2019 AYC Fall Series
Preliminary Results Race 2

Select to view a specific Class results:   
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Yacht Club Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
AYC Fall Series - Weekend 1 Racing
One Design Division
J 22
1   USA 468 Scooby J 22 J.R. Maxwell Annapolis Yacht Club       1
2   USA 1464 Hot Toddy J 22 Jeffrey Todd Annapolis YC       2
3   USA 1536 Hot Ticket J 22 Sandy Adzick SSA       3
4   USA 949 Corner of Sanity and Madness J 22 Chris Junge Eastport Yacht Club       4
5   USA 1316 Double-J J 22 Jason Goscha AYC       5
6   AYC 4 Her Universe J 22 Guillaume Seynhaeve AYC       6
7   USA 959 Villain J 22 Aaron Freeman EYC/NSIBYC       7
8   USA 62 Muskrat Love J 22 Jessica Oswalt Severn Sailing Association       8
9   USA 1078 Lil' Puffy J 22 Christopher Wilson SSA       9
10   USA 977 USA 977 J 22 Gunnar Gode Annapolis YC       10
 
J 30
1   USA 63242 Insatiable J 30 Ronald Anderson Annapolis Yacht Club       1
2   USA 53260 RagDoll J 30 Rob Lundahl SVYC       2
3   USA 63300 Avita J 30 Daniel Watson National Yacht Club       3
4   USA 33504 Shamrock J 30 Bruce Irvin Eastport Yacht Club       4
5   USA 203 Suzie Q J 30 Heidi Frist EYC       5
6   USA 122 Blitz J 30 James McGinnis EYC       6
 
J 80
1   USA 739 Vayu J 80 David Andril Annapolis Yacht Club       1
2   USA 1162 USA 1162 J 80 John White Annapolis Yacht Club       2
3   USA 11 Eleven J 80 Bert Carp Annapolis Yacht Club       3
4   USA 259 Outlaws J 80 Derick Lynch Annapolis Yacht Club       4
5   USA 255 Windrider J 80 Tom Walsh / John Potvin Annapolis Yacht Club       5
6   USA 1330 Vitesse J 80 Eunice Lin HHSA       6
7   USA 1150 Cool J J 80 Alexander Kraus CBYRA / DHH DNC       8  
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Yacht Club Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
AYC Fall Series - Weekend 2 Racing
One Design Division
J 35
1   USA 53408 Aunt Jean J 35 James Sagerholm / Jerry Christofel NSSA       1
2   USA 42979 Abientot J 35 Roger Lant EYC       2
3   USA 41870 T-Bone J 35 Bruce Artman Annapolis Yacht Club       3
4   USA 40738 Maggie J 35 James McNeely PSC/DISC       4
5   USA 33785 Tiamat J 35 Mike Wood / Valhalla Sailing Project EYC DNC       6  
 
J 105
1   USA 300 Ctrl Alt Del J 105 Ben duPont AYC       1
2   USA 328 Mirage J 105 Cedric Lewis/ Fredrik Salvesen Annapolis Yacht Club       2
3   USA 501 Tenacious J 105 Carl Gitchell Annapolis Yacht Club       3
4   USA 523 Santas Reign, Dear J 105 Donald Santa Annapolis Yacht Club       4
5   BER 490 Distant Passion J 105 James Macdonald Royal Bermuda Yacht Club       5
6   USA 250 Smoke and Oakum J 105 David Scheidt AYC       6
7   USA 220 Bat IV J 105 Andrew Kennedy Annapolis Yacht Club       7
8   USA 159 Crescendo J 105 Angelo Guarino J 105 - Fleet 3       8
9   USA 98 Better Mousetrap J 105 Grealy Putnam Annapolis Yacht Club       9
10   USA 407 Chessie J 105 John Kircher PRSA       10
11   USA 7105 Allegiance J 105 Nick Hogan USNA NASS       11
12   USA 527 Firebrand J 105 Jon Slabaugh AYC       12
13   USA 676 Avenger J 105 Paul Jervis USNA NASS       13
14   USA 498 Wind River J 105 Mark Elert J105 Fleet 3       14
15   USA 586 Dreadnought J 105 Nick Walden USNA NASS       15
16   USA 201 Paladin J 105 Wm Patrick McGuire J-105 Flt 3       16
17   USA 251 Breakaway J 105 Richard Hinds AYC DNC       18  
 
ORC Division
ORC 1 (off_ToT_3M)
1   USA 61017 Jeroboam Farr 400 Laurent Givry HHSA 1.4895 06/Oct/19 - 13:10:25 0:02:05:25 0:03:06:48 1 1
2   USA 119 Slush Fund J 111 Jim Connelly Annapolis Yacht Club 1.3204 06/Oct/19 - 13:29:38 0:02:24:38 0:03:10:58 2 2
3   ITA 17261 Vichingo Italia Yachts 9.98 / 34 Sport Erik Haaland Annapolis Yacht Club 1.2235 06/Oct/19 - 13:42:32 0:02:37:32 0:03:12:45 3 3
4   USA 1162 J 80 John White Annapolis Yacht Club 1.1475 06/Oct/19 - 13:54:52 0:02:49:52 0:03:14:55 4 4
5   USA 38012 ZUUL Aerodyne 38 Benedict Capuco AYC 1.3445 06/Oct/19 - 13:32:54 0:02:27:54 0:03:18:51 5 6
6   33123 Starbird Tartan 101 Frank Martien SCC 1.2381 06/Oct/19 - 14:00:42 0:02:55:42 0:03:37:32 6 16
7   USA 7000 Victorine columbia 32 David Conlon CBYRA 1.3355 06/Oct/19 - 13:49:02 0:02:44:02 0:03:39:04 7 17
8 Quantum Sails  USA 25 Patriot Farr 30 US Patriot Sailing / Peter Gibbons-Neff US Patriot Sailing DNF 1.2678       11  
9 Quantum Sails  USA 93664 SLY XP44 Bob Fox AYC/STC DNF 1.3800       11  
10   USA 42404 Different Drummer Fast 40 Ryan Treat Annapolis Yacht Club RET 1.3967       11  
 
ORC 2 (off_ToT_3M)
1   USA 1889 Monkey Dust Tripp 33 Craig & Dotty Saunders Annapolis Yacht Club 1.2484 06/Oct/19 - 13:46:41 0:02:36:41 0:03:15:36 1 5
2   USA 12834 Grand Plan Grand Soleil 34 Ted Ruegg Annapolis Yacht Club 1.2265 06/Oct/19 - 13:52:26 0:02:42:26 0:03:19:13 2 7
3   USA 45 Hornet J 33 John Loe AYC 1.2217 06/Oct/19 - 13:53:50 0:02:43:50 0:03:20:09 3 8
4   NA 25 Tenacious Navy 44 Jonathan Hitt USNA NASS 1.2636 06/Oct/19 - 13:49:49 0:02:39:49 0:03:21:57 4 9
5   NA 22 Integrity Navy 44 Tom Hawkins USNA NASS 1.2636 06/Oct/19 - 13:50:03 0:02:40:03 0:03:22:14 5 10
6   NA 23 Defiance Navy 44 Hayden Kuzemchak USNA NASS 1.2636 06/Oct/19 - 13:51:17 0:02:41:17 0:03:23:48 6 11
7   USA 22 Delirium J 33 David McCullough HHSA 1.2332 06/Oct/19 - 13:55:17 0:02:45:17 0:03:23:50 7 12
8   USA 50525 Cimarron J 110 Lynn McClaskey HHSA 1.2249 06/Oct/19 - 13:58:36 0:02:48:36 0:03:26:31 8 13
9   NA 24 Gallant Navy 44 Donald Poirier USNA NASS 1.2636 06/Oct/19 - 13:55:00 0:02:45:00 0:03:28:30 9 14
10   USA 60118 No Name Tripp 33 Elliott Crooke CBYRA 1.2454 06/Oct/19 - 14:00:49 0:02:50:49 0:03:32:44 10 15
11 Ullman Sails  808 Belican Beneteau Oceania 321 William (Bill) Ball Eastport Yacht Club 1.0264 06/Oct/19 - 14:57:53 0:03:47:53 0:03:53:54 11 18
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Yacht Club Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
AYC Fall Series - Weekend 3 Racing
One Design Division
J 70
1   USA 381 Tea Dance Snake J 70 Peter Bowe AYC       1
2   USA 62 Awkward Turtle J 70 Geoff Becker Severn Sailing Association       2
3   USA 209 Johnny Thunder J 70 Brian Wood Annapolis Yacht Club       3
4   USA 220 Phoenix J 70 Peter Firey Annapolis Yacht Club       4
5   USA 5 Osprey J 70 Roger Link Severn Sailing Association       5
6   USA 363 Down the Line J 70 Duffy Knoll AYC       6
7 Quantum Sails  USA 168 Rarity J 70 Marty McKenna Annapolis Yacht Club       7
8 North Sails  USA 4 4 Sport J 70 Gregg Zurmuhlen Eastport Yacht Club       8
9   USA 44 MAC Attack! J 70 John White Severn Sailing Association       9
 
Harbor 20
1   321 Meadeor Harbor 20 Jim & Rachel Mead AYC       1
2   427 Brilliant Harbor 20 Kenneth Appleton AYC, NYYC       2
3   311 Skimmer Harbor 20 Peter/Margaret Trogdon/Podlich AYC       3
4   97 Sugar Harbor 20 Garth Hichens ayc       4
5   219 FuzzyLogic Harbor 20 William Sutton AYC       5
6   162 Mofongo Harbor 20 Rick Hill AYC       6
7   325 Puffin Harbor 20 Bell/ Geo Carty/Hughes Annnapolis Yacht Club       7
8   341 Bullfrog Harbor 20 Timothy Adelman AYC       8
9   USA 340 Velella Harbor 20 Marino diMarzo AYC       9
10 Ullman Sails  205 Elixir Harbor 20 Brian Wiersema Annapolis YC       10
11   213 Endurance Harbor 20 John Heintz AYC       11
12   361 Riptide Harbor 20 Ed Freitag AYC       12
13   USA 326 Yellow Jacket Harbor 20 Bulman Scholz Syndicate AYC       13
14   418 Swifty Harbor 20 Richard Weaver AYC DNC       17  
15   344 Merlyn Harbor 20 David Leach 4045 DNC       17  
16   342 Tru Blu Harbor 20 Cooper Rees AYC DNC       17  
 
Alerion 28
1   USA 429 Magic Alerion 28 Jonah Seiger AYC       1
2   USA 316 Halcyon Alerion 28 Jason Goscha AYC       2
3   USA 193 Linnaea Alerion 28 Erik & Shannon Dahl AYC       3
4   USA 160 Skimmer Alerion 28 Jack & Marti Detweiler Eastport Yacht Club       4
5   USA 2500 Caroline Alerion 28 Kevin McNeil Annapolis YC DNC       6  
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019