NYYC Race Week at Newport presented by Rolex - PART I - Classics
Preliminary Results Race 2
Select to view a specific Class results:
All Classes
12 Metre (Grand Prix)
12 Metres (Modern)
12 Metres Traditional
Classics - Class 1 (non-spinnaker)
Classics - Class 2 (spinnaker)
CRF - Spirit of Tradition
Herreshoff S Class
Racing Circle
Division
Class
Starting Date
Starting Time
Distance
Wind
Part 1 - July 12-13
One Design
12 Metre (Grand Prix)
12/Jul/2014
02:00 PM
Part 1 - July 12-13
One Design
12 Metres (Modern)
12/Jul/2014
02:05 PM
7.86 NM
Part 1 - July 12-13
CRF
Classics - Class 2 (spinnaker)
12/Jul/2014
02:15 PM
7.69 NM
Part 1 - July 12-13
One Design
Herreshoff S Class
12/Jul/2014
02:30 PM
5.3 NM
Part 1 - July 12-13
CRF
Classics - Class 1 (non-spinnaker)
12/Jul/2014
02:45 PM
7.69 NM
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Owner/Skipper
Status
Rating
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Class
Fleet
Part 1 - July 12-13 Racing
CRF Division
Classics - Class 1 (non-spinnaker)
1
US 18
Angelita
8-Metre
Skelsey / Croll
12/Jul/14 - 15:59:37
0:01:14:37
0:00:58:20
1
1
2
71
Black Watch
S&S 68
Trevor Fetter
12/Jul/14 - 15:52:46
0:01:07:46
0:00:58:32
2
2
3
P-13
Chips
W.Starling Burgess P-Class
Jed Pearsall
12/Jul/14 - 16:00:06
0:01:15:06
0:00:59:28
3
3
4
N1
RUGOSA
NY 40
Halsey Herreshoff
12/Jul/14 - 15:57:01
0:01:12:01
0:01:02:09
4
5
5
312
Fortune
Custom Schooner
John Taft / Tom Glassie
12/Jul/14 - 16:03:50
0:01:18:50
0:01:03:50
5
6
Classics - Class 2 (spinnaker)
1
351
Fidelio
S&S 39
Charles Townsend
12/Jul/14 - 15:35:38
0:01:20:38
0:01:00:38
1
4
2
L - 2
Belle
Luders 24
Jonathan Loughborough
12/Jul/14 - 15:36:08
0:01:21:08
0:01:04:05
2
7
3
14
SYCE
6 Metre
Bob & Farley Towse
RDG
12/Jul/14 - 15:39:46
0:01:24:46
0:01:05:40
3
12
4
21
Madcap
6 metre
Tom Fair
12/Jul/14 - 15:39:51
0:01:24:51
0:01:05:45
4
8
5
K1
Vixen (spin)
15 Square Metre
Andrew Norris
12/Jul/14 - 15:48:56
0:01:33:56
0:01:08:56
5
9
6
US 53
CHEROKEE
6 Metre
Jerry Goldlust
12/Jul/14 - 15:43:58
0:01:28:58
0:01:10:46
6
10
7
L24 7
LEAF
Luders 24
Chris Bouzaid
DNF
8
One Design Division
Herreshoff S Class
1
51
Aquila
Herreshoff S Class
Geoffrey Davis
1
2
27
Mischief
Herreshoff S Class
Walter Bopp
2
3
8
OSPREY
Herreshoff S Class
Michael McCaffrey
3
4
57
Squaw
Herreshoff S Class
Angus Davis
4
5
7
Firefly
Herreshoff S Class
Alan Silken
5
6
5
Surprise
Herreshoff S Class
Fred Roy
6
7
15
Shona
Herreshoff S Class
Robert Hutchinson
7
8
3
Whistler
Herreshoff S Class
Schuyler Boylan
8
12 Metre (Grand Prix)
1
KZ 3
New Zealand -GP
Gunther Buerman
1
2
KZ 5
Laura -GP
Kip Curren
2
12 Metres (Modern)
1
K 22
Victory 83
12 Metre
Dennis Williams
1
2
US 22
Intrepid
12 Metre
Jack Curtin
2
3
US 26
Courageous
12 Metre
Ralph Isham/ Alexander Auersperg
DNF
4
Back to previous page
Main Menu
Copyright ©
North Technology Group LLC
2000-2024
Terms & Conditions
•
Privacy_Policy