2019 Royal Southern Summer Series – RigIt June Regatta
Preliminary Results Race 2

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

Black Group IRC IRC 1 15/Jun/2019 12:10 PM    
Black Group IRC HP30 15/Jun/2019 12:23 PM    
Black Group IRC IRC 2 15/Jun/2019 12:35 PM    
Black Group IRC IRC 3 15/Jun/2019 12:45 PM    
Black Group ToT Club Class - RSrn Club Handicap 15/Jun/2019 12:45 PM    

White Group One Design J 70 15/Jun/2019 11:18 AM    
White Group ToT Mixed Sportsboats - RSrn Club Handicap 15/Jun/2019 11:18 AM    



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Black Group Racing
IRC Division
IRC 1
1   GBR 8888 N Cobra King 40 Michael Blair / Stevie Beckett 1.113 15/Jun/19 - 13:12:20 0:01:02:20 0:01:09:23 1 7
2   Gbr 4013r Sailplane First 40 Rob Bottomley 1.081 15/Jun/19 - 13:15:26 0:01:05:26 0:01:10:44 2 8
3   GBR 111N McFly J 111 Tony Mack 1.095 15/Jun/19 - 13:15:17 0:01:05:17 0:01:11:29 3 9
4   SUI 2193 Lällekönig J 111 Jörg Sigg 1.098 15/Jun/19 - 13:15:51 0:01:05:51 0:01:12:18 4 10
5   NED 8337 Sweeny J111 Paul van Driel 1.095 15/Jun/19 - 13:16:12 0:01:06:12 0:01:12:29 5 11
6   NED 9111 Red Herring J 111 Jan van Berne 1.092 15/Jun/19 - 13:16:36 0:01:06:36 0:01:12:44 6 12
7   GBR 1111 X Jitterbug J 111 Cornel Riklin 1.094 15/Jun/19 - 13:16:39 0:01:06:39 0:01:12:55 7 13
8   GBR 3213 L Dusty P Beneteau First 40 Richard Patrick 1.076 15/Jun/19 - 13:17:58 0:01:07:58 0:01:13:08 8 14
9   GBR 7751R JourneyMaker 11 J 111 Chris Jones 1.098 15/Jun/19 - 13:16:59 0:01:06:59 0:01:13:33 9 15
10   GBR 8611R Kestrel J 111 Simon Bamford 1.097 15/Jun/19 - 13:18:27 0:01:08:27 0:01:15:05 10 17
11   GBR 5811 R Jagerbomb J 111 Paul Griffiths 1.096 15/Jun/19 - 13:18:57 0:01:08:57 0:01:15:34 11 18
12   GBR 79 R Skermisher Ker 36 Jonathan Blanshard 1.090 15/Jun/19 - 13:21:00 0:01:11:00 0:01:17:23 12 19
13   GBR 917R Andrasta Iceni 39 Henry Bateson 1.174 15/Jun/19 - 13:21:30 0:01:11:30 0:01:23:56 13 20
14 Quantum Sails  GBR 7811 R Snow Leopard J 111 Simon Grier-Jones 1.092 15/Jun/19 - 13:28:01 0:01:18:01 0:01:25:12 14 21
15   GBR 562 R Night Owl 2 MAT 12 Julie Fawcett DNC 1.123       16  
 
IRC 2
1   FRA 35829 Cora Sun Fast 3200 R2 Tim Goodhew 1.000 15/Jun/19 - 13:44:01 0:01:09:01 0:01:09:01 1 6
2 North Sails  GBR 965 R Spider Pig Cork 1720 (mod) Rob & Lucinda Mclean 1.000 15/Jun/19 - 13:49:22 0:01:14:22 0:01:14:22 2 16
3   GBR 748R Happy Daize J 112E Knight Build Ltd DNC 1.052       7  
4   GBR 5488 R Jongleur J/88 Richard Cooper DNC 1.035       7  
5   GBR 5109R Designstar 2 J109 Roger Phillips DNS 1.004       7  
6   GBR 1250n Elaine Again Jpk1010 Mike Bridges RET 1.010       7  
7   USA 4448L Raging Bull Tim Tolcher DNC 1.027       8  
 
IRC 3
1   GBR 6508 T Gr8 Banter Mustang 30 Mk2 Ian & Tim Handley & James 0.906 15/Jun/19 - 13:41:35 0:00:56:35 0:00:51:16 1 1
2   GBR 5189T J'ronimo J92 David Greenhalgh 0.963 15/Jun/19 - 13:38:37 0:00:53:37 0:00:51:38 2 2
3   GBR 581 R Antix X-302 John Allen 0.924 15/Jun/19 - 13:41:43 0:00:56:43 0:00:52:24 3 3
4   GBR 2522 Scallion Beneteau 25 Martin and Cara Moody/Golden DNC 0.937       9  
5   GBR 1479R Flashheart Qtr Ton Yacht Jeffrey Dakin DNC 0.890       9  
6   GBR 754R Xtract X-302 Dudley Stock DNC 0.920       9  
7   GBR 4710L Panache Elan E3 kevin taylor DNS 0.974       9  
8   GBR 221 Catch 22 Humphrey Mark Jephcott DNS 0.923       9  
 
HP30
1 76   FRA 76 Pegasus DekMarx Farr 30 evo Malcolm Wootton 1.071 15/Jun/19 - 13:26:02 0:01:03:02 0:01:07:31 1 4
2   GBR 2801 X Toucan Farr 280 Glyn Locke 1.090 15/Jun/19 - 13:25:47 0:01:02:47 0:01:08:26 2 5
3   GBR 4986L Jester V1 Lutra 30 Mike Lewis DNC 1.096       7  
4   NO SAIL NUMBER, Black Sail MAKO FarEast 28R Geoff Poore DNC 2.000       7  
5   GBR 251 Mittens’ Revenge FarEast 28R Alex Mathers RET 1.053       7  
 
ToT Division
Club Class - RSrn Club Handicap
1   GBR 3564 L Red Five XP38 David Hitchcock 1.1330 15/Jun/19 - 13:51:39 0:01:06:39 0:01:12:15 1 1
2   GBR 719 Dido Spirit Yacht Daniel Anthony 1.1840 15/Jun/19 - 13:46:49 0:01:01:49 0:01:13:11 2 2
3   GBR 7404 Spiritwalker Beneteau First 40.7 Steve Masters 1.1000 15/Jun/19 - 13:56:20 0:01:11:20 0:01:15:07 3 3
4   GBR 4995 R Moonshine Dehler 38 Steve & Tricia Lake DNC 1.0870       6  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
White Group Racing
One Design Division
J 70
1   GBR 1169 Jeepster J 70 Graham Clapp         1
2   GBR 290 Jenga8 J 70 Andrew Barraclough       2
3   744 Elizabeth J70 Fiona Hampshire       3
4   GBR 748 Polaris J 70 Alexander James DNC         5  
 
ToT Division
Mixed Sportsboats - RSrn Club Handicap
1   GBR 3044 Gold Digger SB20 Simon Bottoms 0.9500 15/Jun/19 - 11:42:24 0:00:24:24 0:00:23:11 1 1
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2022