2020 James Island Yacht Club Regatta
Preliminary Results Race 3

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

Junior One Design O'Pen Skiff 20/Jun/2020 04:00 PM    
Junior One Design Optimist 20/Jun/2020 04:00 PM    
Junior One Design Optimist - Green 20/Jun/2020 04:00 PM    

Main One Design Laser Full 21/Jun/2020 02:00 PM    
Main One Design Laser Radial 21/Jun/2020 02:00 PM    
Main One Design Laser 4.7 21/Jun/2020 02:00 PM    
Main One Design Club 420 21/Jun/2020 02:00 PM    
Main One Design Y Flyer 21/Jun/2020 02:00 PM    
Main One Design Collegiate 420 21/Jun/2020 02:00 PM    
Main One Design Sunfish 21/Jun/2020 02:00 PM    
Main One Design Other One Design Class 21/Jun/2020 02:00 PM    

Outer One Design VX One 20/Jun/2020 04:00 PM    
Outer One Design Hobie 20 20/Jun/2020 04:00 PM    
Outer One Design SIOD 20/Jun/2020 04:00 PM    
Outer One Design E Scow 20/Jun/2020 04:00 PM    
Outer One Design J 22 20/Jun/2020 04:00 PM    
Outer One Design J 24 20/Jun/2020 04:00 PM    
Outer One Design Lightning 20/Jun/2020 04:00 PM    
Outer One Design Waspz 20/Jun/2020 04:00 PM    
Outer One Design Formula Cat 20/Jun/2020 04:00 PM    
Outer PHRF_ToT Other One Designs 20/Jun/2020 04:00 PM    



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Junior Racing
One Design Division
O'Pen Skiff
1   10174 NA Open Skiff Felix Hagar       1
2   11072 TBD Open Skiff Granger Osborne       2
3   USA 11045 Open Skiff Open Skiff Jackson Fisher       3
4   9518 TBD Open Skiff Perrin Mueller       4
5   9522 Se Puede Open Skiff Gavin Sullivan       5
6   9528 none Open Skiff Louise Martin       6
7   9523 Open skiff Rutledge Hyman       7
8   11016 TBD Open Skiff Liam Modzelewski       8
9   9438 Open Bic Open Skiff Luke Ridgeway DNF       10  
 
Optimist
1   21594 My Name Jeff Opti James Pine       1
2   21595 Tornado Squall Opti Nathan Pine       2
3   22181 22181 Opti Elliott Lipp       3
4   22301 Opti William McIntosh       4
5   17772 17772 Opti Mina Bernthal       5
6   22297 NA Opti Kaden Fenno       6
7   21407 21407 Opti Jackson Shealy       7
8   20188 20188 Opti River Keysers       8
9   21762 21762 Opti Wyatt Lipp       9
10   USA 13774 13774 Opti Nevie Collins       10
11   USA 16321 Squirt Opti Lachlan Duer       11
12   6 NA Opti Walker Glenn       12
13   USA 18 TBD Opti Kirill Siletskiy       13
14   USA 2499 Opti Mason Fisher       14
15   USA 14949 N/A Opti Stella Herford       15
16   1 no name for this boat Opti Leland Morrison       16
17   15744 Boat with no name Opti Will Bryant       17
18   USA 21954 Copasetic Opti Samuel Sablotsky       18
19   USA 18034 none opti Caden Pirner       19
20   19323 Oli Opti Oliver Johnston       20
21   UAE310 Opti Opti Madeleine Harris       21
22   usa 10007 none opti Collin Pirner       22
23   22391 N/A Opti Thomas Weil DNC       26  
24   8643 Tiger Shark Opti Hannah Wright DNF       26  
25   16362 fast Opti Sawyer Norman DNF       26  
 
Optimist - Green
1   14655 Opti Marcus Durlach       1
2   19592 NA Opti Keegan Skipper       2
3   22923 TBD Opti Coleman Emrich       3
4   19790 none Opti Will Martin       4
5   6 NA Opti Kennedy Fenno       5
6   18599 18599 Opti Kai Bernthal       6
7   20724 Shark Finn Soup Opti Finn Robinson       7
8   8 Opti mary margaret hagood       8
9   71 Opti Opti Hugh Nathan       9
10   15 JIYC Club Boat Opti Hank Bashford       10
11   9 TBD Opti Whit Shealy DNF       16  
12   7 James Island Yacht Club Boat Opti Madeleine Kopf DNF       16  
13   7 Opti virgini Hagood DNF       16  
14   USA 5400 JIYC Club Boat Opti Ellis Frampton DNS       16  
15   12 GC Opti Georgia Caroline England RET       16  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Main Racing
One Design Division
Laser Full
1   209749 None Laser Full Jason Rucker       1
2   192329 Laser Laser Andy Culver       2
3   170345 Laser Full Rob Bowden       3
4   2061 Lucas' boat Laser Travis Tucker       4
5   213073 ILCA ?? Laser Full Max Zhalilo       5
6   USA 175140 laser Laser Full Eric Norman       6
7   201212 Laser Laser William Gilden       7
8   170336 Laser Laser Full Graham Cosby       8
9   USA 155269 Evil Duer Laser Chris Duer       9
10   USA 165142 Maestro Laser Full Shane Sablotsky       10
11   USA 172075 172075 Laser Full Ashley Byrd       11
12   173960 Laser Full Laser Full Manning Unger DNS       14  
13   USA 84885 Laser Laser Walter Everett DNS       14  
 
Laser Radial
1   206155 Laser Laser Radial William weinbecker       1
2   204419 USA 204419 Laser Radial Bridget Monahan       2
3   USA 207135 none Laser Radial Jacob Fisker-Andersen       3
4   USA 208385 Salty Bones Laser Radial Wesley Myler       4
5   166915 Laser Laser Radial Henry Ciszewski       5
6   9469 Laser Laser Radial McGill Woodward       6
7   216725 Laser Laser Radial Andrew Ciszewski       7
8   206154 206154 Laser Radial Elyse Bernthal       8
9   usa 150991 harvest time Laser Radial Ryan Sullivan       9
10   189721 n/a Laser Radial Ross Putnam       10
11   usa 164293 laser Laser Radial William Tebrake       11
12   USA 163980 Mr. Birmingham Laser Radial Tavia Smith       12
13   187307 laser Laser Radial Bradlee Anderson       13
14   170801 Laser Laser Radial Walter Blessing       14
15   195125 none Laser Radial Hal Gilreath DNS       16  
 
Laser 4.7
1   USA 192085 laser Laser 4.7 Wyatt Norman       1
2   USA 189721 Manatee Missile Laser 4.7 Bode Snider       2
3   USA 158957 none Laser 4.7 Will Rucker       3
4   USA 159815 159815 Laser 4.7 Arabella Duer       4
5   USA 166918 USA 166918 Laser Mary Katherine Monahan       5
6   210081 N/A Laser 4.7 Lawton Harper       6
 
Club 420
1   35 Gamecocks 420 Emily Loring       1
2   8452 TBD 420 Reeves Bair       2
3   31 Smella 420 Ashton Loring       3
4   8451 N/A Club 420 Andrea Melnik       4
5   TBD TBD 420 Mason Cogswell DNS       6  
 
Y Flyer
1   2803 Y Knot Now? Y Flyer Amy Woodard       1
2   USA 2753 Y4U2 Y Flyer Ned Goss       2
3   USA 2964 Chianti Y Flyer David and Kristen Buckley       3
4   Uni 2759 Gratum wabbit Y Flyer Henry McCray       4
5   2652 Race Boat Y Flyer Mary Hanckel       5
6   2259 Julip Y Flier Joel Bays       6
7   2788 Y-Knot Y Flyer Melissa Creech DNS       8  
 
Collegiate 420
1   552 none 420 Zack Carvajal       1
2   USA 8423 1st Place 420 Walker Hussey       2
3   32 Why Knot? 420 Connor Layne       3
4   33 JIYC 420 420 evan baird       4
 
Sunfish
1   57557 Sunfish 57557 Sunfish Charles Frasch DNS       2  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Outer Racing
One Design Division
VX One
1 313   USA 313 Another Bad Idea VX One Mark Liebel DNS       5  
2   USA 154 Little Miss Magic VX One Stanley Hassinger DNS       5  
3 205 North Sails  USA 205 Magic Bus VX One Jerry Callahan DNS       5  
4 187   Uni 187 VX1 VX One John Potter/Guggenheim DNS       5  
 
SIOD
1   66 Cygnet II SIOD Kurt Oberle         1
2   SI60 Marcheta SIOD Stan LaRoche       2
3   91 Island Spirit SIOD Sam Gervais       3
4   111 flounder SIOD Jessica Koenig       4
5   SI89 Privateer SIOD Jimmer FitzGerald       5
6   sc 94 Grey Ghost SIOD George Durst DNS       7  
 
E Scow
1   Usa Sc 55 Vamoose Escow Robby Wilkins       1
2   SC 22 Slopp E 2nds E scow Will Hanckel       2
3   GA 27 Savage E Scow Russell Cliff       3
4   SC-6 Vee Patch E Scow Walter Prause DNS       7  
5   SC 14 Zoe E Scow Crayton Walters DNS       7  
6   SC 37 Red Bay E-Scow Kevin Jewett DNS       7  
 
J 24
1   USA 2260 Level Pelican J 24 Crisp McDonald       1
2 50   USA 5259 Matadora J 24 Dan Rogge       2
3   USA 4398 Puff Daddy J 24 Charles Lent       3
4   USA 828 Orange Crush J 24 Tyler Benjamin       4
 
Lightning
1   15557 lightning leonard krawcheck       1
2   USA 14636 - Lightning Drew Lisicki       2
3   14701 Lightning Will Sloger       3
4   1475 Square Grouper Lightning Batton Kennon       4
5   USA 15141 FigJam Lightning Willliam McKenzie       5
6   USA 14710 Royal Pig Lightning Ryan Hamm       6
7   USA 14044 RWS Lightning Patrick Chisum       7
8   USA 15147 Blue Weenie Lightning Ryan Davidson DNS       10  
9   14780 JIYCL Lightning Carson Shaw DNS       10  
 
Waspz
1   2711 Waszp reed baldridge       1
2   2273 Shaguar WASZP Austin Powers       2
3   2266 Shaka Waszp David Loring       3
4   2218 grEy Goose Waszp Conner Blouin       4
5 0   USA 11 Otto Pilot Waszp Thomas Otto DeMuth       5
 
Formula Cat
1   USA 27 N/A nacre 17 Neil Walters       1
2   USA 338 T Squared Goodall C2 F18 Thomas Sunderland DNS       3  
 
PHRF_ToT Division
Other One Designs
1   USA 461 Know Class Beneteau First 18 OD Luke Ackerman 135.0 / 0.9489 20/Jun/20 - 18:17:14 0:02:17:14 00:02:10:13 1 1
 

2020 James Island Yacht Club Regatta
Sub-Class Scoring - Preliminary Results Race 3

Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Junior Racing
One Design Division
O'Pen Skiff (Open)
1   10174 NA Open Skiff Felix Hagar       1
 
 
O'Pen Skiff (U13)
1   11072 TBD Open Skiff Granger Osborne       2
2   USA 11045 Open Skiff Open Skiff Jackson Fisher       3
3   9518 TBD Open Skiff Perrin Mueller       4
4   9522 Se Puede Open Skiff Gavin Sullivan       5
5   9528 none Open Skiff Louise Martin       6
6   9523 Open skiff Rutledge Hyman       7
7   11016 TBD Open Skiff Liam Modzelewski       8
8   9438 Open Bic Open Skiff Luke Ridgeway DNF       10  
 
 
Optimist (Blue)
1   21594 My Name Jeff Opti James Pine       1
2   21595 Tornado Squall Opti Nathan Pine       2
3   22181 22181 Opti Elliott Lipp       3
4   22301 Opti William McIntosh       4
5   17772 17772 Opti Mina Bernthal       5
6   21407 21407 Opti Jackson Shealy       7
7   6 NA Opti Walker Glenn       12
8   USA 2499 Opti Mason Fisher       14
9   USA 14949 N/A Opti Stella Herford       15
10   USA 21954 Copasetic Opti Samuel Sablotsky       18
11   22391 N/A Opti Thomas Weil DNC       26  
 
 
Optimist (Red)
1   22297 NA Opti Kaden Fenno       6
2   20188 20188 Opti River Keysers       8
3   15744 Boat with no name Opti Will Bryant       17
4   UAE310 Opti Opti Madeleine Harris       21
5   usa 10007 none opti Collin Pirner       22
 
 
Optimist (White)
1   21762 21762 Opti Wyatt Lipp       9
2   USA 13774 13774 Opti Nevie Collins       10
3   USA 16321 Squirt Opti Lachlan Duer       11
4   USA 18 TBD Opti Kirill Siletskiy       13
5   1 no name for this boat Opti Leland Morrison       16
6   USA 18034 none opti Caden Pirner       19
7   19323 Oli Opti Oliver Johnston       20
8   8643 Tiger Shark Opti Hannah Wright DNF       26  
9   16362 fast Opti Sawyer Norman DNF       26  
 
 
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Main Racing
One Design Division
Laser Full (Apprentice Master)
1   USA 175140 laser Laser Full Eric Norman       6
2   USA 155269 Evil Duer Laser Chris Duer       9
3   USA 165142 Maestro Laser Full Shane Sablotsky       10
 
 
Laser Full (Grand Master)
1   201212 Laser Laser William Gilden       7
2   USA 172075 172075 Laser Full Ashley Byrd       11
3   USA 84885 Laser Laser Walter Everett DNS       14  
 
 
Laser Full (Masters)
1   209749 None Laser Full Jason Rucker       1
2   192329 Laser Laser Andy Culver       2
3   170345 Laser Full Rob Bowden       3
 
 
Laser Full (Senior)
1   2061 Lucas' boat Laser Travis Tucker       4
 
 
Laser Full (Youth)
1   213073 ILCA ?? Laser Full Max Zhalilo       5
2   170336 Laser Laser Full Graham Cosby       8
3   173960 Laser Full Laser Full Manning Unger DNS       14  
 
 
Laser Radial (Grand Master)
1   195125 none Laser Radial Hal Gilreath DNS       16  
 
 
Laser Radial (Senior)
1   USA 207135 none Laser Radial Jacob Fisker-Andersen       3
2   usa 150991 harvest time Laser Radial Ryan Sullivan       9
 
 
Laser Radial (Youth)
1   206155 Laser Laser Radial William weinbecker       1
2   204419 USA 204419 Laser Radial Bridget Monahan       2
3   USA 208385 Salty Bones Laser Radial Wesley Myler       4
4   166915 Laser Laser Radial Henry Ciszewski       5
5   9469 Laser Laser Radial McGill Woodward       6
6   216725 Laser Laser Radial Andrew Ciszewski       7
7   206154 206154 Laser Radial Elyse Bernthal       8
8   189721 n/a Laser Radial Ross Putnam       10
9   usa 164293 laser Laser Radial William Tebrake       11
10   USA 163980 Mr. Birmingham Laser Radial Tavia Smith       12
11   187307 laser Laser Radial Bradlee Anderson       13
12   170801 Laser Laser Radial Walter Blessing       14
 
Laser 4.7 (Youth)
1   USA 192085 laser Laser 4.7 Wyatt Norman       1
2   USA 189721 Manatee Missile Laser 4.7 Bode Snider       2
3   USA 158957 none Laser 4.7 Will Rucker       3
4   USA 159815 159815 Laser 4.7 Arabella Duer       4
5   USA 166918 USA 166918 Laser Mary Katherine Monahan       5
6   210081 N/A Laser 4.7 Lawton Harper       6
 
 
 

Back to previous page
Main Menu

Beneteau    

Copyright © Interactive Creations 2000-2020