 Just A Friend C&C 30 One Design Clayton Deutsch       2
3   USA 30007 USA 30007 C&C 30 One Design Peter McClennen       3
4   USA 30003 City Girl C&C 30 One Design Mark Bremer       4
5   USA 0000 Blazer II C&C 30 Christopher Culver DNC       6  
 
Melges 20
1 228 Quantum Sails  USA 228 Midnight Blue Melges 20 Jason Michas       1
2   212 Quick Opportunity Melges 20 MudRatz Inc       2
3   USA 305 Midnight Sun Melges 20 Alexis Michas       3
4   USA 170 Atlantic Yacht Rigging Melges 20 Mike Floyd DNC       6  
5 76   USA 7676 Kuai Melges 20 Daniel Thielman DNC       6  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Division 3 Racing
One Design Division
F 18
1   ITA 77 Sponsor Us F18 C2 Michael Easton       1
2   1864 Whale Rock Racing F18 Chris Bulger       2
3   1719 Nacra MkII F18 Sandra Tartaglino       3
4   USA 94 Capricorn F18 - AHPC John Giuliano       4
5   21 Hobie 21 F18 Joseph Valante       5
6   121 Tall guy express F18 Chris Titcomb       6
7   USA 286 No Worries F18 Skip Whyte       7
8   USA 162 Ingwe C2 Ian Ray DNC       9  
 
5O5
1   8939 8939 505 Clark Hayes       1
2   8853 505 505 Michael Komar       2
3   GBR 8708 GBR 8708 505 Ben Greenfield       3
4   USA 8930 8930 505 Duane Delfosse       4
5   USA 9005 Katiebear 505 Thomas Kivney       5
6   8265 8265 5o5 Luke Ingalls       6
7   USA 8018 Marini 505 Sol Marini       7
8   USA 9183 No Retreat 505 Michael Breton       8
9   8081 8081 505 Mark Linker       9
 
VX One
1 175   USA 175 Calvin Ball VX One Jeff Eiber       1
2 216 North Sails  USA 216 The SeaBin Project VX One Paul Murphy Geordie Shaver       2
3   USA 178 FJ VX One Sandra Askew       3
4 122 Quantum Sails  USA 122 Dragon VX One Nick Woviotis       4
5 167   USA 167 Blue Lobster VX One Ian Maccini       5
6 171   171 The Wagon VX One Charles Brown       6
7   USA 103 Sea Wench IV VX one Dylan Vogel       7
8   USA 240 Blue2 VX ONE Robert Maccini       8
9 159   USA 159 iZula VX-One Kenneth Smith       9
 
Hereshoff S Class
1   USA 51 Aquila Herreshoff S Class Geoffrey Davis       1
2   5 Surprise Herreshoff S Class Fred Roy       2
3   2 Lady Luck Herreshoff S Class Nicholas Sollecito       3
4   30 Vindex Herreshoff S Class Paul Del Nero       4
5   USA 3 Whistler Schuyler Boylan       5
6   8 Osprey Herreshoff S Class Michael McCaffrey       6
7   7 Firefly Herreshoff S Class Alan Silken       7
8   24 Swallow Herreshoff S Class Andrew McClatchy       8
9   66 Lucky Pierre Herreshoff S Class Brian Lemmon       9
10   57 Squaw Herreshoff S Class Angus Davis       10
11   27 Mischief Herreshoff S Class walter bopp       11
12   4 Stallion Herreshoff S Class Donald Toffias       12
13   15 Shona Herreshoff S Class Robert Hutchinson DNF       14  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Division 4 Racing
One Design Division
Laser
1   212128 Fluffy Laser Peter Shope       1
2   207218 Friend of the Devil Laser Steven Kirkpatrick       2
3   USA 208410 Swab Gooblats Laser Richard Gordon       3
4   187436 Same as it ever was Laser Philip King       4
5   USA 199544 Dirty Bird II Laser Gage Schoenherr       5
6   199156 199156 Laser Brian Fisher       6
7   USA 194189 N/A Laser Gabriel Hannon       7
8   212122 Cartel Laser Kurt Edwards       8
9   209390 N/A Laser Joseph Coyne       9
10   USA 166877 166877 Laser Aidan Brown       10
11   USA 173229 199185 Laser Dmitriy Ovren       11
12   188097 Mojo Laser Aaron MacQueen DNC       23  
13   157957 NA Laser Dave Reed DNC       23  
14   USA N/A n/a Laser River Iannaccone DNC       23  
15   USA 197052 Laser Laser Chris Bollengier DNC       23  
16   usa 191525 Laser Laser Melissa Taylor DNC       23  
17   207177 Yup Laser Cj Macs DNC       23  
18   207177 Yup Laser Cj Macs DNC       23  
19   USA 182787 Crap Happened Laser Scott Pakenham DNC       23  
20   185497 Has Ben Laser 1 Benjamin Richardson OCS       23  
21   198158 Laser Jack Fisher OCS       23  
22   USA 124697 124697 Laser Full Evan Boyd OCS       23  
 
2.4mR
1   USA 142 none (Para) 2.4mR Charles Rosenfield       1
2   USA 11 Slackometer 2.4mR Tim Ripley       2
3   USA 175 Magic Bus 2.4mR Theodore Green       3
4   USA 118 Charter 3 2.4 Meter Maureen McKinnon DNC       5  
 
RS Aero
1   1982 Bombay girl Aero Madhavan Thirumalai       1
2   2210 None RS Aero Marc Jacobi       2
3   USA 1987 Satisfaction RS Aero Jim Myers       3
4   Usa 2121 Non RS Aero Benjamin Chafee       4
5   USA 2209 n/a RS aero Quentin Chafee       5
6   USA 1422 RS Aero RS Aero Eric Aker       6
7   2507 Aerobian RS Aero Derek Stow       7
8   USA 2249 Wakinyan RS Aero Andrew McConnell       8
9   1421 1421 RS Aero Christopher Stow       9
10   1041 Umami RS Aero Tim Desmond DNC       13  
11   1042 1042 RS Aero William H. Shaw DNC       13  
12   Tbd RS Aero RS Aero Kieran Sweeney DNC       13  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Division 5 Racing
One Design Division
M32
1   USA 32 Mid Town Oyster Bar M32 Larry Phillips       1
2   USA 008 Ultimate Pressure V M32 Peter Denton       2
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019