2020 AYC Fall Series
Preliminary Results Race 3

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time ORC/ORR Distance Wind

AYC Fall Series 1 One Design Viper 640 04/Oct/2020 01:28 PM    
AYC Fall Series 1 One Design J 70 04/Oct/2020 01:33 PM    
AYC Fall Series 1 One Design J 80 04/Oct/2020 01:38 PM    
AYC Fall Series 1 One Design J 30 04/Oct/2020 01:48 PM    
AYC Fall Series 1 One Design J 22 04/Oct/2020 01:55 PM    

AYC Fall Series 3 ORC ORC 1 17/Oct/2020 02:48 PM W/L ToT 3L 1 NM  
AYC Fall Series 3 ORC ORC 2 17/Oct/2020 03:03 PM W/L ToT 3L 1 NM  
AYC Fall Series 3 One Design J 105 17/Oct/2020 03:29 PM    
AYC Fall Series 3 One Design J 35 17/Oct/2020 03:34 PM    



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Yacht Club Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
AYC Fall Series 1 Racing
One Design Division
J 22
1   USA 468 Scooby J 22 J.R. Maxwell Annapolis Yacht Club       1
2   USA 1464 Hot Toddy J 22 Jeffrey Todd Annapolis YC       2
3   USA 660 USNA J 22 Jeffrey Petersen NASS       3
4   USA 1504 Rhythmic Pumping J 22 Zander King AYC       4
5 North Sails  USA 1002 Essential Employee J 22 Drew Mutch EYC       5
6   USA 933 Committed J 22 Warren Richter / Tracey Golde EYC       6
7   USA 949 Corner of Sanity and Madness J 22 Chris Junge Eastport Yacht Club       7
8   USA 677 Yard Sail J 22 Brad Julian AYC DNC       11  
9   USA 1536 Hot Ticket J 22 Sandy Adzick SSA DNC       11  
10 61   USA 1461 Ekas J 22 Jason Ipe Annapolis Yacht Club DNC       11  
 
J 30
1   USA 526 TOTALed MAYHEM J 30 Doug & Amy Stryker Eastport YC / Raritan YC       1
2   USA 33504 Shamrock J 30 Bruce Irvin Eastport Yacht Club       2
3   USA 83060 Infectious Smile J 30 Tristan & Sheila Keen EYC       3
4   USA 63300 Avita J 30 Daniel Watson National Yacht Club       4
5   USA 32766 Pogo J 30 Charles Lutz CBYRA       5
6   USA 203 Suzie Q J 30 Heidi Frist EYC       6
7   USA 221 Hello Mary Lou J 30 Ryan Gens EYC TLE       8  
 
Viper 640
1   258 Gnixe Viper 640 Bill Vickers AYC       1
2   USA 181 Weather Permitting Viper 640 Robert & Becky Ranzenbach EYC       2
3   USA 238 Blofish Viper 640 Dailey Tipton EYC       3
4 25   USA 297 Evil Hiss Viper 640 Mary Ewenson Eastport Yacht Club DNC       7  
5 Quantum Sails  USA 245 Deep State Viper 640 Walt Pletcher AYC/SSA DNC       7  
6 80   USA 80 Haulin' Asp Viper 640 James Pokorski Eastport Yacht Club DNC       7  
 
J 70
1   USA 169 Empeiria J 70 John Heaton Chicago Yacht Club       1
2   USA 381 Tea Dance Snake J 70 Peter Bowe/Jenner/McNamara AYC       2
3   USA 220 Phoenix J 70 Peter Firey Annapolis Yacht Club       3
4 Ullman Sails  USA 357 DangerMouse J 70 Taz Coffey Severn Sailing Association       4
5   USA 45 Wild Child J 70 Henry Filter EYC       5
6   USA 151 Proof J 70 Patrick Britton-Harr Boxwood yacht club       6
7   USA 56 Wicked J 70 Arthur Edwards AYC       7
8 North Sails  USA 4 4 Sport J 70 Gregg Zurmuhlen Eastport Yacht Club       8
 
J 80
1   USA 60 Meltemi J 80 Mike Hobson STYC       1
2   USA 11 Eleven J 80 Bert Carp Annapolis Yacht Club       2
3   USA 1314 Stacked Deck J 80 Ramzi Bannura EYC       3
4   USA 259 Outlaws J 80 Derick Lynch Annapolis Yacht Club       4
5   USA 1313 Turbo Sloth J 80 Daniel Wittig CBYRA       5
6   USA 1330 Vitesse J 80 John Taylor Annapolis YC       6
7   USA 405 some respect J 80 Richard Harrison AYC       7
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Yacht Club Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
AYC Fall Series 3 Racing
One Design Division
J 35
1   USA 42979 Abientot J 35 Roger Lant EYC       1
2   USA 53408 Aunt Jean J 35 James Sagerholm/AJ Syndicate NSSA       2
3   USA 40738 Maggie J 35 James McNeely PSC/DISC       3
4   USA 33785 Valhalla J 35 Valhalla Sailing Project / Mike Wood EYC       4
 
J 105
1   USA 300 Ctrl Alt Del J 105 Ben duPont AYC       1
2   USA 215 Constellation J 105 Teagan Foley NASS       2
3   USA 407 Chessie J 105 John Kircher PRSA       3
4   USA 252 Peregrine J 105 Bill & Linsley Carruth EYC       4
5   USA 159 Crescendo J 105 Angelo Guarino J 105 - Fleet 3       6
6   USA 250 Smoke 'n Oakum J 105 David Scheidt AYC       7
7   USA 220 Bat IV J 105 Andrew Kennedy Annapolis Yacht Club       8
8   USA 523 Santas Reign, Dear J 105 Donald Santa Annapolis Yacht Club       9
9 Quantum Sails  USA 321 Rum Puppy J 105 Kevin Fitzgerald J105 Fleet 3       10
10   USA 328 Mirage J 105 Cedric Lewis / Fredrik Salvesen Annapolis Yacht Club SCP       10
11   USA 586 Dreadnought J 105 Meghan Caraher NASS       11
12   USA 501 Tenacious J 105 Carl Gitchell Annapolis Yacht Club       12
13   USA 676 Avenger J 105 Liz Hauschild NASS       13
14   USA 419 Crash J 105 Andy Cherner AYC       14
15   USA 64 Relentless J 105 David McKee CBYRA       15
16   USA 251 Breakaway J 105 Richard Hinds AYC       16
17   USA 303 Velvet Hammer J 105 Kristen Robinson Annapolis Yacht Club       17
 
ORC Division
ORC 1 (W/L ToT 3L)
1   USA 106 Ramrod J 111 Rod Jabin Ayc 0.8069 17/Oct/20 - 15:31:39 0:00:43:39 0:00:35:13 1 3
2   USA 2722 M’am’selle J 122 Cindy and Ed Hartman AYC 0.8010 17/Oct/20 - 15:32:45 0:00:44:45 0:00:35:51 2 6
3   USA 52599 Wahoo Ker 50 Katie Boyle NASS 0.9484 17/Oct/20 - 15:26:00 0:00:38:00 0:00:36:02 3 7
4   USA 7192 Wasp J 133 MIDN 1/C Paul Jervis NASS 0.8325 17/Oct/20 - 15:31:42 0:00:43:42 0:00:36:23 4 10
5   USA 38012 ZUUL Aerodyne 38 Benedict Capuco AYC 0.8165 17/Oct/20 - 15:33:54 0:00:45:54 0:00:37:29 5 11
6   USA 70059 Zephyr Farr 40 Matthew Gillcrist NASS 0.8990 17/Oct/20 - 15:30:22 0:00:42:22 0:00:38:05 6 12
7   USA 60059 Ranger Farr 40 Ashley Koenig NASS 0.8990 17/Oct/20 - 15:31:11 0:00:43:11 0:00:38:49 7 13
8   USA 50473 Cheetah Mumm 36 UC Mod Marc Briere SMSA 0.8271 17/Oct/20 - 15:35:17 0:00:47:17 0:00:39:06 8 14
9 Quantum Sails  USA 84002 Rival Carkeek 40 Bob Cantwell Annapolis Yacht Club/Riverside Yacht Club 0.9692 17/Oct/20 - 15:29:10 0:00:41:10 0:00:39:54 9 15
10 Quantum Sails  USA 93664 SLY XP44 Bob Fox AYC/STC 0.8245 17/Oct/20 - 15:39:16 0:00:51:16 0:00:42:16 10 16
11   USA 42404 Different Drummer Fast 40 Ryan Treat Annapolis Yacht Club DNC 0.8097       12  
 
ORC 2 (W/L ToT 3L)
1   USA 1889 Monkey Dust Tripp 33 Craig & Dotty Saunders Annapolis Yacht Club 0.7652 17/Oct/20 - 15:43:29 0:00:40:29 0:00:30:59 1 1
2   USA 12834 Grand Plan Grand Soleil 34 Ted Ruegg Annapolis Yacht Club 0.7139 17/Oct/20 - 15:51:02 0:00:48:02 0:00:34:17 2 2
3   USA 999 Mama Tried Beneteau FC 10 Andrew Noel PCRC 0.7660 17/Oct/20 - 15:49:17 0:00:46:17 0:00:35:27 3 4
4   USA 7000 Victorine Columbia 32 David Conlon SSA 0.8264 17/Oct/20 - 15:46:09 0:00:43:09 0:00:35:40 4 5
5   USA 22 Delirium J 33 David McCullough HHSA 0.7568 17/Oct/20 - 15:50:43 0:00:47:43 0:00:36:07 5 8
6   USA 33123 Starbird Tartan 101 Frank Martien SCC 0.7584 17/Oct/20 - 15:50:42 0:00:47:42 0:00:36:11 6 9
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2020