2019 James Island Yacht Club Regatta
Preliminary Results Race 2

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

Main One Design Laser 15/Jun/2019 03:00 PM    
Main One Design Laser Radial 15/Jun/2019 03:00 PM    
Main One Design Club 420 15/Jun/2019 03:00 PM    
Main One Design Lightning 15/Jun/2019 03:00 PM    
Main One Design J22 15/Jun/2019 03:00 PM    

Outer One Design E Scow 15/Jun/2019 01:37 PM    
Outer One Design Hobie 20 15/Jun/2019 01:43 PM    
Outer One Design VX One 15/Jun/2019 01:49 PM    
Outer One Design SIOD 15/Jun/2019 02:01 PM    

Youth One Design O'Pen BIC 15/Jun/2019 01:30 PM    
Youth One Design Optimist 15/Jun/2019 01:30 PM    
Youth One Design Opti Green 15/Jun/2019 01:30 PM    



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Main Racing
One Design Division
Laser
1   184634 Na Laser Eli Putnam       1
2   205389 205389 Laser Robert Key       2
3   173960 Laser Laser Arthur Unger       3
4   USA 172075 172075 Laser Ashley Byrd       4
5   USA 170336 Laser Alan Barton         5
6   USA 101239 Laser Jared Brown         6
7   USA 103114 Laser Michael Brown         7
 
Laser Radial
1   USA 212604 Radial Laser Radial Benjamin Smith       1
2   USA 176060 176060 Laser Radial Danny Diederich       2
3   210788 Key Squared Laser Radial Sally Key       3
4   170801 Laser Laser Radial Walter Blessing       4
5   170149 Laser Radial Amy Kubie         5
6   USA 191552 Laser Radial Peter Hyndman         6
7   USA 210988 Laser Radial Windy Key         7
8   163980 TBD Laser Radial Tavia Smith       8
9   164350 164350 Laser Radial Michael Owens       9
10   29 Laser Girl Laser Radial kate zurinskas       10
11   180078 Laser Laser Radial Alex Bagnoni       11
12   181118 Laser Laser Radial Metz Prause       12
13   3 need to borrow a laser Laser Radial William Hussey       13
14   180070 Laser Laser Radial Kaitlyn Bagnoni       14
15   189776 Laser Laser Radial Gaines Johnson       15
 
Club 420
1   3907 can we reserve C420 Walker Hussey       1
2   32 Carcam C420 Carson Shaw       2
3   33 just b cuz Club 420 Ashton Loring         3
4   34 Club 420 Mason Baird         4
5   31 Fast Layne C420 Connor Layne       5
6   8450 8450 C420 Sara Beall       6
7   USA 8453 Club Boat C420 Clay W Hershey, Jr.       7
 
Lightning
1   15557 Lightning Lenny Krawcheck         1
2   15116 Lightning Will Slager         2
3   14684 Rum Front Lightning Ezra Zankel       3
4   15600 Cacique Lightning George Scarborough         4
5   14728 Pyscho Siblings Lightning Elaine Parshall       5
6   USA 15548 Lightning Pierce Borden         6
7   1475 Square Grouper Lightning Batton Kennon       7
8   USA 14138 Lightning Craig Bennett         8
9   15387 Lightning Lightning Darby Reddaway       9
10   USA 14688 USA 14688 Lightning William T. Jones Jr DNC       11  
 
J22
1   445 TBD J22 Nathan Bowen       1
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Outer Racing
One Design Division
VX One
1 270   270 Lufdkissnbood VX One Mark Volkmann       1
2 160   USA 160 SendIt VX One Ashley Maltempo / Bill Wiggins       2
3 151   USA 151 Lime VX One Reggie Fairchild DNS       4  
 
Hobie 20
1   589 589 Hobie 20 Amy Woodard       1
2   828 Hobie 20 Greg Walters         2
3   647 Hobie 20 Neil Walters         3
 
SIOD
1   111 Flounder SIOD Jessica Koenig         1
2   SI60 Marcheta SIOD Stan LaRoche       2
3   66 Cygnet II SIOD Kurt Oberle         3
4   USA 69 Doghouse SIOD Jay Bowen         4
5   94 Grey Ghost SIOD George Durst         5
6   USA 59 Undine SIOD Ernest Grimball         6
 
E Scow
1   USA T37 Espresso E-scow Kevin Jewett         1
2   SC-6 Vee Patch E Scow Walter Prause       2
3   GA 14 Savage E Scow Russell Cliff       3
4   GA 87 Temptress E Scow Palmer Russell       4
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Youth Racing
One Design Division
O'Pen BIC
1   9489 N/A O’pen Bic Oscar Oberle       1
2   10174 felixsails O'Pen Bic Felix Hagar       2
3   8292 Open Bic Molly Loring         3
4   000 11019 O'Pen Bic Jane Herbert       4
5   3446 * Open Bic Jackson Fisher         5
6   10065 N/A Open BIC James Fabian       6
7   USA 8266 Loves To Flip Open Bic Ella Durst         7
8   8687 Open Bic Open Bic Oliver Putnam       8
9   TBD NA Open Bic Wilson Collins DNC       11  
10   8913 Mcbumbersnazzle Open bic Hailey Bagnoni RET       11  
 
Optimist
1   BRA 3737 Optimist Optimist Conrado Cookson       1
2   2141 Opti Optimist Alessandro Mazzi       2
3   USA 22449 Grump Fish Optimist Bode Snider       3
4   USA 22297 none optimist Will Rucker       4
5   21954 Opti Optimist Samuel Sablotsky       5
6   USA 13352 Neptune Optimist Bella Duer       6
7   USA 19787 Bazooka Monkey Optimist Trey Medlin       7
8   USA 16321 Squirt Optimist Lachlan Duer       8
9   USA 10111 Optimist Mary Helen Reddaway       9
10   USA 15543 Opti Boy Optimist owen zurinskas       10
11   15744 No Name Optimist Will Bryant       11
12   17794 Chairman Optimist Thomas Weil       12
13   2 SC opti Optimist Louise Martin       13
14   USA 13265 Meaux Jeaux Optimist Gresham Kinard       14
15   11016 TBD Open Skiff Liam Modzelewski       15
16   11557 Opti Optimist Levi Sablotsky       16
17   7000 Willstar Optimist Tripp’ Mintz       17
18   USA 5335 Optimist Gavin Sullivan         18
19   19908 19908 Optimist Ian Itzkowitz DNC       20  
 
Opti Green
1   1 no name for this boat Optimist Leland Morrison       1
2   23 Kiss My Petunia Optimist Sarah Weil       2
 

2019 James Island Yacht Club Regatta
Sub-Class Scoring - Preliminary Results Race 2

Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Main Racing
One Design Division
Laser Radial (Youth)
1   USA 212604 Radial Laser Radial Benjamin Smith       1
2   USA 176060 176060 Laser Radial Danny Diederich       2
3   170801 Laser Laser Radial Walter Blessing       4
4   163980 TBD Laser Radial Tavia Smith       8
5   164350 164350 Laser Radial Michael Owens       9
6   29 Laser Girl Laser Radial kate zurinskas       10
7   3 need to borrow a laser Laser Radial William Hussey       13
 
 
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Youth Racing
One Design Division
O'Pen BIC (Open)
1   9489 N/A O’pen Bic Oscar Oberle       1
2   10174 felixsails O'Pen Bic Felix Hagar       2
3   8292 Open Bic Molly Loring         3
4   000 11019 O'Pen Bic Jane Herbert       4
5   10065 N/A Open BIC James Fabian       6
 
 
O'Pen BIC (U13)
1   3446 * Open Bic Jackson Fisher         5
2   USA 8266 Loves To Flip Open Bic Ella Durst         7
3   8687 Open Bic Open Bic Oliver Putnam       8
4   TBD NA Open Bic Wilson Collins DNC       11  
5   8913 Mcbumbersnazzle Open bic Hailey Bagnoni RET       11  
 
 
Optimist (Blue)
1   USA 22449 Grump Fish Optimist Bode Snider       3
2   21954 Opti Optimist Samuel Sablotsky       5
3   USA 13352 Neptune Optimist Bella Duer       6
4   USA 19787 Bazooka Monkey Optimist Trey Medlin       7
5   USA 10111 Optimist Mary Helen Reddaway       9
6   USA 15543 Opti Boy Optimist owen zurinskas       10
7   15744 No Name Optimist Will Bryant       11
8   USA 13265 Meaux Jeaux Optimist Gresham Kinard       14
9   11016 TBD Open Skiff Liam Modzelewski       15
10   7000 Willstar Optimist Tripp’ Mintz       17
11   USA 5335 Optimist Gavin Sullivan         18
 
 
Optimist (Red)
1   BRA 3737 Optimist Optimist Conrado Cookson       1
2   USA 22297 none optimist Will Rucker       4
 
 
Optimist (White)
1   2141 Opti Optimist Alessandro Mazzi       2
2   USA 16321 Squirt Optimist Lachlan Duer       8
3   17794 Chairman Optimist Thomas Weil       12
4   2 SC opti Optimist Louise Martin       13
5   11557 Opti Optimist Levi Sablotsky       16
 
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2021