2015-2016 Miami Star Winter Series - Schoonmaker Cup
Preliminary Results Race 3

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

Schoonmaker Cup One Design Star Class 20/Feb/2016 02:05 PM 4 NM 12 Kts



Bow   Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Schoonmaker Cup Racing
One Design Division
Star Class
1 65   USA 8465 8465 Star Augie Diaz / Arni Baltins       1
2 30   CAN 8445 Remarc Star Brian Cramer / Matt Johnston       2
3 41   USA 8408 8408 Star Kevin Mcneil / Shane Zwingelberg         3
4 23   USA 8440 8440 Star Jim Buckingham / Craig Moss       4
5 32   USA 8231 8231 Star Arthur Anosov / Edward Morey       5
6 18   USA 8323 USA 8323 Star Eric Doyle / Payson Infelise       6
7 2   USA 8464 Pied Piper/National Marine Star Jack Jennings / Brendan Larrabee       7
8 29   USA 8320 USA 8320 Star George Szabo / ISAO TOYAMA       8
9 21   USA 8496 Pawseidon Star Peter Vessella / Phil Trinter       9
10 191   USA 8250 Rachel Star Andrew Macdonald / Brad Nichol       10
11 40   USA 8506 8506 Star Paul Cayard / Daniel Cayard       11
12 46   CAN 7601 8069 Star Terry Line / Larry Scott       12
13 24   CAN 8271 8271 Star Al Cullen / Dave Martin       13
14 11   CAN 8272 Southern Star Star Jerry Wendt / Alex Baker       14
15 8   ITA 8219 Diecidecimi Star Giovanni Coppo / Stuart MacIntosh       15
16 50   USA 8358 8358 Star Benjamin Sternberg / Wil Christenson       16
17 93   UKR 8493 8493 Star Vasyl Gureyev / Oleg Tsypko       17
18 19   USA 7964 Goodfellas Star Charles F. Kohlermann IV / Kip Gardner       18
19 17   USA 8507 8507 Star Jim Revkin / Roger Sharp       19
20 38   USA 8410 Tess Star Mike Phinney / Brian Faite       20
21 90   USA 7710 Quick Exchange Star Aaron Smith / Dave Lofland       21
 

2015-2016 Miami Star Winter Series - Schoonmaker Cup
Sub-Class Scoring - Preliminary Results Race 3

Bow   Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Schoonmaker Cup Racing
One Design Division
Star Class (Classic)
1 8   ITA 8219 Diecidecimi Star Giovanni Coppo / Stuart MacIntosh       15
2 50   USA 8358 8358 Star Benjamin Sternberg / Wil Christenson       16
 
 
Star Class (Grand Master)
1 65   USA 8465 8465 Star Augie Diaz / Arni Baltins       1
2 30   CAN 8445 Remarc Star Brian Cramer / Matt Johnston       2
3 21   USA 8496 Pawseidon Star Peter Vessella / Phil Trinter       9
4 191   USA 8250 Rachel Star Andrew Macdonald / Brad Nichol       10
5 24   CAN 8271 8271 Star Al Cullen / Dave Martin       13
6 93   UKR 8493 8493 Star Vasyl Gureyev / Oleg Tsypko       17
7 17   USA 8507 8507 Star Jim Revkin / Roger Sharp       19
 
 
Star Class (Masters)
1 41   USA 8408 8408 Star Kevin Mcneil / Shane Zwingelberg         3
2 23   USA 8440 8440 Star Jim Buckingham / Craig Moss       4
3 32   USA 8231 8231 Star Arthur Anosov / Edward Morey       5
4 40   USA 8506 8506 Star Paul Cayard / Daniel Cayard       11
5 11   CAN 8272 Southern Star Star Jerry Wendt / Alex Baker       14
6 38   USA 8410 Tess Star Mike Phinney / Brian Faite       20
 
 
Star Class (Sub-Class 1)
1 46   CAN 7601 8069 Star Terry Line / Larry Scott       12
 
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2020