61st E Scow National Championship Regatta (NCESA)
Final Results Race 2

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

National Championship One Design E Scow 06/Sep/2019 01:17 PM    



Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
National Championship Racing
One Design Division
E Scow
1   WH-88 Pintail E Scow Brian McMurray       1
2   T-73 Limelight E Scow Jeff Bonanni       2
3   I-49 Full Throttle (Master) E scow Brian Porter       3
4   M-42 MADAME E Scow Sam Rogers       4
5   I-23 Jordan (Youth) E Scow Kyle Navin       5
6   T-18 Showtime E Scow Clay Johnson       6
7   CR-66 Black Pearl (Master) E Scow Rob Terry       7
8   SL-4 TIPS-E E Scow Brett Hatton       8
9   V-399 Max Q E Scow Dave Keck       9
10   CR-7 Flying Toaster E Scow Mike Dow       10
11   H-88 Craz E Train E Scow Phil Zalog       11
12   T-17 Hunter E Scow Chad Hillyer       12
13   SS-37 Blind Squirrel E Scow John Brown       13
14   I-1 White Heat (Youth) E-Scow Harry Melges IV       14
15 North Sails  M-20 Iceburg E Scow Tim Krech       15
16   CH-6 The HOT Setup (Master) E-Scow Rick Turner       16
17   TO-99 Bad Dog (Rookie) E scow Reed Loirmer       17
18   M-22 Let it Ride (Female Skipper) E Scow Jessica Haverstock       18
19   CH-2 Penny Benjamin (Rookie) E scow Chadwick Hough       19
20   SC-55 Vamoose (Master) E Scow Robby Wilkins       20
21   W-41 Savannah Rose (Youth) E Scow Wheeler Morris       21
22   V-27 E-pete E Scow Matt Peterson       22
23   CH-7 Tigre (Rookie) E-scow Bradley Turner       23
24   I-2 Wide Open E Scow Vincent Porter       24
25   LE-3 LimaEcho E Scow Bob Donat       25
26   M-87 Port Approach E Scow Derek Packard       26
27   GL-7 7 E Scow Toby Sutherland       27
28   V-41 Maiden America E scow Michael Considine       28
29   M-12 E - MC^2 E Scow Jeff Solum       29
30   I-52 Double Black Diamond (Rookie) E Scow Josh LaCroix       30
31   H-13 Wild Turkey E Scow Patrick Heaney       31
32   CR-54 Knot A Clew (Master) E Scow Michael Terry       32
33   V-511 Glory (Rookie) E Scow Red Tornehl       33
34   V-92 Ridiculous Racing E Scow Matt Schmidt       34
35   I-66 Marvin (Youth) E Scow Eddie Cox       35
36   T-4 Big E Racing (Master) E Scow Joseph Thorpe       36
37   J-80 Whiteaway E Scow Jon Schloesser       37
38   H-9 Turbinado E Tim Sugar       38
39   WH-77 In The Mun-E E Scow Tom Munroe       39
40   T-76 HONK E Scow Kyle Rogachenko       40
41   J-19 Endurance E Scow Aaron Lynn       41
42   D-3 Full Send E Scow Peter Keck       42
43   I-47 Slingshot E scow Wes Whitmyer Jr       43
44   MC-2 Smoke E Scow Sean Bradley       44
45   TO-181 MaximumHell E-scow Kevin Watrous       45
46   WH-12 SLED (Master) E Scow Don Nelson       46
47   X-751 TBD E-Scow George Rolfs       47
48   SL-18 HoneyBadger (Rookie) E Scow Chris Eggert       48
49   WH-11 Ness E (Rookie) E Scow John McNeil       49
50   WA-00 It's only rock n roll (Master) E scow David Irmscher       50
51   H-11 FULL TILT E Scow Lance Puccio       51
52   WA-99 Eleven E Scow Casey Call       52
53   V-61 Humpt-E Dumpt-E (Rookie) E Scow Nicholas Clemence       53
54   X-20 Maash Pit (Master) E Scow Peter Maas       54
55   WA-47 E holic (Master) E scow Bob Herdrich       55
56   WA-8 Pour Decisions E Scow JB VanMeter       56
57   H-20 H20 (Master) E Scow Andrew Stiles       57
58   V-206 Sophie (Female Skipper) E Scow Kathryn Meyer       58
59   WA-11 ARRRRGGGH! (Rookie) E-Scow Jamison Herdrich       59
60   WH-22 WH22 E Scow Sam Gill       60
61   CR-11 Wasn't Me E-Scow Pete Price       61
62   I-88 Cor Leonis E Scow Steven Lyon       62
63   GL-23 HaulE E Scow David Lubchenco       63
64   Z-9 Goose E scow Bradley Price       64
65   H-7 Mirage (Master) E-Scow Lon Schoor       65
66   M-13 Furious George (Rookie) E Scow George Kennedy       66
67   M-16 MermaidSquad (Female Skipper) E Scow Danielle Resch       67
68   I-333 Big Bad Wolf (Master) E Scow Frank A. Davenport       68
69   J-8 Desperado E Scow William Wyman       69
70   CR-33 Dark N Stormy (Master) E Scow Bradford Sprouse       70
71   D-100 Grasshopper (Master) E-Scow Steve Wells       71
72   KU-25 QuickSilver E Scow Joseph Meade       72
73   KU-12 Sugaree (Master) E Scow William Hudson       73
74   W-8 Slapshot E-Scow Matthew Petersen       74
75   SL-3 TED E (Master) E Scow Bill Knape (M) DNS       79  
76   TO-11 E-GO E Scow Charles Hallett DNS       79  
77   WH-111 Bandit (Master) E scow Douglas McNeil UFD       79  
78   GL-11 L/E (Master) E-Scow Dan Wilhelm UFD       79  
 

61st E Scow National Championship Regatta (NCESA)
Sub-Class Scoring - Final Results Race 2

Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
National Championship Racing
One Design Division
E Scow (Female Skipper)
1   M-22 Let it Ride E Scow Jessica Haverstock       18
2   V-206 Sophie E Scow Kathryn Meyer       58
3   M-16 MermaidSquad E Scow Danielle Resch       67
 
 
E Scow (Master)
1   I-49 Full Throttle E scow Brian Porter       3
2   CR-66 Black Pearl E Scow Rob Terry       7
3   CH-6 The HOT Setup E-Scow Rick Turner       16
4   SC-55 Vamoose E Scow Robby Wilkins       20
5   CR-54 Knot A Clew E Scow Michael Terry       32
6   T-4 Big E Racing E Scow Joseph Thorpe       36
7   WH-12 SLED E Scow Don Nelson       46
8   WA-00 It's only rock n roll E scow David Irmscher       50
9   X-20 Maash Pit E Scow Peter Maas       54
10   WA-47 E holic E scow Bob Herdrich       55
11   H-20 H20 E Scow Andrew Stiles       57
12   H-7 Mirage E-Scow Lon Schoor       65
13   I-333 Big Bad Wolf E Scow Frank A. Davenport       68
14   CR-33 Dark N Stormy E Scow Bradford Sprouse       70
15   D-100 Grasshopper E-Scow Steve Wells       71
16   KU-12 Sugaree E Scow William Hudson       73
17   SL-3 TED E E Scow Bill Knape (M) DNS       79  
18   WH-111 Bandit E scow Douglas McNeil UFD       79
19   GL-11 L/E E-Scow Dan Wilhelm UFD       79
 
 
E Scow (Rookie)
1   TO-99 Bad Dog E scow Reed Loirmer       17
2   CH-2 Penny Benjamin E scow Chadwick Hough       19
3   CH-7 Tigre E-scow Bradley Turner       23
4   I-52 Double Black Diamond E Scow Josh LaCroix       30
5   V-511 Glory E Scow Red Tornehl       33
6   SL-18 HoneyBadger E Scow Chris Eggert       48
7   WH-11 Ness E E Scow John McNeil       49
8   V-61 Humpt-E Dumpt-E E Scow Nicholas Clemence       53
9   WA-11 ARRRRGGGH! E-Scow Jamison Herdrich       59
10   M-13 Furious George E Scow George Kennedy       66
 
 
E Scow (Youth)
1   I-23 Jordan E Scow Kyle Navin       5
2   I-1 White Heat E-Scow Harry Melges IV       14
3   W-41 Savannah Rose E Scow Wheeler Morris       21
4   I-66 Marvin E Scow Eddie Cox       35
 
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy