2014 Captains Harbor Friday Night Series-10th Anniversary
Final Results Race 3

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

Division I PHRF_ToT PHRF 83 and Lower 18/Jul/2014 07:00 PM   4 Kts

Division II PHRF_ToT PHRF 84-132 18/Jul/2014 07:05 PM   4 Kts

Division III PHRF_ToT PHRF 133 and Above 18/Jul/2014 07:10 PM   4 Kts



Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Division I Racing
PHRF_ToT Division
PHRF 83 and Lower
1   USA 40044 Bellerophon Farr 40 OD Rick and Skip Sinclair 18/Jul/14 - 20:14:38 0:01:14:38 0:01:27:43 1 1
2   USA 206 Coyote Megles 32 Bill Clemens 18/Jul/14 - 20:38:01 0:01:38:01 0:01:50:60 2 2
3   USA 316 Wave Rider Farr 30 Benoit Ansart 18/Jul/14 - 20:47:04 0:01:47:04 0:01:55:48 3 3
4   USA 38555 Carbonado MC 38 John & Matthew Barry 18/Jul/14 - 20:38:16 0:01:38:16 0:01:58:44 4 4
5   USA 8 Tonic Beneteau First 35 Steve Lukens 18/Jul/14 - 20:58:24 0:01:58:24 0:02:01:58 5 5
6   USA 52024 Terrapin First 40.7 Paul Dunay & Jon Litt DNF       14  
7   USA 60351 Hurricane Summit 35 John Schinto DNF       14  
8   USA 39515 Elan Farr 395 Kent Holden DNF       14  
9   USA 49130 Team Zombie Ultra 30 Andrew Scrivan DNF       14  
10   USA 242 Blue Mouse J 35 Mark Parry DNF       14  
11   USA 39534 Skye Farr 395 Ty Anderson DNS       14  
12   USA 41454 Impromptu J 35 Brian Warner DNS       14  
13   USA 42969 TRILOGY J/44 Doug Carlson DNS       14  
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Division II Racing
PHRF_ToT Division
PHRF 84-132
1   USA 77287 Attractive Nuisance Olson 30 Jonathan & Karin Nye 18/Jul/14 - 19:29:42 0:00:24:42 0:00:24:17 1 1
2   USA 87569 Adrenaline Soverel 33 Patrick Croke 18/Jul/14 - 19:32:39 0:00:27:39 0:00:27:57 2 2
3   USA 30 Nevermore J 100 Ken Hall 18/Jul/14 - 19:37:12 0:00:32:12 0:00:32:33 3 3
4   131313 Kekoa Tartan 38 Wakeman / Hutchins 18/Jul/14 - 19:42:32 0:00:37:32 0:00:36:25 4 4
5   USA 63136 Shining Star Farr 33 Steve Hayes DNF       14  
6   USA 30252 Moxy X Yacht 33 Paul Brindak DNF       14  
7   USA 429 Stampede Etchells Karen Varbaro DNS       14  
8   USA 41302 Borderline C&C 35 MK3 Jonathan Asch / Stephen Bishop DNS       14  
9   175 Strange Brew J 105 Eben Walker DNS       14  
10   USA 52173 Finale Beneteau First 36.7 Thomas O'Connell DNS       14  
11   USA 10104 First Light Tartan 101 Dana OBrien DNS       14  
12   USA 51241 South Wind Swan 44 Walter & Joy Pierson DNS       14  
13   USA 52554 Jamala IV Beneteau 36.7 Hamish Young DNS       14  
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Division III Racing
PHRF_ToT Division
PHRF 133 and Above
1   USA 30736 Tecumseh C&C 36 Donald Rotzien 18/Jul/14 - 19:57:17 0:00:47:17 0:00:44:17 1 1
2   USA 11919 Finn Ratoon allied 30 30 Robert Coulson 18/Jul/14 - 20:06:37 0:00:56:37 0:00:51:02 2 2
3   USA 550 Antelope Tartan 30 Jim Cobbs 18/Jul/14 - 20:09:47 0:00:59:47 0:00:53:14 3 3
4   USA 52594 Hawkeye(C) C&C 34 Michael Burke 18/Jul/14 - 20:08:01 0:00:58:01 0:00:53:52 4 4
5   204 Foolish Pleasure Morgan 30 Centerboard John Ekberg 18/Jul/14 - 20:29:29 0:01:19:29 0:01:07:43 5 5
6   USA 51 Comet Alerion 28 Allan Levys 18/Jul/14 - 20:36:15 0:01:26:15 0:01:18:25 6 6
7   USA 60327 Carpe Diem Beneteau First 235 Blazej Cichy 18/Jul/14 - 20:49:41 0:01:39:41 0:01:25:16 7 7
8   USA 20233 Dursey C&C 33 David Ornstein DNF       14  
9   USA 60164 Timaru Jeanneau Carter Harris DNF       14  
10   USA 14691 Alliance C&C 27 William Lewis DNF       14  
11   USA S34 Badger Sabre 34 Mk I Chris and Sarah Fey DNS       14  
12   USA 143 Freebird Pearson 34 Jake Kramer DNS       14  
13   USA 1358 Silver Fox J 24 Jasjeet Sood DNS       14  
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy