2015-2016 Miami Star Winter Series - Walker Cup / District 20 Championship
Preliminary Results Race 3

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

Walker Cup One Design Star Class 05/Mar/2016 01:50 PM 6.5 NM 15 Kts



Bow   Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Walker Cup Racing
One Design Division
Star Class
1 28   SWE 8446 8446 Star Tom Loefstedt       1
2 59   USA 8506 8506 Star Paul Cayard / Brian Fatih       2
3 79   USA 8250 Rachel Star Andrew Macdonald / Brad Nichol       3
4 88   USA 8440 8440 Star Jim Buckingham / Craig Moss       4
5 21   USA 8496 Pawseidon Star Peter Vessella       5
6 60   USA 8464 Pied Piper/National Marine Star Jack Jennings / Brendan Larrabee       6
7 98   USA 8490 Stella Star John MacCausland / Dave Caesar       7
8 65   USA 8465 8465 Star Augie Diaz       8
9 9   ARG 8498 8498 Star Alberto Zanetti / Diego Peisajovich       9
10 111   BRA 8474 Renata Star Lars Grael / Samuel Goncalves       10
11 30   CAN 8143 Remarc Star Brian Cramer / Cam Lymburner       11
12 97   SUI 8351 8351 Star Henrik Dannesboe / Jan Bonhoeffer       12
13 55   USA 8177 8229 Star Tomas Hornos / Roman Gotsulyak       13
14 25   GBR 8443 Swedish Blue Star Ante Razmilovic / Brian Hammersley       14
15 3   ARG 8279 8279 Fabian MacGouan / Ariel Simonet         15
16 50   USA 203 203 Benjamin Sternberg / Stuart MacIntosh         16
17 80   USA 8000 8000 Arthur Anosov / Edward Morey         17
18 91   AUT 8423 8423 Star Christian Nehammer       18
19 11   CAN 8272 Southern Star star Jerry Wendt / Alex Baker       19
20 4   GER 8361 Voodoo Star Stefan Lehnert / Dietmar Hobbie       20
21 89   ITA 8373 Yoyo Star Guido Falciola / Luca Paloschi       21
22 96   USA 8396 High Octane Star Lothar Geilen / Carlos Miquel       22
23 63   USA 8063 GRINCH Star Bert Collins / Jake Doyle       23
24 19   USA 7964 Goodfellas Star Charles F. Kohlermann IV / Rick Burgess       24
25 95   GER 8416 xxx Star Hubert Rauch / Andy Lachenschmid       25
26 24   CAN 8271 8271 Al Cullen / Dave Martin         26
27 51   USA 8312 8312 Tony Hermann / Mark Herrmann         27
28 1   USA 8420 8420 Charles Beck / Chas Beck         28
29 20   ARG 8285 Pichon Pichoni Star Erich Mones / Juan Locatelli       29
30 86   USA 8395 Big Jim Star Mike Hecky / Guy Avellon       30
31 14   CAN 7887 7887 Star John Hokanson       31
32 31   USA 8215 8215 John Chiarella / Bob Carlson         32
33 17   USA 8507 8507 Star Jim Revkin / Roger Sharp       33
34 6   USA 846 846 Marco Angiolini / Davide Leardini         34
35 90   USA 7710 Quick Exchange Star Aaron Smith / Dave Lofland       35
36 99   USA 8059 Sea Robin JR. Star Robert Lippincott / Michael Zuschnitt       36
37 45   USA 8484 Barakablue Star Larry Whipple / Austin Sperry DNC       44  
38 18   USA 8323 USA 8323 Star Eric Doyle / Payson Infelise DNC       44  
39 58   USA 484 484 Star Ralph Grossmann III / Kip Gardner DNC       44  
40 93   UKR 8493 8293 Gureyev Vasyl / Tzipko Oleg DNC         44  
41 40   GER 8427 econ industries Star Reinhard Schmidt / Uli Seeberger DNF       44  
42 76   ARG 8502 UNVRNO Star Torkel Borgstrom / Juan Pablo Engelhard DNF       44  
43 0   USA 1888 1888 Luke Lawrence / Ian Coleman RET         44  
 

2015-2016 Miami Star Winter Series - Walker Cup / District 20 Championship
Sub-Class Scoring - Preliminary Results Race 3

Bow   Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Walker Cup Racing
One Design Division
Star Class (Classic)
1 55   USA 8177 8229 Star Tomas Hornos / Roman Gotsulyak       13
2 50   USA 203 203 Benjamin Sternberg / Stuart MacIntosh         16
3 99   USA 8059 Sea Robin JR. Star Robert Lippincott / Michael Zuschnitt       36
4 0   USA 1888 1888 Luke Lawrence / Ian Coleman RET         44  
 
 
Star Class (Exalted Grand Master)
1 51   USA 8312 8312 Tony Hermann / Mark Herrmann         27
2 14   CAN 7887 7887 Star John Hokanson       31
3 31   USA 8215 8215 John Chiarella / Bob Carlson         32
 
 
Star Class (Grand Master)
1 28   SWE 8446 8446 Star Tom Loefstedt       1
2 79   USA 8250 Rachel Star Andrew Macdonald / Brad Nichol       3
3 21   USA 8496 Pawseidon Star Peter Vessella       5
4 65   USA 8465 8465 Star Augie Diaz       8
5 9   ARG 8498 8498 Star Alberto Zanetti / Diego Peisajovich       9
6 30   CAN 8143 Remarc Star Brian Cramer / Cam Lymburner       11
7 4   GER 8361 Voodoo Star Stefan Lehnert / Dietmar Hobbie       20
8 24   CAN 8271 8271 Al Cullen / Dave Martin         26
9 1   USA 8420 8420 Charles Beck / Chas Beck         28
10 17   USA 8507 8507 Star Jim Revkin / Roger Sharp       33
11 45   USA 8484 Barakablue Star Larry Whipple / Austin Sperry DNC       44  
12 58   USA 484 484 Star Ralph Grossmann III / Kip Gardner DNC       44  
13 93   UKR 8493 8293 Gureyev Vasyl / Tzipko Oleg DNC         44  
 
 
Star Class (Master)
1 80   USA 8000 8000 Arthur Anosov / Edward Morey         17
 
 
Star Class (Masters)
1 59   USA 8506 8506 Star Paul Cayard / Brian Fatih       2
2 88   USA 8440 8440 Star Jim Buckingham / Craig Moss       4
3 98   USA 8490 Stella Star John MacCausland / Dave Caesar       7
4 111   BRA 8474 Renata Star Lars Grael / Samuel Goncalves       10
5 97   SUI 8351 8351 Star Henrik Dannesboe / Jan Bonhoeffer       12
6 11   CAN 8272 Southern Star star Jerry Wendt / Alex Baker       19
7 89   ITA 8373 Yoyo Star Guido Falciola / Luca Paloschi       21
8 96   USA 8396 High Octane Star Lothar Geilen / Carlos Miquel       22
9 63   USA 8063 GRINCH Star Bert Collins / Jake Doyle       23
10 95   GER 8416 xxx Star Hubert Rauch / Andy Lachenschmid       25
11 86   USA 8395 Big Jim Star Mike Hecky / Guy Avellon       30
12 76   ARG 8502 UNVRNO Star Torkel Borgstrom / Juan Pablo Engelhard DNF       44  
 
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2020