2019 American Yacht Club Spring Series
Preliminary Results Race 2

Select to view a specific Class results:   
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
East Course Racing
IRC Division
Class 1 IRC
1   USA 4210 Quintessence Swan 42 Roger Widmann 1.165 28/Apr/19 - 13:21:23 0:00:46:23 0:00:54:02 1 1
2   USA 4224 Barleycorn Swan 42 Brendan Brownyard 1.163 28/Apr/19 - 13:22:19 0:00:47:19 0:00:55:02 2 2
3   USA 45454 Ticket to Ride Swan 45 Edward Whitmore 1.180 28/Apr/19 - 13:21:39 0:00:46:39 0:00:55:03 3 3
4   USA 60432 Cool Breeze Mills 43 Custom John Cooper 1.180 28/Apr/19 - 13:22:22 0:00:47:22 0:00:55:54 4 4
5   USA 52875 Peacemaker YCC Ker 11.5 Leo Vasiliev 1.181 28/Apr/19 - 13:22:56 0:00:47:56 0:00:56:37 5 5
6   USA 61180 M.A.T. 1180 YCC M.A.T. 1180 Midshipman Benjamin White 1.192 28/Apr/19 - 13:24:46 0:00:49:46 0:00:59:19 6 6
7   USA 39 Christopher Dragon Ker40+ Andrew & Linda Weiss DSQ 1.264 28/Apr/19 - 13:19:29 0:00:44:29 0:00:56:14 8  
 
One Design Division
Class 2 J 44
1   USA 25244 Palantir-5 J 44 June & Amanda Kendrick       1
2   USA 83000 Maxine J 44 William Ketcham       2
3   USA 43787 Resolute J 44 Don and Rick Rave       3
4   USA 43600 Vamp J 44 Leonard Sitar       4
5   USA 4408 Katana J 44 William Mooney DNC       7  
6   USA 42880 Breakaway J 44 Thomas Blackwell DNF       7  
 
PHRF Division
Class 3 (W/L) PHRF
1   USA 39516 Avalanche Farr 395 Craig Albrecht 27.0 28/Apr/19 - 13:34:10 0:00:49:10 0:00:46:58 1 1
2   USA 155 Crazy Train Melges 24 Patrick and Brigette Croke 99.0 28/Apr/19 - 13:40:22 0:00:55:22 0:00:47:17 2 2
3   USA 52134 Whirlwind Beneteau First 36.7 William Purdy 87.0 28/Apr/19 - 13:39:34 0:00:54:34 0:00:47:28 3 3
4   USA 52545 Antidote J 133 Ron Richman 15.0 28/Apr/19 - 13:34:21 0:00:49:21 0:00:48:08 4 4
5   USA 51990 Oakcliff Farr 40 Blue Farr 40 Oakcliff Farr 40 Blue 0.0 28/Apr/19 - 13:35:24 0:00:50:24 0:00:50:24 5 5
6   USA 51695 Oakcliff Farr 40 Black Farr 40M Oakcliff Sailing 0.0 28/Apr/19 - 13:35:44 0:00:50:44 0:00:50:44 6 6
7   USA 26 Black Diamond YCC J 111 Neeko Helbich 30.0 28/Apr/19 - 13:38:42 0:00:53:42 0:00:51:15 7 7
8   USA 112 Reviver J/112e Scott Devine DNC 57.0       9  
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
South Course Racing
One Design Division
Class 1 J 109
1   USA 125 Loki J 109 David Rosow       1
2   USA 267 Nordlys J 109 Robert Schwartz       2
3   USA 37 Zig Zag J 109 Bengt & Marie Johansson       3
4   USA 261 Growth Spurt J 109 John Greifzu, Jr.       4
5   USA 168 Incendiary J 109 Trevor Roach       5
6 Quantum Sails  USA 197 Morning Glory J 109 Carl Olsson       6
7   USA 52278 TBD J 109 Julia ODowd       7
8 North Sails  USA 1111 Freedom J 109 Cory Eaves       8
 
Class 2 J 88
1   USA 92 Escape J 88 Elizabeth Barry       1
2   USA 36 Velocity J 88 Kevin Marks       2
3   USA 80 Wings J 88 Mike Bruno       3
4   USA 1 Andiamo J 88 Paul Strauch       4
5   CAN 84 Give'r J 88 Tim Sweet       5
6   USA 24 Deviation J 88 Iris Vogel       6
 
Class 3 J 105
1   USA 334 loulou J 105 Paul Beaudin       1
2   USA 65 Solution J 105 David Willis       2
3   USA 175 Strange Brew J 105 Randy Bourne       3
4   USA 50848 Skipperdee J 105 David Greenhouse       4
5   USA 568 Honey Badger J 105 Brian Nelson       5
6   USA 249 LauraBea J 105 Max Kalehoff       6
7   USA 324 Young American-324 J 105 Young American       7
8   USA 170 Conundrum J 105 Jeremy Henderson / Harald Edegran       8
9   USA 630 Raven J 105 Jason Barron       9
10   USA 331 Gray Matter J 105 John and Marisa Koten       10
11   USA 418 Echo J 105 Greth Lester       11
12   GBR 8 Mad Blue J 105 Adrian Owles       12
13   USA 274 Trifecta J 105 Thom Hering       13
14   USA 627 Tolo J 105 Richie Palmer       14
 
Class 4 J 70
1   USA 84 Bazinga! J 70 Daniel Goldberg       1
2   USA 188 Chinook J 70 Carrie & Ed Austin       2
3   USA 343 Truckin' J 70 Alex Meleney         3
4   USA 781 Stratos J 70 Marcus Wunderlich       4
5   USA 92 JRhino J 70 White Rhino Racing       5
6   USA 332 EOLO J 70 Manuel Cadarso       6
7   USA 323 Let it Rip J 70 Marshall Saffer       7
8   USA 646 Althea J 70 Walter Florio DNC       9  
 
Class 5 J 80
1   USA 381 Upsetter J 80 Jason Viseltear       1
2   USA 3 Hudson River Community Sailing 3 J 80 Kristen Berry       2
3   USA 4 Hudson River Community Sailing 4 J 80 Kristen Berry       3
4   USA 1 Hudson River Community Sailing 1 J 80 Kristen Berry       4
5   USA 2 Hudson River Community Sailing 2 J 80 Kristen Berry       5
6   USA 5 Hudson River Community Sailing 5 J 80 Kristen Berry       6
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
X Plus One Scoring Racing
PHRF Division
Class 5 Performance Cruising - PHRF Plus One
1   USA 1131 Soulmates Custom Goetz 40 Adam Loory 12.0 05/May/19 - 13:03:42 0:01:43:42 0:01:41:03 1 1
2   USA 61121 Eagle J 121 Steven Levy -6.0 05/May/19 - 13:06:13 0:01:46:13 0:01:47:32 2 2
3   USA 71 Red Stripe Flying Tiger 10M Daniel DelBello DNF 54.0       4  
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019