2021 American Yacht Club Fall Regatta
Preliminary Results Race 3

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time ORC/ORR Distance Wind

East Course ORC ORC Fleet 26/Sep/2021 11:00 AM Triple W/L Mwdium 5.9735 NM  
East Course One Design J 44 26/Sep/2021 11:05 AM 5.9735 NM  
East Course ORC ORC - Doublehanded 02/Oct/2021 11:10 AM Triple W/L Low 13.5 NM  
East Course PHRF Coastal PHRF Division I 02/Oct/2021 11:15 AM 13.5 NM  
East Course PHRF Coastal PHRF Division II 02/Oct/2021 11:20 AM 13.5 NM  

South Course One Design J 109 26/Sep/2021 12:35 PM 4.6 NM  
South Course One Design J 88 26/Sep/2021 12:40 PM 4.6 NM  
South Course One Design J 105 26/Sep/2021 12:45 PM 4.6 NM  
South Course One Design J 70 26/Sep/2021 12:50 PM 4.6 NM  



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
East Course Racing
One Design Division
J 44
1   USA 4402 Maxine J 44 William Ketcham         1
2   USA 4403 Glory J 44 Lincoln White       2
3   USA 4406 Vamp YCC J 44 Kenneth Luczynski         3
4   USA 4405 Breakaway J 44 Thomas Blackwell       4
5   USA 4401 Palantir 5 J 44 June & Amanda Kendrick         5
6   USA 4407 Charlie V J 44 SUNY Maritime       6
7   USA 4411 Resolute J 44 Don and Rick Rave DNC         8  
 
ORC Division
ORC Fleet (Triple W/L Medium ToT)
1   USA 4224 Zammermoos Swan 42 David Fass 1.0103 26/Sep/21 - 11:58:02 0:00:58:02 0:00:58:38 1 1
2   USA 45454 Gemini II Swan 45 James Coffman 1.0272 26/Sep/21 - 11:57:10 0:00:57:10 0:00:58:43 2.5 2
3   USA 39516 Avalanche Farr 395 Craig Albrecht 0.9713 26/Sep/21 - 12:00:27 0:01:00:27 0:00:58:43 2.5 3
4   USA 60432 Cool Breeze Mills 43 Custom John Cooper 1.0348 26/Sep/21 - 11:57:29 0:00:57:29 0:00:59:29 4 4
5   USA 1201 After Midnight CTM41 Paul Jeka 1.0464 26/Sep/21 - 11:59:23 0:00:59:23 0:01:02:08 5 5
6   39538 Redemption Farr 395 David Goldstone 0.9701 26/Sep/21 - 12:04:17 0:01:04:17 0:01:02:22 6 6
7   USA 62157 Xcelsior IMX-45 Todd LaBaugh 1.0118 26/Sep/21 - 12:01:44 0:01:01:44 0:01:02:28 7 7
8   USA 46957 Oakcliff Farr 40 Red Farr 40 Oakcliff Sailing 1.0190 26/Sep/21 - 12:06:14 0:01:06:14 0:01:07:30 8 8
9   USA 51990 Oakcliff Farr 40 Blue Farr 40 Oakcliff Sailing 1.0196 26/Sep/21 - 12:15:54 0:01:15:54 0:01:17:23 9 9
 
ORC - Doublehanded (Triple W/L Low ToT)
1   USA 12424 Byte (ORC Mixed Doublehanded) Sunfast 3300 Robert & Libby Alexander 0.6677 02/Oct/21 - 13:46:19 0:02:36:19 0:01:44:22 1 10
2   USA 70024 Hotspur Sunfast 3200 Rich Jessop 0.6467 02/Oct/21 - 13:53:45 0:02:43:45 0:01:45:54 2 11
3 26   USA 26 Groupe 5 Figaro 2 Vlad Shablinsky Sam Wright 0.7081 02/Oct/21 - 13:51:43 0:02:41:43 0:01:54:31 3 12
 
PHRF Division
Coastal PHRF Division I
1   USA 4900 Cougar J 160 Leonard Sitar 0.0 02/Oct/21 - 13:28:47 0:02:13:47 0:02:13:47 1 2
2 Doyle Sailmakers  USA 12235 Summer Grace J 122 Kevin Kelley 27.0 02/Oct/21 - 13:45:15 0:02:30:15 0:02:24:10 2 11
3   USA 52400 Tenebrae J 124 William Ingraham 42.0 02/Oct/21 - 13:48:43 0:02:33:43 0:02:24:16 3 12
4   USA 52545 Antidote (PHRF Plus One) J 133 Ron Richman 18.0 02/Oct/21 - 13:47:53 0:02:32:53 0:02:28:50 4 14
5   US 26 Black Diamond YCC J 111 Midshipman Thomas Chairs 24.0 02/Oct/21 - 13:50:36 0:02:35:36 0:02:30:12 5 16
6   USA 60293 Muskoka Hanse 545 Neil Hindle 30.0 02/Oct/21 - 13:52:59 0:02:37:59 0:02:31:14 6 17
7   USA 52300 Jules Baltic 52 Thomas Dunn 12.0 02/Oct/21 - 13:49:05 0:02:34:05 0:02:31:23 7 18
8   USA 61132 Rumba J 133 Ove Haxthausen 12.0 02/Oct/21 - 13:51:53 0:02:36:53 0:02:34:11 8 19
9   USA 60739 Scylla Dehler 46 Markus Lahrkamp DNC 24.0       10  
 
Coastal PHRF Division II
1   USA 222 Eagle X-332 Ernie Bivona 108.0 02/Oct/21 - 13:57:11 0:02:37:11 0:02:12:53 1 1
2   USA 91 Vixen J 92 Jim Weil/ EJ Haskell 108.0 02/Oct/21 - 14:01:43 0:02:41:43 0:02:17:25 2 3
3   USA 381 Upsetter J 80 Jason Viseltear 123.0 02/Oct/21 - 14:05:47 0:02:45:47 0:02:18:07 3 4
4 155   USA 155 Crazy Train Melges 24 Patrick Croke 90.0 02/Oct/21 - 13:59:49 0:02:39:49 0:02:19:34 4 5
5   USA 112 Reviver J 112e Scott Devine 51.0 02/Oct/21 - 13:51:15 0:02:31:15 0:02:19:46 5 6
6   USA 24 Thin Man J 99 Todd Aven 69.0 02/Oct/21 - 13:56:09 0:02:36:09 0:02:20:38 6 7
7   USA 19 Vicitan - YCC (PHRF Plus One) Figaro 2 Benjamin Lilly 54.0 02/Oct/21 - 13:54:29 0:02:34:29 0:02:22:20 7 8
8   USA 61117 Ohana Dehler 42 Ken Wisdom 54.0 02/Oct/21 - 13:55:57 0:02:35:57 0:02:23:48 8 9
9   USA 58 Texas Rose J 112e William Komaroff 51.0 02/Oct/21 - 13:55:36 0:02:35:36 0:02:24:07 9 10
10   SWE 83 YCC Benita Figaro 2 Midshipman Peter Vaseliades 57.0 02/Oct/21 - 13:57:23 0:02:37:23 0:02:24:34 10 13
11   USA 61491 Quintessence Saffier 33 Roger Widmann 84.0 02/Oct/21 - 14:08:19 0:02:48:19 0:02:29:25 11 15
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
South Course Racing
One Design Division
J 109
1   USA 360 Big Boat J 109 Bud Rogers       1
2   USA 261 Growth Spurt J 109 John Greifzu, Jr.       2
3   USA 168 Incendiary J 109 Trevor Roach       3
4   USA 200 Emoticon J 109 Jonathan Rechtschaffer         4
5   USA 125 Loki J 109 David Rosow       5
6   USA 1111 Freedom J 109 Cory Eaves         6
7   USA 267 Nordlys J 109 Robert Schwartz DNC       9  
 
J 88
1   USA 56 Whirlwind J 88 William Purdy       1
2   USA 17 One Too Many J 88 Lawrence Cutler / Andrew Weiss       2
3   USA 34 Albondigas J 88 Justin Scagnelli / Tim Price       3
4   USA 25 Oh Jee !! J 88 Nicolas Delcourt       4
5   USA 35 USA 35 YCC Powder J 88 Midshipman Connor Collins DNC         6  
 
J 105
1   USA 334 loulou J 105 Paul Beaudin         1
2   USA 249 LauraBea J 105 Max Kalehoff         2
3   USA 513 Ataraxis J 105 Frank Latawiec       3
4   USA 627 Tolo J 105 Richie Palmer         4
5   USA 19 skal J 105 Paul Zajac       5
6   USA 585 Arete J 105 Stuart Van Winkle       6
7   USA 63 63 J 105 George Ellis DNC       9  
8   USA 200 Apollo J 105 Michael Kontonotas DNS         9  
 
J 70
1   USA 781 Pen Segal J 70 Jean marc Papin         1
2   USA 531 Half Mine II J 70 Gibbons Sinclair         2
3   USA 98 Grins J/70 Ghislain Descamps DNC       5  
 

2021 American Yacht Club Fall Regatta
Sub-Class Scoring - Preliminary Results Race 3

Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
East Course Racing
ORC Division
ORC - Doublehanded (ORC Mixed Doublehanded)
1   USA 12424 Byte Sunfast 3300 Robert & Libby Alexander 0.6677 02/Oct/21 - 13:46:19 0:02:36:19 0:01:44:22 1 10
 
 
 
PHRF Division
Coastal PHRF Division I (PHRF Plus One)
1   USA 52545 Antidote J 133 Ron Richman 18.0 02/Oct/21 - 13:47:53 0:02:32:53 0:02:28:50 4 14
 
Coastal PHRF Division II (PHRF Plus One)
1   USA 19 Vicitan - YCC Figaro 2 Benjamin Lilly 54.0 02/Oct/21 - 13:54:29 0:02:34:29 0:02:22:20 7 8
 
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022