165th NYYC Annual Regatta
Final Results Race 2

Select to view a specific Class results:   
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Blue Racing
IRC Division
IRC 1
1 17 North Sails  IVB 1997 Beau Geste IRC 52 Karl Kwok 1.418 15/Jun/19 - 14:01:41 0:01:21:41 0:01:55:50 1 18
2   USA 55052 FOX IRC 52 Victor Wild 1.416 15/Jun/19 - 14:02:52 0:01:22:52 0:01:57:20 2 19
3   GBR 11152N Gladiator TP52 Tony Langley 1.415 15/Jun/19 - 14:03:00 0:01:23:00 0:01:57:27 3 20
4   MON 888 Fling 16 Botin 56 Irvine Laidlaw 1.469 15/Jun/19 - 14:03:09 0:01:23:09 0:02:02:09 4 21
 
IRC 2
1   USA 4415 Interlodge IV Botin 44 Austin and Gwen Fragomen 1.314 15/Jun/19 - 13:44:49 0:00:59:49 0:01:18:36 1 8
2   USA 61136 Tschuss Ker 40+ christian Zugel 1.273 15/Jun/19 - 13:49:03 0:01:04:03 0:01:21:32 2 9
3   USA 60206 Dream Crusher Kernan 47 Devin McGranahan 1.329 15/Jun/19 - 13:46:30 0:01:01:30 0:01:21:44 3 10
4   USA 39 Christopher Dragon Ker 40+ Andrew & Linda Weiss 1.265 15/Jun/19 - 13:51:00 0:01:06:00 0:01:23:29 4 11
5   USA 45045 Pterodactyl R/P 45 Custom Scott Weisman 1.314 15/Jun/19 - 13:48:38 0:01:03:38 0:01:23:37 5 12
6   USA 2600 Siren RP 56 William Hubbard 1.341 15/Jun/19 - 13:47:42 0:01:02:42 0:01:24:05 6 13
7   USA 1201 After Midnight CTM41 Paul Jeka 1.219 15/Jun/19 - 13:54:51 0:01:09:51 0:01:25:09 7 14
8   USA 52643 Settler NEB Tripp 43 Thomas Rich 1.217 15/Jun/19 - 13:55:03 0:01:10:03 0:01:25:15 8 15
9   NZL 8008 Rikki R/P 42 Bruce Chafee 1.224 15/Jun/19 - 13:54:52 0:01:09:52 0:01:25:31 9 16
10   USA usa 103 Baby B. Dunning 42 Jim Grundy 1.275 15/Jun/19 - 13:55:22 0:01:10:22 0:01:29:43 10 17
 
IRC 4
1   USA 52939 Teamwork J 122 Team Syndicate 1.086 15/Jun/19 - 13:46:14 0:00:56:14 0:01:01:04 1 1
2   USA 12282 Orion J 122 Paul Milo 1.089 15/Jun/19 - 13:47:34 0:00:57:34 0:01:02:41 2 2
3   USA 60909 Bravo J 111 Andrew Ward/Sedgwick Ward 1.099 15/Jun/19 - 13:47:48 0:00:57:48 0:01:03:31 3 3
4   USA 83000 Maxine J 44 William Ketcham 1.092 15/Jun/19 - 13:48:32 0:00:58:32 0:01:03:55 4 4
5   USA 42324 Coast Guard - Glory J/44 US Coast Guard Academy 1.090 15/Jun/19 - 13:48:39 0:00:58:39 0:01:03:56 5 5
6   USA 60003 Tarahumara J 122 Jack Gregg 1.084 15/Jun/19 - 13:49:11 0:00:59:11 0:01:04:09 6 6
7   USA 30 Wicked 2.0 J 111 Douglas Curtiss 1.104 15/Jun/19 - 13:48:12 0:00:58:12 0:01:04:15 7 7
 
One Design Division
J109
1 Quantum Sails  USA 51 Rush J 109 commmerce2@sweetsers.com Sweetser       1
2   USA 72 Gut Feeling J 109 Ted Herlihy       2
3   USA 162 Leading Edge J 109 Tom Sutton       3
4   USA 197 Morning Glory J 109 Carl Olsson       4
5 Quantum Sails  USA 46 Gambit J 109 Brian Kiley       5
6 North Sails  USA 203 URSA J 109 Brooke Mastrorio DSQ       7  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Green Racing
CRF MkII Division
Classics 1
1   X/9 Santana S&S 55 Wendy Schmidt 32.2 / 75 15/Jun/19 - 13:29:21 0:00:39:21 0:00:34:54 1 1
2   USA 50 Sonny S&S 53 Craig Venter 32.1 / 75 15/Jun/19 - 13:30:27 0:00:40:27 0:00:36:00 2 3
3   16 Dorade S&S 52 Matt Brooks 31.5 / 79 15/Jun/19 - 13:31:00 0:00:41:00 0:00:36:19 3 5
4   USA 18 Angelita 8 Metre Skelsey / Croll DNC 27.6 / 105       6  
5   US-1 Wild Horses W.76 Donald Tofias DNC 50.8 / -3       6  
 
Classics 2
1   US 55 Lucie 6 Metre Craig Healy 21.9 / 156 15/Jun/19 - 13:39:41 0:00:44:41 0:00:35:26 1 2
2   24-7 Leaf Luders 24 Chris Bouzaid 21.7 / 158 15/Jun/19 - 13:40:27 0:00:45:27 0:00:36:05 2 4
3   R 3 Ruweida V R Class Joseph Huber 23.6 / 139 15/Jun/19 - 13:40:04 0:00:45:04 0:00:36:49 3 6
4   R 40 Gamecock R Class Peter McClennen 22.6 / 148 15/Jun/19 - 13:40:38 0:00:45:38 0:00:36:51 4 7
5   L 2 Belle Luders 24 Joe Loughborough 22.8 / 147 15/Jun/19 - 13:41:03 0:00:46:03 0:00:37:20 5 8
6   14 Syce 6 Metre Bob & Farley Towse DNC 20.7 / 169       9  
7   US 53 Cherokee 6 Metre Jerry Goldlust DNC 22.9 / 145       9  
8   USA 52 Alana 6mR Thomas Rodes DNC 23.4 / 141       9  
 
One Design Division
S Class
1   6 Vela Herreshoff S Class Christian Teichmann       1
2   8 Osprey Herreshoff S Class Michael McCaffrey       2
3   57 Squaw Herreshoff S Class Matt Hayes       3
4   USA 51 Aquila Herreshoff S Class Geoffrey Davis       4
5   5 Surprise Herreshoff S Class Fred Roy       5
6   2 Lady Luck Herreshoff S Class Nicholas Sollecito DNC       11  
7   27 Mischief Herreshoff S Class Walter Bopp DNC       11  
8   15 Shona Herreshoff S Class Robert Hutchinson DNC       11  
9   7 Firefly Herreshoff S Class Cory Silken DNC       11  
10   S-4 Stallion Herreshoff S Class Donald Tofias DNC       11  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Red Racing
PHRF Division
PHRF 1
1   USA 55655 Simon Says Andrews 70 Lorenzo Vascotto DNC -75.0       4  
2 North Sails  USA 50015 Jambi Bermuda 50 John Levinson DNC -31.0       4  
3   GRE 55 Irie 2 Kerr 55 Brian Cunha DNF -63.0       4  
 
PHRF 2
1   USA 52920 Dunder J 122 John Thouron 36.0 16/Jun/19 - 15:22:41 0:01:27:41 0:01:21:36 1 1
2   USA 43950 Temptress Taylor 41 John Gowell 51.0 16/Jun/19 - 15:26:13 0:01:31:13 0:01:22:35 2 2
3   USA 52300 Jules Baltic 52 Thomas Dunn 14.0 16/Jun/19 - 15:20:26 0:01:25:26 0:01:23:04 3 3
4   USA 51233 Vamoose J 120 Bob Manchester 45.0 16/Jun/19 - 15:26:26 0:01:31:26 0:01:23:49 4 4
5   USA US 9393 Resolute IV IMX-40 Terrence Arndt 37.0 16/Jun/19 - 15:28:06 0:01:33:06 0:01:26:50 5 5
6   USA 61482 Foxtrot X 482 Nicholas Brown 56.0 16/Jun/19 - 15:32:10 0:01:37:10 0:01:27:42 6 6
7   USA 88 Varuna J 111 Abhijeet Lele 42.0 16/Jun/19 - 15:32:06 0:01:37:06 0:01:30:00 7 7
8   USA 60786 Jambo First 40 Mark Coleman DNC 54.0       10  
9   USA 61170 La Defonce Figaro 3 Laurent Givry DNC 17.0       10  
 
PHRF 3
1   USA 301 Samba Quest 30 Tristan Mouligne 87.0 15/Jun/19 - 16:10:37 0:02:43:37 0:02:20:42 1 19
2   USA 456 Sterling J 105 Mark Lindquist 93.0 15/Jun/19 - 16:12:32 0:02:45:32 0:02:21:02 2 20
3   USA 6 Agent 99 J 99 Jeff Johnstone 78.0 15/Jun/19 - 16:10:12 0:02:43:12 0:02:22:39 3 21
4   USA 413 Dark 'n Stormy J 105 Joyce, Reservitz, and Wagner 93.0 15/Jun/19 - 16:16:44 0:02:49:44 0:02:25:14 4 22
5   USA 523 Santas Reign, Dear J 105 Donald Santa 93.0 15/Jun/19 - 16:16:50 0:02:49:50 0:02:25:20 5 23
6   1976 Mischief Sequin 40 Brad Hastings 85.0 15/Jun/19 - 16:15:21 0:02:48:21 0:02:25:57 6 24
7   USA 52439 Kalevala II Grand Soleil 37 B&C Tapio Saavalainen 78.0 15/Jun/19 - 16:17:36 0:02:50:36 0:02:30:03 7 25
8   USA 56 Spirit J 92S EC Helme 96.0 15/Jun/19 - 16:23:29 0:02:56:29 0:02:31:11 8 26
9   USA 30521 Glim C&C 40 William Klein 93.0 15/Jun/19 - 16:23:22 0:02:56:22 0:02:31:52 9 27
10 Quantum Sails  USA 61187 Artemis Beneteau First 36.7 Trevor Nelson 84.0 15/Jun/19 - 16:21:26 0:02:54:26 0:02:32:18 10 28
11   USA 51920 Elan Beneteau First 36.7 John Hammel 81.0 15/Jun/19 - 16:22:46 0:02:55:46 0:02:34:25 11 29
12 Other  41001 BLUENOSE Jeanneau 410 Glenn Walters 87.0 15/Jun/19 - 16:25:39 0:02:58:39 0:02:35:44 12 30
13   USA 43 Grimace J 100 Dawson Hodgson DNC 86.0       14  
 
PHRF 4
1   USA 126 Scoundrel 6 Metre Jamie Hilton 126.0 15/Jun/19 - 15:44:05 0:02:12:05 0:01:47:23 1 12
2   USA 269 Mighty Puffin J 29 Steve Thurston 111.0 15/Jun/19 - 15:48:07 0:02:16:07 0:01:54:22 2 13
3   USA 40561 Dirty Harry J 29 Jack McGuire 110.0 15/Jun/19 - 15:48:37 0:02:16:37 0:01:55:03 3 14
4   USA 711 Odyssey S&S David/Alfred Brodsky/VanLiew 136.0 15/Jun/19 - 15:55:20 0:02:23:20 0:01:56:41 4 15
5   USA 269 Hot Streak J 80 Daniel Stone 118.0 15/Jun/19 - 15:57:35 0:02:25:35 0:02:02:27 5 16
6   USA 140 Lorelei Hanse 348 David Johnson 147.0 15/Jun/19 - 16:04:45 0:02:32:45 0:02:03:56 6 17
7   790 Easterly S&S 45 David Kriegel 138.0 15/Jun/19 - 16:07:11 0:02:35:11 0:02:08:08 7 18
8   USA 61500 Bird GulfStar 50 TM Ed Steedman DNC 155.0       9  
 
PHRF - Navigator Non-Spinnaker
1   USA 43932 Jazz Fish Freedom 35 Paul Koch 145.0 15/Jun/19 - 15:44:24 0:02:07:24 0:01:42:42 1 8
2   USA 42700 Duck Soup C&C 40 Bill Clavin 107.0 15/Jun/19 - 15:39:04 0:02:02:04 0:01:43:50 2 9
3   40968 Caneel C&C 41 Chip Hawkins 100.0 15/Jun/19 - 15:38:38 0:02:01:38 0:01:44:36 3 10
4   USA 73113 Crackerjack Cambria 40 Alan Krulisch 132.0 15/Jun/19 - 15:44:16 0:02:07:16 0:01:44:47 4 11
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
White Racing
IRC Division
IRC 3
1   USA 60432 Cool Breeze Mills 43 Custom John Cooper 1.182 15/Jun/19 - 15:26:52 0:00:56:52 0:01:07:13 1 1
2   USA 1 Incognito J 121 Joe Brito 1.124 15/Jun/19 - 15:32:04 0:01:02:04 0:01:09:46 2 2
3   USA 45454 Ticket to Ride Swan 45 Edward Whitmore 1.180 15/Jun/19 - 15:31:35 0:01:01:35 0:01:12:40 3 3
4   USA 70 Pendragon X-41 Quentin Thomas 1.126 15/Jun/19 - 15:35:05 0:01:05:05 0:01:13:17 4 4
5   USA 50400 Entropy Tripp 41 Patricia Young 1.147 15/Jun/19 - 15:34:41 0:01:04:41 0:01:14:12 5 5
6   USA 60059 Ranger Farr 40 Hayden Kuzemchak 1.180 15/Jun/19 - 15:33:03 0:01:03:03 0:01:14:24 6 6
7   USA 70059 Zephyr Farr 40 Zack Bauer 1.180 15/Jun/19 - 15:33:07 0:01:03:07 0:01:14:29 7 7
8   USA 51990 Oakcliff Farr 40 Blue Farr 40 Oakcliff Sailing 1.172 15/Jun/19 - 15:35:08 0:01:05:08 0:01:16:20 8 8
9   USA 46957 Oakcliff Farr 40 Red Farr 40 Oakcliff Sailing DNF 1.167       10  
 
One Design Division
Melges IC37
1   GBR 002 Qubit IC37 Chris Lewis       1
2   USA 016 Arethusa IC37 Phil Lotz       2
3 North Sails  USA 014 Octopus IC37 James Wilson       3
4   USA 006 Double Jointed IC37 Andy Fisher / Ray Wulff       4
5   USA 011 Corinthian Spirit II IC37 Ganson Evans       5
6   USA 010 Vigilant IC37 John Hele / David Howard       6
7   USA 013 Members Only IC37 Cross/Kinney/ Swett       7
8   USA 005 Rush IC37 Thomas Stark Ben Wagner       8
9   USA 012 Blazer IC37 Christopher Culver       9
10   USA 009 Yonder IC37 douglas newhouse       10
11   USA 003 Rima37 IC37 John Brim       11
12   USA 017 Chesapeake IC37 Will & Marie Crump       12
13   USA 008 Apparition 37 IC37 Ken Colburn       13
14   USA 007 205 IC37 Peter Cummiskey       14
15   USA 004 Das Blau Max IC37 Cory Sertl / Peter Denton       15
16   USA 018 Thin Ice IC37 Stuart Hebb       16
17   USA 015 Flatline IC37 Jay Schachne       17
 
12 Metre - Modern
1   KA 10 Challenge 12 (M) 12 Metre Jack LeFort       1
2   K 22 Victory 83 (M) 12 Metre Dennis Williams       2
3   USA 26 Courageous (M) 12 Metre Ralph Isham /Alexander Auersperg       3
4   USA 27 Enterprise (M) 12 Metre Clayton Deutsch       4
5   US 22 Intrepid (M) 12 Metre Jack Curtin       5
6   USA 30 Freedom (M) 12 Metre Charles Robertson       6
 
12 Metre - Traditional / Grand Prix
1   KZ 3 New Zealand (GP) 12 Metre Gunther Buerman       1
2   KZ 7 Kiwi Magic (GP) 12 Metre Johan Blach Petersen       2
3   USA 21 American Eagle (T) 12 Metre Eagle 2019 Syndicate       3
4   US 16 Columbia (T) 12 Metre Kevin Hegarty / Anthony Chiurco       4
5   USA 19 Nefertiti (T) 12 Metre Jon Wullschleger       5
 
ORC Division
Swan (off_ToT_3H)
1   USA 4224 Barleycorn Swan 42 Brendan Brownyard 1.5604 16/Jun/19 - 13:56:43 0:02:51:43 0:04:27:57 1 1
2   USA 61266 Bounty Swan 66 Gibb Kane 1.7503 16/Jun/19 - 13:41:27 0:02:36:27 0:04:33:50 2 2
3   USA 4212 The Cat Came Back Swan 42 Lincoln Mossop 1.5671 16/Jun/19 - 14:00:55 0:02:55:55 0:04:35:41 3 3
4   USA 52056 Tramontana Swan 56 Heidi Herlihy Todd Barbera 1.5969 16/Jun/19 - 13:58:43 0:02:53:43 0:04:37:24 4 4
5   USA 97060 Galadriel Swan 46 Devoe / Santa 1.4547 16/Jun/19 - 14:17:09 0:03:12:09 0:04:39:31 5 5
6   USA 32441 Cygnette Swan 441 William Mayer 1.4253 16/Jun/19 - 14:23:08 0:03:18:08 0:04:42:24 6 6
7   USA 51868 Defiance Swan 56 Peter Noonan 1.6036 16/Jun/19 - 14:03:18 0:02:58:18 0:04:45:55 7 7
8   USA 52948 Dragon Swan 48 Hugh Balloch 1.4963 16/Jun/19 - 14:17:43 0:03:12:43 0:04:48:22 8 8
9   USA 59278 rocket j. squirrel Swan 39 Chris Otorowski 1.3668 16/Jun/19 - 14:38:23 0:03:33:23 0:04:51:39 9 9
10   USA 52821 White Rhino Swan 56 Todd Stuart 1.6268 16/Jun/19 - 14:15:15 0:03:10:15 0:05:09:30 10 10
11   USA 40298 Merlin Swan 57 Mark Stevenson 1.5037 16/Jun/19 - 14:48:23 0:03:43:23 0:05:35:54 11 11
12   USA 18443 Akela III Swan 43 Djoerd Hoekstra DNS 1.3575       13  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Yellow Racing
One Design Division
M32
1 16   USA 16 Convexity M32 Don Wilson       1
2   NED69 Bliksem M32 Pieter Taselaar       2
3   USA 21 Convergence M32 Jennifer Wilson       3
4 60   USA 60 Midtown Racing M32 Laurence Phillips       4
5 12   USA 5 Skiff Sailing Foundation M32 Skiff Sailing Foundation       5
6   GBR 40 GBR SailGP M32 Chris Draper       6
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019