2022 Helly Hansen Sailing World Regatta Series - Annapolis
Final Results Race 3

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time ORC/ORR Distance Wind

Division 1 - PINK One Design Etchells 13/May/2022 02:30 PM 20 NM  
Division 1 - PINK One Design J 22 14/May/2022 11:06 AM 2 NM  
Division 1 - PINK One Design J 24 14/May/2022 12:16 PM 2 NM  
Division 1 - PINK One Design Alberg 30 (Maple Leaf Championship) 14/May/2022 12:24 PM 2 NM  

Division 2 - BLUE One Design J 70 15/May/2022 12:32 PM 2.8 NM 5 Kts
Division 2 - BLUE One Design Viper 640 (Atlantic Coast Championship) 15/May/2022 12:39 PM 2.8 NM 5 Kts
Division 2 - BLUE One Design J 30 (East Coast Championship) 15/May/2022 01:32 PM 2.8 NM 5 Kts

Division 3 - GREEN One Design J 35 15/May/2022 01:35 PM    

North Sails Rally One Design Beneteau First SE 15/May/2022 12:18 PM 1 NM  



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Division 1 - PINK Racing
One Design Division
Alberg 30 (Maple Leaf Championship)
1   USA 244 LinGin Alberg 30 Tim Williams       1
2 Elliott / Pattison Sailmakers  USA 262 Constance Alberg 30 Jonathan Bresler       2
3   197 Laughing Gull Alberg 30 Patrick Seidel       3
4   USA 550 Skybird Alberg 30 Mike Nikolich       4
5   562 Windswept Alberg 30 Lanny Helms       5
6   USA 11 Latika Alberg 30 William Woodford DNC       7  
 
Etchells
1   USA 1405 Caramba Etchells Jose Fuentes       1
2   USA 105 Ca$h Money Etchells Matt Lalumiere       2
3   USA 1398 Privateer Etchells Michael Jobin       3
4   819 Make Mine A Double Etchells Reid McLaughlin       4
5   USA 1327 Marge Etchells Todd Lalumiere       5
6   USA 007 USA 1007 Etchells Rob Hoffman       6
7   USA 1097 Mistral Etchells Robert Daries       7
8   USA 1342 Hat Trick Etchells David Pryor       8
 
J 22
1 10   USA 677 Yard Sail J 22 Brad Julian       1
2 15   USA 252 Godspeed J 22 James McKenna       2
3 21   USA 1464 Hot Toddy J 22 Jeffrey Todd       3
4 05   789 Zesty Enterprise J 22 Jake Doyle       4
5 19   1586 Uncle Fluffy J 22 Dodge Rees       5
6 06   USA 489 Mo' Money J 22 Kevin Doyle       6
7 13   USA 1509 Rocinante J 22 Kevin Kenny       7
8 14   USA 1504 RaChaCha J 22 Aden King       8
9 02   USA 1536 Hot Ticket (Mixed Plus Division - J22) J 22 Sandy Adzick       9
10 18   756 Osprey J 22 Chase Quinn       10
11 11   USA 949 Corner of Sanity and Madness J 22 Christian Junge       11
12 08   USA 977 USA 977 J 22 J Gode       12
13 09   933 Send NOODS J 22 Golde/ Hearn/Kupersmith       13
14 22   RSA 876 Solstice (Mixed Plus Division - J22) J 22 David Waiting       14
15 16   USA 1002 Just Wing It J 22 Drew Mutch       15
16 07   USA 959 Villain J 22 Aaron Freeman       16
17 20   711 Painkiller (Mixed Plus Division - J22) J 22 Lilla Salvesen       17
18 04   USA 1649 The Jug 4 1 J 22 Christopher Doyle       18
19 12   USA 352 Way She Goes J 22 Max Vinocur & Keenan Hilsinger       19
20 03   AYC 5 Helly Hansen Junior Crew (Junior Team) J 22 Mason Cook       20
21 01   USA 484 USA 484 (Mixed Plus Division - J22) J 22 Eric Johnson & Catherine Cotell       21
22 17   710 Kingfisher J 22 Frederick Piasecki       22
 
J 24
1   USA 3479 Rush Hour J 24 Pat FitzGerald       1
2   USA 2575 Spaceman Spiff J 24 Pete Kassal       2
3   USA 1768 Blow'viate J 24 Samuel McGuire       3
4   USA 4509 4509 J 24 Alexander Westholm       4
5   USA 2532 ROO J 24 William Davenport       5
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Division 2 - BLUE Racing
One Design Division
J 70
1 35   USA 169 Empeiria J 70 John Heaton       1
2 38   USA 1525 Superior 1 J 70 Dick Kalow       2
3 27   USA 357 DangerMouse J 70 Taz Coffey       3
4 42   USA 1521 Progress J 70 Paul Green       4
5 47   USA 68 uno mas (Corinthian) J 70 David Schoene       5
6 40   USA 231 Coalition (Corinthian) (Mixed Plus Division - J70) J 70 Charles Kowalyshyn       6
7 29   USA 220 Phoenix (Corinthian) J 70 Peter Firey       7
8 48   USA 781 Pen Segal (Corinthian) J 70 Jean marc Papin       8
9 96   USA 96 Savasana J 70 Brian Keane       9
10 37 North Sails  USA 326 Aquaholiks (Corinthian) J 70 Martin Johnsson       10
11 36   USA 040 Sitella J 70 Ian Hill       11
12 43   USA 419 TriXie (Corinthian) (Mixed Plus Division - J70) J 70 Jenn Norwood       12
13 30   USA 356 SLY jr (Corinthian) J/70 Bob Fox       13
14 39   USA 839 Stampede J 70 Bruno Pasquinelli       14
15 33   USA 27 Derecho (Corinthian) J 70 James Golden       15
16 50   USA 209 Johnny Thunder J 70 Brian Wood       16
17 46   USA 313 FM (Corinthian) J 70 Tod Sackett       17
18 41   USA 5 Osprey (Corinthian) J 70 Roger Link       18
19 84   USA 84 Bazinga! J 70 Daniel Goldberg       19
20 31   USA 2 Ayacucho J 70 James Gary       20
21 51   USA 4 4 Sport (Corinthian) J 70 Gregg Zurmuhlen       21
22 49   usa 38 goofyfoot J 70 John Wilsey       22
23 44   USA 44 MAC Attack! (Corinthian) J 70 John White       23
24 23   USA 381 Tea Dance Snake (Corinthian) J 70 Peter Bowe/Jenner/McNamara       24
25 25   151 PROOF J 70 Pat Britton-Harr       25
26 28   USA 303 Margaritaville (Corinthian) J 70 Scott Dinse       26
27 26   USA 215 The Legendary Captain Blackfur (Corinthian) J/70 Jameson Chalmers       27
28 32   USA 332 Foreign Affairs (Corinthian) (Mixed Plus Division - J70) J 70 Nic & Isaac Breen-Franklin       28
29 34   USA 34 cc (Mixed Plus Division - J70) J 70 Cate Muller-Terhune DNC       30  
 
J 30 (East Coast Championship)
1   USA 33504 Shamrock J 30 Bruce Irvin       1
2   USA 33450 Bump.. J 30 Pam Morris       2
3   USA 526 One Love J 30 Jamie Gregory       3
4   USA 32766 Pogo J 30 Charles Lutz       4
5   USA 122 Blitz J 30 James McGinnis       5
6   USA 53260 Rag Doll J 30 Rob and Beth Lundahl       6
7   USA 63300 Avita J 30 Dan Watson       7
8   USA 221 Hello Mary Lou J 30 Ryan Gens Joe Donahue       8
9   USA 63242 Insatiable J 30 Ronald Anderson       9
 
Viper 640 (Atlantic Coast Championship)
1 269   USA 269 Great Scott! Viper 640 Jay Rhame / Peter Beardsley       1
2 230   USA 230 Vapor Trails Viper 640 Mark Wheeler       2
3 297   USA 297 Evil Hiss Viper 640 Mary Ewenson       3
4 North Sails  USA 181 Swamp Asp Viper 640 Sloan Burns       4
5 220 North Sails  USA 220 Eight Second Ride Viper 640 Steve Taylor       5
6 277   USA 277 Caterpillar Viper 640 Peter Ill       6
7   USA 258 Gnixe Viper 640 Bill Vickers       7
8   USA 237 Team Z Viper 640 Marek Zaleski       8
9 188   USA 188 Rolling Thunder Viper 640 Vir Menon       9
10 252   252 Bada Boom Viper 640 Joe Healey Bob McHugh       10
11 94   CAN 294 Jackpot Viper 640 Brad Boston / Boston       11
12   USA 207 Back in Business Viper 640 Fletcher Boland       12
13 265   USA 265 Knot Hunter Viper 640 Justin Morris       13
14 37   USA 37 Hexagonal Viper 640 Patrick Burnett       14
15   166 Porkchop Viper 640 Chris P. Bacon       15
16 83   USA 83 Purplexed Viper 640 Jacob Vick       16
17   USA 235 Brass Monkey Viper 640 J Sterne/Fontanella       17
18 157   USA 157 Chameleon Viper 640 Scott Steele       18
19 245 Quantum Sails  USA 245 Deep State Viper 640 Walt Pletcher       19
20 238   USA 238 Blofish Viper 640 Dailey Tipton       20
21 155   USA 155 Vellamo Viper 640 Colin Santangelo       21
22   USA 39 Patched Up Viper 640 Marcelo Pereira       22
23   USA 298 Robot Flamingo Viper 640 Jimmy Praley DNF       24  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Division 3 - GREEN Racing
One Design Division
J 35
1   USA 42979 Abientot J 35 Roger Lant       1
2   USA 53408 Aunt Jean J 35 James Sagerholm/AJ Syndicate       2
3   USA 41870 T-Bone J 35 Bruce Artman       3
4   42424 Incorrigible J 35 Daniel Grimm DNC       5  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
North Sails Rally Racing
One Design Division
Beneteau First SE
1   USA 57 The Electric Mayhem BENETEAU First 24 SE Pete Lalli       1
2   FRA 135 JEF BENETEAU First 24 SE sebastien vallee       2
3   USA 99 LittleWing BENETEAU First 24 SE Brian Cardarella       3
4 North Sails  USA 119 Hydra BENETEAU First 24 SE Todd McCurdy       4
 

2022 Helly Hansen Sailing World Regatta Series - Annapolis
Corinthian Teams - Final Results Race 3

Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Division 2 - BLUE Racing
One Design Division
J 70
1 47   USA 68 uno mas J 70 David Schoene       5
2 40   USA 231 Coalition J 70 Charles Kowalyshyn       6
3 29   USA 220 Phoenix J 70 Peter Firey       7
4 48   USA 781 Pen Segal J 70 Jean marc Papin       8
5 37 North Sails  USA 326 Aquaholiks J 70 Martin Johnsson       10
6 43   USA 419 TriXie J 70 Jenn Norwood       12
7 30   USA 356 SLY jr J/70 Bob Fox       13
8 33   USA 27 Derecho J 70 James Golden       15
9 46   USA 313 FM J 70 Tod Sackett       17
10 41   USA 5 Osprey J 70 Roger Link       18
11 51   USA 4 4 Sport J 70 Gregg Zurmuhlen       21
12 44   USA 44 MAC Attack! J 70 John White       23
13 23   USA 381 Tea Dance Snake J 70 Peter Bowe/Jenner/McNamara       24
14 28   USA 303 Margaritaville J 70 Scott Dinse       26
15 26   USA 215 The Legendary Captain Blackfur J/70 Jameson Chalmers       27
16 32   USA 332 Foreign Affairs J 70 Nic & Isaac Breen-Franklin       28
 
 

2022 Helly Hansen Sailing World Regatta Series - Annapolis
Sub-Class Scoring - Final Results Race 3

Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Division 1 - PINK Racing
One Design Division
J 22 (Junior Team)
1 03   AYC 5 Helly Hansen Junior Crew J 22 Mason Cook       20
 
 
J 22 (Mixed Plus Division - J22)
1 02   USA 1536 Hot Ticket J 22 Sandy Adzick       9
2 22   RSA 876 Solstice J 22 David Waiting       14
3 20   711 Painkiller J 22 Lilla Salvesen       17
4 01   USA 484 USA 484 J 22 Eric Johnson & Catherine Cotell       21
 
 
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Division 2 - BLUE Racing
One Design Division
J 70 (Mixed Plus Division - J70)
1 40   USA 231 Coalition J 70 Charles Kowalyshyn       6
2 43   USA 419 TriXie J 70 Jenn Norwood       12
3 32   USA 332 Foreign Affairs J 70 Nic & Isaac Breen-Franklin       28
4 34   USA 34 cc J 70 Cate Muller-Terhune DNC       30  
 
 
 

Back to previous page
Main Menu

Helly Hansen Sailing World Mount Gay Rum North Sails
Sunsail Torqeedo Marlow Regatta Craft Mixers
Anchor Brewing Bitter End Yacht Club Team 1 Newport Sailors for the Sea

Copyright © Interactive Creations 2000-2022