2020 COLORS Columbia Cup Regatta
Final Results Race 3

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time ORC/ORR Distance Wind

COLORS Columbia Cup Regatta One Design T-10 02/Aug/2020 11:10 AM 3.5 NM 5 Kts
COLORS Columbia Cup Regatta One Design J 105 02/Aug/2020 11:15 AM 3.5 NM 5 Kts
COLORS Columbia Cup Regatta One Design J 88 02/Aug/2020 11:20 AM 3 NM 5 Kts
COLORS Columbia Cup Regatta One Design Beneteau First 36.7 02/Aug/2020 11:25 AM 3.5 NM 5 Kts
COLORS Columbia Cup Regatta One Design Beneteau First 40.7 02/Aug/2020 11:30 AM 4 NM 5 Kts
COLORS Columbia Cup Regatta PHRF_ToT PHRF Buoy 02/Aug/2020 11:35 AM 4 NM 5 Kts

COLORS Columbia Cup Regatta - RC One Design Dragon Force 65 01/Aug/2020 06:20 PM 1 NM 3 Kts



Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
COLORS Columbia Cup Regatta Racing
One Design Division
T-10
1   USA 30475 Erica T-10 Brian Kaczor       1
2   USA 23928 Proving Run T-10 Andrew Roccasalva       2
3   USA 40433 Meat T-10 Brian Kennalley, Edward Mui, Craig Roehl       3
4   USA 410 Retention LS 10 Mark Croll       4
5   USA 411 Minister LS 10 Blane & Cindy Boynton       5
6   USA 402 Thunderbolt LS 10 Steve Karstrand       6
7   USA 30509 Grytviken T-10 Piotr Madrzyk       7
8   USA 15630 Amateur II T-10 Michael & Felicia Platzke       8
 
J 105
1   USA 673 The Asylum J 105 Jon Weglarz       1
2   USA 349 Sealark J 105 Clark Pellett       2
3 Doyle Sailmakers  USA 295 Kinship J 105 Josh Lutton       3
4   USA 50638 Esprit d'Ecosse J 105 Judith & Ross McLean       4
 
J 88
1   100 P.A.J.A.M.A. Party J 88 Alexander Abell       1
2   USA 29 Dutch J 88 John & Jordan Leahey       2
3   USA 93985 Julia J 88 Michael Gillian       3
4   USA 75 Norse J 88 Jorgen Christiansen       4
 
Beneteau First 36.7
1   USA 101 Erizo de Mar Beneteau Antoni/waldemar Czupryna/Emmerich       1
2   USA 247 Painkiller 5 Beneteau 36.7 alice martin       2
3 Doyle Sailmakers  USA 26219 FOG Beneteau First 36.7 Greg Rasmussen       3
4 Doyle Sailmakers  USA 1313 Program Beneteau First 36.7 Earle Atwater       4
 
Beneteau First 40.7
1   USA 404 Mojo Beneteau First 40.7 Gary Powell/ Scot Ruhlander       1
2   USA 40742 Wired Beneteau First 40.7 Brian Angioletti/ Chuck Norton       2
3 UK Sailmakers  USA 51377 Vayu Beneteau First 40.7 Ron Buzil DNC       4  
 
PHRF_ToT Division
PHRF Buoy
1   USA 24 Momentus J 111 Kevin Saedi / Raman Yousefi 36.0 / 1.1092 02/Aug/20 - 12:36:40 0:01:01:40 00:01:08:24 1 1
2   USA 112 Pura Vida J 111 John Kalanik 36.0 / 1.1092 02/Aug/20 - 12:36:45 0:01:01:45 00:01:08:30 2 2
3   USA 38006 Eagle Sydney 38 Shawn/Jerry O'Neill 27.0 / 1.1265 02/Aug/20 - 12:35:54 0:01:00:54 00:01:08:36 3 3
4   USA 35004 Heartbreaker 1D35 Eric Oesterle 33.0 / 1.1149 02/Aug/20 - 12:38:03 0:01:03:03 00:01:10:18 4 4
5   USA 35035 Dire Wolf 1D35 Jeffrey (Dewey) Janicek 27.0 / 1.1265 02/Aug/20 - 12:37:51 0:01:02:51 00:01:10:48 5 5
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
COLORS Columbia Cup Regatta - RC Racing
One Design Division
Dragon Force 65
1   USA 1217 Floating Argument DF65 Justin Kalb       1
2   NZL 32 DF65 DragonForce 65 Timothy Trollope       2
3   USA 775 Blind Squirrel DF65 Sue O’Neil       3
4   96 BLUEHHO DragonForce 65 Daniel Burns       4
5   431 Lil Dickens DF65 Dick Newman       5
6   01 Khaleesi DF 65 John Poast       6
7   34 StorminNorman DF 65 Jon Van Norman       7
8   USA 227 Windswept DF65 Vince Cushing       8
9   56 Remotey McBoatface DF65 Peter Nielsen DNC       11  
10   776 Sheep Shagger DF65 Gerard ONeil DNF       11  
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy