2021 AYC Fall Series
Preliminary Results Race 3

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time ORC/ORR Distance Wind

AYC Fall Series - Weekend 1 One Design J 70 02/Oct/2021 01:40 PM    
AYC Fall Series - Weekend 1 One Design J 30 02/Oct/2021 01:45 PM    

AYC Fall Series - Weekend 2 (Bay Circle) ORC ORC 1 10/Oct/2021 11:05 AM Triple A/P High 1 NM  
AYC Fall Series - Weekend 2 (Bay Circle) One Design J 105 10/Oct/2021 11:20 AM    
AYC Fall Series - Weekend 2 (Bay Circle) ORC ORC 2 10/Oct/2021 11:30 AM Triple A/P High 1 NM  

AYC Fall Series - Weekend 2 (River Circle) One Design Harbor 20 09/Oct/2021 12:29 PM    



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
AYC Fall Series - Weekend 1 Racing
One Design Division
J 30
1   USA 83060 Infectious Smile J 30 Sheila & Tristan Keen       1
2   USA 33450 Bump.. J 30 Pam Morris       2
3   USA 63300 Avita J 30 Dan Watson       3
4   USA 33504 Shamrock J 30 Bruce Irvin / Jack Irvin       4
5   USA 203 Suzie Q J 30 Heidi Frist       5
6 North Sails  USA 63102 Avenger J 30 David Johnson       6
7   USA 32766 Pogo J 30 Charles Lutz       7
8   USA 221 Hello Mary Lou J 30 Ryan Joe       8
9   USA 122 Blitz J 30 James McGinnis       9
10   Uni 526 One Love J 30 Jamie Gregory       10
11   USA 53273 Bebop J 30 Bob Rutsch DNC       12  
 
J 70
1   USA 27 Derecho J 70 Jim Golden       1
2   USA 5 Osprey J 70 Roger Link       2
3 220   USA 220 Phoenix J 70 Peter Firey       3
4 Quantum Sails  USA 168 Rarity J 70 Marty McKenna       4
5   USA 1521 Progress J 70 Paul Green       5
6   USA 6 6 J70 Mark Hillman       6
7   USA 356 Inconceivable J70 Bob Fox       7
8 57   USA 357 DangerMouse J 70 Taz Coffey       8
9 56   USA 56 Wicked J70 Arthur Edwards       9
10 808 North Sails  USA 808 Nessuna J 70 Alex McPhail       10
11   USA 4 4 Sport J 70 Gregg Zurmuhlen       11
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
AYC Fall Series - Weekend 2 (Bay Circle) Racing
One Design Division
J 105
1   USA 130 Deja Voodoo J 105 Bill Zartler       1
2   USA 328 Mirage J 105 Cedric Lewis / Fredrik Salvesen       2
3   USA 116 Arbitrage J/105 Bruce Stone       3
4   USA 003 Ne*Ne J 105 Tim Russell       4
5   USA 351 inigo J 105 Jim Konigsberg       5
6   USA 96 Good Trade J 105 Peter Bowe       6
7   USA 220 Bat IV J 105 Andrew Kennedy       7
8   USA 501 Tenacious J 105 Carl Gitchell       8
9   USA 67 Mayhem J 105 Doug & Amy Stryker       9
10   USA 250 Smoke 'n Oakum J 105 David & Beth Scheidt       10
11   USA 64 Relentless J 105 David McKee       11
12   USA 43 Jester J 105 Hugh Bethell       12
13   USA 523 Santas Reign, Dear J 105 Donald Santa       13
14   USA 52000 Unbridled J 105 Robert Mock       14
15   USA 246 Trim J 105 William Sutton       15
16   USA 300 Ctrl Alt Del J 105 Ben duPont       16
17   USA 303 Velvet Hammer J 105 Kristen Robinson       17
18   USA 159 Crescendo J 105 Angelo Guarino       18
19   USA 676 Avenger J/105 MIDN 1/C Luke Gillcrist       19
20   USA 252 Peregrine J 105 Bill Carruth       20
21   407 Chessie J/105 John Kircher       21
22   USA 251 Breakaway J 105 Richard Hinds       22
23   USA 527 Firebrand J 105 Jon Slabaugh DNC       25  
24   USA 98 Better Mousetrap J 105 Grealy Putnam DNS       25  
 
ORC Division
ORC 1 (Triple A/P High ToT)
1   USA 106 Ramrod J 111 Rodrick Jabin 1.3128 10/Oct/21 - 13:44:33 0:02:39:33 0:03:29:27 1 1
2   USA 2722 M'am'selle J 122 Ed and Cindy Hartman 1.2986 10/Oct/21 - 13:47:34 0:02:42:34 0:03:31:07 2 2
3   USA 52939 Teamwork J 122 Team Syndicate 1.3009 10/Oct/21 - 13:47:47 0:02:42:47 0:03:31:46 3 3
4   USA 4444 Running Tide S&S Beau Van Metre 1.4223 10/Oct/21 - 13:41:33 0:02:36:33 0:03:42:40 4 8
5   USA 38012 ZUUL Aerodyne 38 Benedict Capuco 1.3367 10/Oct/21 - 13:51:42 0:02:46:42 0:03:42:50 5 9
6   GBR 20 Endorphin Soto 40 Erik Wulff 1.4960 10/Oct/21 - 13:35:50 0:02:30:50 0:03:45:39 6 12
7 North Sails  USA 60888 Lucky Eights J 124 Keith Cole 1.3356 10/Oct/21 - 14:42:21 0:03:37:21 0:04:50:18 7 16
 
ORC 2 (Triple A/P High ToT)
1   USA 38 USA 38 Abbott 33 White, White, Bartlett, Gosselin 1.1399 10/Oct/21 - 14:38:20 0:03:08:20 0:03:34:41 1 4
2   USA 53408 Aunt Jean J 35 James Sagerholm / AJ Syndicate 1.2135 10/Oct/21 - 14:27:05 0:02:57:05 0:03:34:53 2 5
3   USA 42979 Abientot J 35 Roger Lant 1.2232 10/Oct/21 - 14:27:29 0:02:57:29 0:03:37:06 3 6
4   USA 1889 MONKEY DUST Tripp 33 Craig & Dotty Saunders 1.2451 10/Oct/21 - 14:26:43 0:02:56:43 0:03:40:02 4 7
5   USA 110 Aces and Eights J 88 Paul Green 1.2389 10/Oct/21 - 14:31:37 0:03:01:37 0:03:45:00 5 10
6   USA 33123 Starbird Tartan 101 Frank Martien 1.2051 10/Oct/21 - 14:37:13 0:03:07:13 0:03:45:37 6 11
7   NA 23 Defiance Navy 44 Mk2 MIDN 1/C Moira Camacho 1.2528 10/Oct/21 - 14:30:34 0:03:00:34 0:03:46:13 7 13
8 25 Quantum Sails  USA 118 Patriot Melges 24 US Patriot Sailing / Zack Bayhan 1.2525 10/Oct/21 - 14:41:28 0:03:11:28 0:03:59:49 8 14
9   USA 82 AfterSchock Schock 35 Paul Susie 1.2363 10/Oct/21 - 14:46:10 0:03:16:10 0:04:02:31 9 15
10   USA 33785 Valhalla J 35 Valhalla Sailing Project / Mike Wood DNC 1.2213       11  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
AYC Fall Series - Weekend 2 (River Circle) Racing
One Design Division
Harbor 20
1   USA 311 Skimmer Harbor 20 Peter Trogdon & Margaret Podlich       1
2   213 Endurance Harbor 20 John Heintz       2
3   USA 326 Yellow Jacket Harbor 20 Scholz Sullivan Syndicate       3
4   USA 325 Puffin Harbor 20 Bell Carty       4
5   324 Dolly Harbor 20 Frank Quigley       5
6   361 Riptide Harbor 20 Ed Freitag       6
7   USA 340 Velella Harbor 20 Marino diMarzo       7
8   AYC 314 Voalition Harbor 20 James Hutchinson       8
9   319 Fuzzy Logic Harbor 20 Robert Dunsky       9
10   600 Last Hurrah Harbor 20 David Smith       10
11 Ullman Sails  205 Elixir Harbor 20 Brian Wiersema DNC       16  
12   427 Brilliant Harbor 20 Kenneth Appleton DNC       16  
13   321 MEADEOR HARBOR 20 JIM & RACHEL MEAD DNC       16  
14   162 Mofongo Schock Rick Hill DNC       16  
15   341 Bullfrog Harbor 20 Tim Adelman DSQ       16  
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy