2019 Moon Over Harlem Twilight Series
Final Results Race 2
Select to view a specific Class results:
All Classes
Class 1 (<150)
Class 2 (150-177)
Class 3 (>177)
Racing Circle
Division
Class
Starting Date
Starting Time
Distance
Wind
Division One Green
PHRF_ToT
Class 1 (<150)
28/Jun/2019
07:05 PM
2.5 NM
8 Kts
Division One Green
PHRF_ToT
Class 2 (150-177)
28/Jun/2019
07:05 PM
2.5 NM
8 Kts
Division Two White
PHRF_ToT
Class 3 (>177)
28/Jun/2019
07:10 PM
2.5 NM
8 Kts
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Owner/Skipper
Status
Rating
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Class
Fleet
Division One Green Racing
PHRF_ToT Division
Class 1 (<150)
1
USA 41879
Shearwater
Contessa 33
Walter Ziobro
141.0 / 0.9662
28/Jun/19 - 19:32:50
0:00:27:50
0:00:26:54
1
5
2
USA 3299
Galatea
C&C 35 Mk 1
Stuart Markowitz
138.0 / 0.9709
28/Jun/19 - 19:34:00
0:00:29:00
0:00:28:09
2
7
3
USA 10
Milk & Honey
Sprint 750
Robert Lerner
70.0 / 1.0909
28/Jun/19 - 19:33:10
0:00:28:10
0:00:30:44
3
9
4
USA Various
Evelution
Evelyn CTM 41
Steven Kaufman
69.0 / 1.0929
28/Jun/19 - 19:33:35
0:00:28:35
0:00:31:14
4
10
5
USA 334
loulou
J/105
Paul Beaudin
DNC
5
6
USA N/A
Ohana
Beneteau 37
Bennett Weber
DNC
5
Class 2 (150-177)
1
USA 2523
Panic Attack
J/24
Roy Smith
174.0 / 0.9174
28/Jun/19 - 19:30:38
0:00:25:38
0:00:23:31
1
1
2
USA 5320
Jeepers
J 24
Janice Sheinberg
174.0 / 0.9174
28/Jun/19 - 19:31:39
0:00:26:39
0:00:24:27
2
2
3
USA 73030
Scout
Beneteau First 305
Matthew Stainback
174.0 / 0.9174
28/Jun/19 - 19:32:24
0:00:27:24
0:00:25:08
3
3
4
USA 3342
Trinity
J/24
Philip Swanton
174.0 / 0.9174
28/Jun/19 - 19:34:05
0:00:29:05
0:00:26:41
4
4
5
USA 13677
Annandale
Pearson 10M
Peter Trunfio
153.0 / 0.9479
28/Jun/19 - 19:33:37
0:00:28:37
0:00:27:08
5
6
6
USA 73
New Freedom
Catalina 34
Mark Lasser
156.0 / 0.9434
28/Jun/19 - 19:35:05
0:00:30:05
0:00:28:23
6
8
7
USA 67717
Sunny Girl
Merit 25
Ira Bigeleisen
DNC
7
8
USA 49
Ska
J/24
Todd Cook
DNC
7
9
USA 23811
Bibi
Kalik 33
Charnjiv Brar
DNC
7
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Owner/Skipper
Status
Rating
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Class
Fleet
Division Two White Racing
PHRF_ToT Division
Class 3 (>177)
1
USA 48
Saudades
Pearson Vanguard
Andy Giaccon
219.0 / 0.8584
28/Jun/19 - 19:38:46
0:00:28:46
0:00:24:42
1
1
2
USA 100
Nirvana
Sakonnet
Robin C. Ricca
237.0 / 0.8368
28/Jun/19 - 19:40:23
0:00:30:23
0:00:25:25
2
2
3
USA 296
Muxie Duxer
Ericson 32-2
TP Enders
192.0 / 0.8929
28/Jun/19 - 19:40:54
0:00:30:54
0:00:27:35
3
3
4
13945
Starlight
C&C 27 Mk III
Edward Spallina
180.0 / 0.9091
28/Jun/19 - 19:40:26
0:00:30:26
0:00:27:40
4
4
5
USA 33055
Folly
C&C 29 MK 1
Lucille Wile
198.0 / 0.8850
28/Jun/19 - 19:42:31
0:00:32:31
0:00:28:47
5
5
6
USA 11
Still Crazy
Dufour 27
Anthony Rosco
234.0 / 0.8403
28/Jun/19 - 19:45:25
0:00:35:25
0:00:29:46
6
6
7
USA NA
Shanghai
Pearson 32-1 Wing
CJ Li
186.0 / 0.9009
28/Jun/19 - 19:48:21
0:00:38:21
0:00:34:33
7
7
8
USA N/A
Lady Kat
O'Day 28
Dave Reitman
DNC
8
9
USA 7777
Entre Nous
Rhodes 19
Frank Cavacini
DNC
8
10
USA N/A
Aquila
Cape Dory 28
Doug McCormick
DNC
8
11
USA 736
La Vie en Rose
Beneteau First 30 R/C
Gregg Manjorin
DNC
8
12
USA 192
Zephyr
Pearson 31-2
Benjamin Gundersen
DNC
8
13
USA
Terra Nova
Ericson 28
Drexel Harris
DNC
216.0 / 0.8621
8
14
USA 5862
Pas de Deux
Catalina 27 TM
Michael Solomon
DNC
213.0 / 0.8658
8
15
USA 6074
Jazzsail
Catalina 27 TM
Rhoda Hirsch
DNC
213.0 / 0.8658
8
16
USA 2548
Tequila
J/24
David Sexton
DNC
186.0 / 0.9009
8
Back to previous page
Main Menu
Copyright ©
North Technology Group LLC
2000-2024
Terms & Conditions
•
Privacy_Policy