2020 Grenada Sailing Week
Final Results Race 2

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

Grenada Sailing Week CSA CSA 1 27/Jan/2020 11:55 AM   12 Kts
Grenada Sailing Week CSA CSA 3 27/Jan/2020 12:15 PM   12 Kts

Grenada Sailing Week - J 24 One Design J 24 27/Jan/2020 10:15 AM    



Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Grenada Sailing Week Racing
CSA Division
CSA 1
1   ANT 104 Liquid J 122 Pamela Baldwin 0.952 (Asy) 27/Jan/20 - 13:58:39 0:02:03:39 0:01:57:43 1 6
2   GRN 2005 Category 5 Hobie 33 Mod Richard Szyjan 0.914 (Asy) 27/Jan/20 - 14:04:53 0:02:09:53 0:01:58:43 2 7
3   SWE 450 Emily of Cowes Elan 450 Richard Oswald 0.939 (Asy) 27/Jan/20 - 14:02:21 0:02:07:21 0:01:59:35 3 8
4   GBR 7951R Optimus Prime Beneteau First 40 Dmitry Kondratyev 0.938 (Spin) 27/Jan/20 - 14:05:00 0:02:10:00 0:02:01:56 4 9
5   BAR 121 Whistler J 121 Peter Lewis 0.976 (Asy) 27/Jan/20 - 14:00:25 0:02:05:25 0:02:02:24 5 10
6   CAN 8 Touch2Play Racing Reflex 38 Rob Butler 0.937 (Asy 2) 27/Jan/20 - 14:06:11 0:02:11:11 0:02:02:55 6 11
7   FRA 51 La Morrigane Surprise Tristan Marmousez 0.813 (Spin) 27/Jan/20 - 14:27:50 0:02:32:50 0:02:04:15 7 12
8   TRI 547 Jaguar Frers 43 Peter Morris 0.924 (Spin) 27/Jan/20 - 14:10:41 0:02:15:41 0:02:05:22 8 13
9   TRI 1 Wajang Beneteau First 10 Darcy Carr 0.875 (Spin) 27/Jan/20 - 14:18:48 0:02:23:48 0:02:05:50 9 14
10   ANU 911882 TAZ RP 37 Bernard Evan-Wong 0.999 (Asy) 27/Jan/20 - 14:01:21 0:02:06:21 0:02:06:13 10 15
11   TRI 10 Dingolay LS 10 (Tartan 10) Mark Chapman 0.843 (Spin) 27/Jan/20 - 14:25:48 0:02:30:48 0:02:07:07 11 16
12   FRA 972 Maison Satec (Perseverare Diabolicum) Farr 40 Jean Michel Figueres 1.027 (Spin) 27/Jan/20 - 13:59:11 0:02:04:11 0:02:07:32 12 17
13   GBR 1321L Escapado First 40.7 Germaine Williams 0.927 (Both 2) 27/Jan/20 - 14:28:04 0:02:33:04 0:02:21:54 13 18
14   6849 Spirit of Juno Farr 65 Peter Anthony 1.083 (Asy) 27/Jan/20 - 14:07:58 0:02:12:58 0:02:24:00 14 19
 
CSA 3
1   TRI 20 C-MOS Soveral 42 Norman Da Costa 0.897 (J/P) 27/Jan/20 - 13:37:53 0:01:22:53 0:01:14:21 1 1
2   17 The Blue Peter Alfred Mylne 65 Mathew Barker 0.912 (Jib) 27/Jan/20 - 13:36:40 0:01:21:40 0:01:14:29 2 2
3   AUT 24 Rasmus Swan 43 Dieter Huppenkothen 0.814 (J/P) 27/Jan/20 - 13:47:57 0:01:32:57 0:01:15:40 3 3
4   ANU 112 Cricket with Anjo Insurances Beneteau First 35 Sandy Mair 0.802 (Asy) 27/Jan/20 - 13:49:38 0:01:34:38 0:01:15:54 4 4
5   TRI 96 Petit Careme Beneteau First 38 Edward Kacal 0.821 (J/P) 27/Jan/20 - 13:50:36 0:01:35:36 0:01:18:29 5 5
6   TRI 107 Joia Beneteau First Class Europe Brian Wallace DNF 0.880 (J/P)       7  
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Grenada Sailing Week - J 24 Racing
One Design Division
J 24
1   BAR 3915 Fadeaway J 24 Gus Reader       1
2   GRN 4167 Die Hard J 24 Robbie Yearwood       2
3   LCA 1132 Jabal J 24 Nick Forsberg       3
4   TRI 2343 Frigate J 24 Richard Amerling       4
5   BAR 202 Shakin J 24 Jeff Fisher       5
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2020